Tuvalet Eğitimi Yıkanabilir Bebek Bezi

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.
80 li yıllardaki gibi. Elde bez mi yıkayacağız ? Kimsenin uğraşacağını sanmam. Ben uğraşmam şahsen? Valla 3-5 kişi ile çevre kurtarılmıyor malesef. Daha geri dönüşümü anlamadık toplum olarak. Bebek bezine gelene kadar ne atıklar üretiyoruz çevreye
İlk mesajda da belirttiğim gibi herkesin tercih sebebi ve bu işe başladıktan sonraki tecrübesi farklı. Doğrusu yanlışı diye bir şey yok. İsteyen istediği zaman başlıyor, istediği zaman bırakıyor. Hoşuna gitmeyen de zaten hiç başlamıyor. Her anne-bebeğin hikayesi kendine özel. Kim kendini nasıl daha huzurlu hissediyorsa öyle...

80 li yıllardaki gibi. Elde bez mi yıkayacağız ? Kimsenin uğraşacağını sanmam. Ben uğraşmam şahsen? Valla 3-5 kişi ile çevre kurtarılmıyor malesef. Daha geri dönüşümü anlamadık toplum olarak. Bebek bezine gelene kadar ne atıklar üretiyoruz çevreye
E amaan yapamıyoz deyip bırakalım mı? Bi yerden başlamak lazım.

Evet hazirbezler pisik yapti hep. 2 marka kullandim. Birisi baby neo, digeri little bloomz. Little tr de satilmiyor ben amazon.uk dan almistim.
Anladım evet baby neo dan daha farklı güzel bir şey almak için mecbur yurt dışından almak gerekiyor.

Merhaba, ben şunu merak ediyorum. Kaka izi kalmıyor mu iç bezde? Makinede bebek deterjanıyla yıkanınca sanki hep lekeli olacakmış gibi düşündüm. Temiz olmayacağından endişe ettiğimden değil, sadece görüntüsü nasıl oluyor merak ettim.
Direk kakali sekilde makineye atmiyodum ben. Kakadan sonra soguk suyla bi citiliyodum o zaman icine islemeyince leke kalmiyor. Guneste kurutuncada leke kalmiyor diyorlar ama ben guneste kurutmuyodum ona ragmen ic bezlerim lekeli degildi. Soguk suyla citilemek onemli 😅

Ayy ne güzel bilgiler var burda☺️ ins bnde bebeğimi ybb ile buyuymek istiyorum.. bu 3. Çocuğum diğerlerinde hiç böyle bişey duymamıştım.. rabbim hepimize kolaylık versin ins ben kullanan annelere bişey sormak istiyorum sızıntı olayı çok oluyormuydu malum hazır bezler de böyle bı sorun olmuyor ama ybb kullananlarda olduğunu duydum sizin tecrübenizi merak ediyorum bilgili anneler 🤗

Direk kakali sekilde makineye atmiyodum ben. Kakadan sonra soguk suyla bi citiliyodum o zaman icine islemeyince leke kalmiyor. Guneste kurutuncada leke kalmiyor diyorlar ama ben guneste kurutmuyodum ona ragmen ic bezlerim lekeli degildi. Soguk suyla citilemek onemli 😅
Hmm.. makineye direkt atanlarda da soğuk ön yıkama duymuştum. Galiba işin sırrı ilk olarak sıcak suya değmemesi.

Sanırım yazıyı güncelleyeceğim. Yün cover yani dış kalıplar da vardı ben onları tam anlayamamıştım ama en doğalları da oymuş. Yazın kullanılmaz zannetmiştim de hiç alakası yokmuş. Yün deyince biraz önyargılı baktım olaya sanırım. Ecowoco diye bir marka var internet sitesinden ve instagram hesabından bakabilirsiniz yüzde 100 merinos yünü yerli üretim dış bezler var. Yün bezlerin çok fazla avantajı var ama birkaç da dezavantajı var. Bana avantajları daha cazip geldi. Ecowoco'dan da 3 tane yün don alıp onları da deneyeceğim inşaallah buraya yazarım kullandıktan sonra nasıl olduğunu. Biraz daha araştırıp ilk mesajda yün hakkında bilgiler vermeye çalışacağım inş.

