Water wasting( Su orucu) hikayem-Güncel

zanzara

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Nisan 2015
52
89
33
Selam herkese,
Su orucunu 2 yil önce duymustum ve hayatta yapamam dedigim tek seydi.
Yillar sonra inanilmaz bir kararla 1 günde ben su orucuna basliyorum dedim. Tek sebebi ne kadar saglikli bir eylem olduguna yeterince bilgi edindikten sonra kendimi ikna olmus bulmamdi.

Bu forumu acma sebebim suan 6. gündeyim. (Merak etmeyin gün gün neler oldugunu asagiya yazicam)
Fakat bu isin motivasyonsuzda gitmeyecegi bariz belli.
6 gün icinde izlemedigim youtube videosu kalmadi. En son hem sizlere faydali olmasi amaciyla hemde bana ayri bir motivasyon olmasi icin bu forumu baslatiyorum.

Bu diyeti yaparken basladiginiz günü sayamazsiniz.
Evet aslinda 7 gündeyim fakat aclik halinin 6. günündeyim. Gece en son kaca biraktiysaniz yemek yemegi ertesini gün sabahinin o saati sizin baslangic noktaniz. Ben Pazar gece 9 da en son yemek yedim yani pazartesi sabah 9 benim orucumun basladigi nokta. bu nedenle hala 6. gündeyim. En sagliklisi saat olarak saymaksa benim ki: 159. saatteyim

Bu günlere nasil geldim bahsetmeden önce kesin bir bilgi vermek istiyorum.
Bu oruca baslamadan once bir hazirlik asamasindan gecmeniz siddetle öneriyorum.
Oruc zor degil. Benim gibi iradesi zayif biri iseniz yolculugunuz baslasaniz bile uzun sürmez.
O ön hazirlik resmen sizi bu yolculuga hazirliyor.

Son düzenleme:
Ön hazirlikta ben su orucu niyetiyle yapmadim. Kader beni bir sekilde intermittent fasting e yönlendirdi.
Önce 16-8 diyeti (1 hafta) ardindan, 20-4 diyeti (1 hafta) uygulamaya basladim.
Sebebi asirir aldigim kilolardan hem sagligimin kötülestigini hissetmem hemde estetik acidan kendimle savasa baslamamdi.
Bir de tez yazma dönemimde oldugumdan aktif bir hayatim yok.
Bu böyle giderse herseyin daha kötüye gidecegini hissetim ve ufaktan bir girisimde bulundum.

Garip bir sekilde herseyi ama herseyi yesemde kilo verdim. (Cikolata, ekmek..) 2 haftanin sonunda acliga alistigimi farkettim. Artik mide almiyordu. Az yemek beni üzüyordu hatta:)

Kilom 87.4 den 85.7 indi.

Sonra saglik konularini arastirirken Aiden Salih ve kitabi önüme cikti. Hmen siparis ettim gelir gelmez okumaya basladim. Ve bir gün sonra beynim HADI YAPALIM dedi ve start.

1 gün: Acliga zaten alisik oldugumdan bir sey anlamadim diyebilirim.
O gün sadece sizi aliskanliklariniz zorluyor.
Mutfaga gitme, masa üsti atistirmaliklar, toplu ögle yemegi aktiviteleri falan. O yüzden size tavsiyem bu ise yalniz ken baslayin.

85.7 ile basladigim birinci gün tartilmadim.

Bu arada ben 10 yildir sigara icen biriyim. Bu oruca baslarken acaba sigarasiz nasil yapacam diye sormadim bile kendime .
Gemileri yakin ve baslayin.

2 gün: sabah 9; tartida 84.6 gördüm. yani ilk gün 1.1 kg gitmisti.

Tabi insan bir seviniyor. Eskiden 1 kg versem o harika diyip kendimi ödüllendirmek icin agzima cikolata atardim :) tabi simdi böyle bir durum mümkün degil...

