Uyaran eksikliği /Otizm ile mücadele eden Anneler bizlere yardımci olunun

Ercannazli17

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
5 Haziran 2018
120
21
24
Ilk önce şunu söylemek isterim almanyadayız bulgaristan türküyüm ve şuan türkiyeye gidecek durumum yok malesef…Oğlum şuan 20 aylıkCocuk psikiatrisine götürüyorum haftada 1 gün 90 dk orada kalıyoruz..Ve pedagog eğitime başladık özel eğitim gibi haftada 1 kez 50 dk şuana kadar 2 kere gittik..Kadın onunla oyun oynuyor ayıma göre daha fazla yapamayız dedi ve haftada 1 kez şuan yeterli dediOtizmden şüphelendin tabiki her anne gibi bu aralar cok üzülüyorum oğlum icinde ve etrafımda o kadar cok cocuk var kı kız erkek anne ile yanlız kalanlar en cok bu durumu yaşıyor…Bizim problemimiz cift dil ben evde türkce konuşuyorum oğlum zaten zor türkce anlıyor belki bilmiyorum bazen al ver komuti yapar gel komutu yapar hayır deyince anlar ama almanca 0 doktor kreş önerdi kreşede başladık ama kreşe dahaha tuhaflaşıyor mesela duvarda fazla resimler balik balik resimleri cocuk renkler falan fazla geldiği icin mi ne bilmiyorum .. artık…Doktor gitsin kreştekilerde zamanla alışıcak dediler burda henüz alışma aşamasındayız haftaya ayrılık olacak oda 15 daka kadar kendini kapar mı acaba cok korkuyorum cok üzülüyorum…Evde onunla vakit geciriyorum yemek yaparken hatta banyoya bile onunla gidiyoruz diş fircalama gibi şeyler gösteriyorum yapoz oynuyoruz pek sevmez hayvanları tanıyoruz şuan bildikleri maymun horoz inek kedi köpek kuş arı böcek bir kac tanesinin sesini cıkarır inek horoz ve maymun bu aralar favori ..Konuşma yok kelime sayısı az bildiği hale mızmızlanıyor .. ver diyor gel diyor su diyor baba diyor mama diyor biberona nene diyor kediye pisi derdi diş derdi bu iki kelime yok bayadır.. biberon cok kullanıyor.. vermiyorum eline iyecek birşey veriyorum oyalansın diye ama bazen cok istiyor hata sakladım yerlerini bile öğrendi..Göz teması istediği zaman kurar benimle kurar ilgisini ceken insanlarla kurar ama normal bir cocuk gibi kurmaz mesela meraklı gibi falan kuzenleri ile kurar onlarla eğlendiği icin babaannesi dedesi halasınla yakında kurmaya başladı bazende yabancılar ile kurar cocuklarlada kurar istediği zaman ..Babası malesef ilgisiz telefon hayatından cıkaramıyoruz beyefendinin oğlumun durumu bu olduğu halde 100 kere anlatsamda 1 2 saat birsey yapar ilgilenir sonra 5 gün üstünden gecer öyle..Ben ne yapmaliyim ergoterapi aldırıcam başvurdum ama kuyruktayiz burda öyle sıra yani boş yerleri yok malesef ..En cok korktuğumşey yani belirtiler arasındaEl parmakları ile oynuyor ve el cırpmaları var 1 haftadir ikisini cok yapıyor yani günde 1 2 3 kez en fazla yapar boş zamanında yapar..

