Davranış Bozuklukları WISC IV Testi Sonuçları

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

entropii

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
9 Ocak 2014
669
1.084
Arkadaşlar merhaba

8 yaşında bir oğlum var, oğluna zeka wisc IV testi yaptıran var mı ? Tanımız öğrenme güçlüğü ve DEHB ama WISC 4 testi sonuçları hocanın koyduğu tanı ile uyumsuz, bu husus kafama takılıyor.

Sözel kavrama normal, ama algısal akıl yürütme, çalışma belleği ve işlemi hızı zeka seviyeleri sınır zeka aralıklarında çıktı. Bizim durumumuzda olan öğrenme güçlüğü tanısı konup zeka seviyeleri WİSC IV'e göre bu şekilde çıkan var mı ? Öğrenmekte çok güçlük yaşıyoruz algılamakta da bu da beni disleksi dehb harici zekasal birşey de olabilir mi diye açıkçası korkutuyor.

Dehb da etki ediyor diye biliyorum yani sınırda çıkmasının tek nedeni öğrenme güçlüğü olmayabilir. Dikkat eksikliği çok etkiliyor.

WISC 4 testi sonuçları hocanın koyduğu tanı ile uyumsuz demişsiniz. Bu cümlenizden teste ve tanı gruplarına da çok hakim olduğunuzu düşünüyorum. Bu nedenle kendi tanınızı kendiniz de koyabilirsiniz, tedavi planlamasını yapabilirsiniz. Tanı konurken çocuğun test esnasında gözlemi de dahil edilir. Yani somut verilere yansımasa bile davranışsal olarak çocuk bazı belirtiler gösterebilir. Testörden raporu görmeden ifade etmek çok doğru olmaz ama çıkan sonuçları da mental gelişim için destek alırsa iyi olacağı yönünde. Siz içim rahat değil derseniz başka bir çocuk ergen psikiyatristine gidebilirsiniz.
Bu şekilde bir uzman görüşünde huzursuz olduğunuzda lütfen başka bir uzmana daha görüş sorun. Çok oyalanamadan da çocuk için en iyisi olacak şekilde sürece başlayın derim. Kalp iconu koymak istedim ama iconları bulamadım ya :)))

SC 4 testi sonuçları hocanın koyduğu tanı ile uyumsuz, bu husus kafama takılıyor.

X