Zaten kitaptan ve videolardan bilgilendigim icin bunu ödem oldugunu asil kilo kaybi sevinci icin erken oldugunu kendime tekrar tekrar hatirattim.

2. günün sonunda tek sorun bacak agrilarim basladi.
Minaral ve su kaybindan diye düsundugumde günün sonunda Magnezyum, Omega 3 haplari aldim.
Bunlarin hicbiri tavsiye edilmiyor.
Fakat agrilarim dayanilmazdi ve ufaktanda ise yaradilar. Bazen vucudunuzu dinlemeniz gerektiginide düsünüyorum. Sizde böyle bir duurm yoksa yapmaniz gerekmez.

3 gün: sabah 9; tartida 83.7 gürdüm. yani 2 günde 900 g gitmisti.

Kendim cok zor kilo veren biriyim o yüzden normalin altinda (normali ilk günlerde 1-1.5 kg) olan bu düsüs benim motivasyonumu etkilemedi.
Muhtemelen daha önceden de uzun aclikta kalidgimdan vucutta cok fazla ödem yoktu.
Kalan glikojenler de dükenmesiyle ancak bu kadar gitti.

Enerjim gayet iyiydi.
Is yerine gidip gerekli herseyi genel rutininde yaptim.

Bu gün bir hata yaptim. Arkadaslarimin yogun ögle yemegi baskilarina katlanamayip onlara oruc tuttugumu söyledim.
Asla ve asla bu konuda bilgisi olmayan insanlarla eyleminizi paylasmayin arkadaslar.
Oructan cok onlar sizi zorluyor. Zaten beyninizde kendinize sagliginiza kilonuza hayelelrize iradenize yemeklere karsi bir beyninizde hasir nesir olup yorulurken birde insanlarla savasiyorsunuz.

4 gün: sabah 9; tartida 83.0 gördüm. yani 700 gr gitmisti.

Fakat bu gün.... Bu gün 10 üzerinde 6 zordu. Digerleri 10 üzerinde 2 falanken.
Bugün birsey oldu ve benim hiiiiiic takatim yoktu. Vucudum bir agir, konusmam yürümem bir agir cekim...:)
Bne normalde süper enrjik biriyim. Bugun hayatimda ilk kez sessizligin huzurunu tattim cunku konusmaya bile mecalim yoktu.

Hic bas agrim olmadi.
Agzimin icini bir tabaka kapladi 3. ve 4. günlerde. Dilim beyazladi. Böyle tarif edilemeyen bir tat var dilnizde ama cidden anlatamicam:)
Ve bugun beklenen oldu ben tuvalete ciktim :)
Ondan sonra enerjim biraz daha düzelsede genel olarak isten eve kendimi zor attim.

5 gün: sabah 9; tartida 82.5 gördüm. harika yani 500 gr gitmisti.

Bu sayilar sizin moralinizi bozmasin.
Ben az verecegimi biliyordum zaten.
Yapi meselesi. Eminim siz daha fazla vereceksiniz.
Degmez de demeyin . Kilo vermek elbet önemli ama saglikli bir vucuda saglik olma daha essiz birsey.

Enerjim geri geldi. Dünden eser yok gibiydi. Agzimdaki tat devam ediyordu.
Bacak agrilarim ufaktan hala var oldugunda 4. günün aksami gene magnezyum ve omege aldim.
Cok ilginc olan; agzima bir tatli kasigi tuz attim sodyum almak icin. Atmamla gegirmem bir oldu. Midem resmen hicbirsey kabul etme halde bir kasik tuzu bile.
Tetrar diyorum siz yapmayin ihtiyaciniz yoksa.

Bugun cok sicakti. Gece pervaneyi acik unutup uyuyunca ertesi gün hastaydim...

6. gün: tartida 82.1. yani 400 gr gitmisti.