Merhaba benim kızıma da uyaran eksikliği dedi psikiyatr. İsme 2 yaş öncesi tv izlediği dönem bakmıyordu şuan bakıyor yüzde doksan. Bizim problemimiz işaret parmağını kullanmıyor. Sorduğumuz bişeyi ya da kişiyi göstermiyor. Komut basit komutları alıyor tek kelimelik olanları ama kumandayı getir,şunu babana götür dediğimizde yapmıyor. Bu ikisi de önemli gelişim basamakları. Onun dışında kelimesi çok az anne baba mama pisi pisi bu(su) dede git gel. Başka yok. 2 yaş öncesi daha çoktu. Yeni eklenen kelimesi yok şuanda 27 aylık. 2 aydır tv hiç açılmıyor yalnızca o uyurken izliyoruz. 1,5 aydır da haftada 5 gün 1 er ders özel eğitim aldırıyoruz. Minik ilerlemeler var öpücük atmayı öğrendi komutlarda artık,çak yapmaya yeniden başladı isme artık bakıyor. Çevreye karşı ilgisi baya arttı. Özel eğitim öğretmenimize ne zaman düzelecek diye sorduğumda minimum 1 sene diyor sonrası kreş diyor. İnanın aylardır ne yaşadığımı bir Allah bilir babası birşeylerin ters gittiğini daha anca anladı. Kızım aynı zamanda çok inatçı bir çocuk istediği olmayınca kendini yerlere atan bir çocuk evde oyun oynarken bile çok zorlanıyorum içimden gelmiyor hem evin yükü hem çocuğun durumu artık ağır geliyor. Bazen ya otizmse diyorum. Zaten 3 yaştan önce düzeltilmezse otizme çevirebilirmiş. O yüzden 3 yaştan önce mümkün olduğunca çok eğitim aldırın özel eğitim ve evde de benzer şekilde devam edin. Konuşun oynayın komut verin o yapmasa elinden tutup yaptırın. Möllers balık yağı alın. Bol bol dışarı çıkarın çocukların içine sokun. Ben kreş çok istedim ama öğretmeni hazır olmadığını söyledi o yüzden bekliyorum onun için. İşaret etme bişeyleri gösterme olayı canımı çok sıkıyor. İnşallah tez zamanda çözülür tüm sorunları da kurtuluruz bu sıkıntılardan…

Merhaba benim kızıma da uyaran eksikliği dedi psikiyatr. İsme 2 yaş öncesi tv izlediği dönem bakmıyordu şuan bakıyor yüzde doksan. Bizim problemimiz işaret parmağını kullanmıyor. Sorduğumuz bişeyi ya da kişiyi göstermiyor. Komut basit komutları alıyor tek kelimelik olanları ama kumandayı getir,şunu babana götür dediğimizde yapmıyor. Bu ikisi de önemli gelişim basamakları. Onun dışında kelimesi çok az anne baba mama pisi pisi bu(su) dede git gel. Başka yok. 2 yaş öncesi daha çoktu. Yeni eklenen kelimesi yok şuanda 27 aylık. 2 aydır tv hiç açılmıyor yalnızca o uyurken izliyoruz. 1,5 aydır da haftada 5 gün 1 er ders özel eğitim aldırıyoruz. Minik ilerlemeler var öpücük atmayı öğrendi komutlarda artık,çak yapmaya yeniden başladı isme artık bakıyor. Çevreye karşı ilgisi baya arttı. Özel eğitim öğretmenimize ne zaman düzelecek diye sorduğumda minimum 1 sene diyor sonrası kreş diyor. İnanın aylardır ne yaşadığımı bir Allah bilir babası birşeylerin ters gittiğini daha anca anladı. Kızım aynı zamanda çok inatçı bir çocuk istediği olmayınca kendini yerlere atan bir çocuk evde oyun oynarken bile çok zorlanıyorum içimden gelmiyor hem evin yükü hem çocuğun durumu artık ağır geliyor. Bazen ya otizmse diyorum. Zaten 3 yaştan önce düzeltilmezse otizme çevirebilirmiş. O yüzden 3 yaştan önce mümkün olduğunca çok eğitim aldırın özel eğitim ve evde de benzer şekilde devam edin. Konuşun oynayın komut verin o yapmasa elinden tutup yaptırın. Möllers balık yağı alın. Bol bol dışarı çıkarın çocukların içine sokun. Ben kreş çok istedim ama öğretmeni hazır olmadığını söyledi o yüzden bekliyorum onun için. İşaret etme bişeyleri gösterme olayı canımı çok sıkıyor. İnşallah tez zamanda çözülür tüm sorunları da kurtuluruz bu sıkıntılardan…
Inşallah cnm cok zor durum bazen var diyorum bazen yok diyorum insan yıpranıyor üzülüyor sizin şansınız büyük biz almanyadayiz

X