Bugun cidden hastaydim arkadaslar. Yatak dösek degil ama halsiz ve enerjisiz haldeydim.
Böyle durumlarda banyo yapmaniz tavsiye ediliyor. Gittim banyo yaptim. Ufaktan yavasca bir yürüyüs yaptim.
Su icimini arttirdim.
Ilk günler 3 litre falan iciyordum. 3 günden sonra2 litreye düstü. Gercek su orucunda (not water wasting:)) bu kadar fazlada tavsiye edilmiyor ama vucudunuza bagli. O ne istiyorsa onu dinleyin.

Ogun lavman yaptim :) Hayatimda ilk kez... Belki duruma biraz katkida bulunur diye. Lavmani sade ilik suyla yapin. Hicbir katki maddesine gerek yok. Ve evet diskilama gerceklesti. Yemedigim yemegin atigini cikariyorum:)

6gün iyi dayanmışsınız bende normalde yemekle arası haşır neşir olan biri değilim . Oyuzden yapabiliceğimi düşünüp bi kaç sene önce denedim oda evdeydimm diye işe gidip gelseydim herşeyde zorlanırdım. anca 4. Gün sabah enerjim bitmişti başım dönüyodu kötüydüm baya, kalktığımda ağzıma demir böyle pas gibi tat gelmeyr başlayınca bıraktımm dayanamadım🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️ sonucumu hatırlamıyoruö ama 2-3 kişo verdiğimi hatırlıyorum

Su orucunu bitirken , su orucu yaptığın gün kadar sıvı beslenmen gerekiyor sanırım 🙏🏻 kolay gelsin

Bugün 7 deyim ama daha dolmadi.

Vucudumdaki intihabi dilimin üzerindeki bakteriyel sarilanmadan anlamam mumkun.
Yarin tartida ne görürüm kendimi sartlamiyorum. Ama hergün editlicem.
Hazir konu basligimda otatmatik düzelteme kurbani olup epey girgira vesile olacak gibi duruyorken belki gercekten bu ise girismeyi düsünen arkadaslarinda dikkatini ceker :)

6gün iyi dayanmışsınız bende normalde yemekle arası haşır neşir olan biri değilim . Oyuzden yapabiliceğimi düşünüp bi kaç sene önce denedim oda evdeydimm diye işe gidip gelseydim herşeyde zorlanırdım. anca 4. Gün sabah enerjim bitmişti başım dönüyodu kötüydüm baya, kalktığımda ağzıma demir böyle pas gibi tat gelmeyr başlayınca bıraktımm dayanamadım🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️ sonucumu hatırlamıyoruö ama 2-3 kişo verdiğimi hatırlıyorum

Su orucunu bitirken , su orucu yaptığın gün kadar sıvı beslenmen gerekiyor sanırım 🙏🏻 kolay gelsin
Sagol yonca,
Bende asla diyen biriydim. Sanirim hersey kafada bitiyor. Gelecekteki hastalikli halimi gördüm. Aynada icine giremedigim eski kiyafeterimden sonra beynime sert bir tokat attim.

Sende yapabilirsin. Aclik gercekten hic hissetmedim hala daha hissetmiyorum. Yapma karari alirsan sana burdan destek oluruz.

Bu arada ilk hedefim 7 gündü...
Simdi 10 güne cikardim...
Ama kafamda 14 gün var...
Duruma bagli gidicem...
Kim bilir belki 21 günü beraber görürüz....

Sagol yonca,
Bende asla diyen biriydim. Sanirim hersey kafada bitiyor. Gelecekteki hastalikli halimi gördüm. Aynada icine giremedigim eski kiyafeterimden sonra beynime sert bir tokat attim.

Sende yapabilirsin. Aclik gercekten hic hissetmedim hala daha hissetmiyorum. Yapma karari alirsan sana burdan destek oluruz.
Bende çok video izledim sanırım en zorlayıcı gün 3. Gün fln diyolar ogunu atlatırsan daha kolay geçermiş. Sanırım ben diğer gün hemen pes ettim 🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️
Şimdilik köşeden seni izliyorum. Küçük yaramaz bir bebişim var😀 sanırım yaparsam ona halim kalmaz

X