Ayy ne güzel bilgiler var burda☺️ ins bnde bebeğimi ybb ile buyuymek istiyorum.. bu 3. Çocuğum diğerlerinde hiç böyle bişey duymamıştım.. rabbim hepimize kolaylık versin ins ben kullanan annelere bişey sormak istiyorum sızıntı olayı çok oluyormuydu malum hazır bezler de böyle bı sorun olmuyor ama ybb kullananlarda olduğunu duydum sizin tecrübenizi merak ediyorum bilgili anneler 🤗
Kullananlar yorum yaparsa daha iyi olur tabi. Benim kullananlardan duyduğuma göre bedenini doğru ayarlamak çok önemli. Bir de bebek hep belli bir tarafı daha fazla ıslatıyorsa oraya kat sayısı daha fazla gelecek şekilde iç bezi katlıyorlarmış. Mesela erkek bebekler ön tarafı, kızlar da arka tarafı daha yoğun ıslatıyorlar diye duydum bir anneden. O da katlama yöntemini ona göre ayarlamıştı.

Merhaba 😊 ybbyi hazir bezler gibi saatlerce bekletemezsiniz. Max. 3 saatte bir degistirmeniz gerekiyor. Ben surekli kontrol ediyordum islaninca degistiriyordum. Ama islanir islanmaz sizdirma yapmiyor tabiki. Cisi kakayi tutuyor gayet sadece hazir bezlerdeki 10 12 saat olaylari yok😊

Merhaba 😊 ybbyi hazir bezler gibi saatlerce bekletemezsiniz. Max. 3 saatte bir degistirmeniz gerekiyor. Ben surekli kontrol ediyordum islaninca degistiriyordum. Ama islanir islanmaz sizdirma yapmiyor tabiki. Cisi kakayi tutuyor gayet sadece hazir bezlerdeki 10 12 saat olaylari yok😊
Geceleri 8-10 saat tutmak için bir yöntem var mı peki?

Kenevir iç bezlerin bu konuda çok yardımcı olduğunu duydum en dışa yakın katmana konulunca geceleri çok rahat oluyormuş. Ama Türkiye'de kenevir kullanan pek yok sanırım. Yurt dışında çok yaygın.

Geceleri 8-10 saat tutmak için bir yöntem var mı peki?

Kenevir iç bezlerin bu konuda çok yardımcı olduğunu duydum en dışa yakın katmana konulunca geceleri çok rahat oluyormuş. Ama Türkiye'de kenevir kullanan pek yok sanırım. Yurt dışında çok yaygın.
Ya inanin buraya yazinca geceleri nasi yapiyodum diye bi dusundum ama hatirlamiyorum 2 sene gecmis ustunden 😅 geceleri hazir bez mi takiyodum acaba hatirlamiyorum ki..
Cok unutmusum ya bende sifirdan bi arastircam tekrar kullanimini.
Kovada bekletiyodum kirlileri akitip onu hatirliyorum.
Sivi bitkisel deterjanla yikiyodum onu hatirliyorum.
Ama mesela ilk kullanimdan once 3 makine yuksek ayarda yikiyo muyduk emiciligi artsin diye oyle bi sey vardi mesela. Onu yine yapmam lazim heralde. Tekrar kullanmaya baslamadan oncede yapmak gerekiyodu diye hatirliyorum. Ama nasildi neydi hatirlamiyorum arastircam 😅
Instagramdan ybb_evim diye bi sayfa var ondan cok bez almistim. Bilgide veriyodu baya.
Bide yikanabilir kadin pedleri var onuda bi arastirin. Suan hamilelik surecinde cok isime yariyor. Akinti durumu icin gunluk pedler onerilmiyor ama ykp cok iyi oluyor tavsiye ederim 😊

13 tane pocket 3 tane cover bezim varmis. 19 tanede ic bezim varmis bide yanlarda gozuken 4 tane havlu parcasi ve 4 mini muslin parcasi var. Onlarida bazen ic bezin ustune kullaniyodum. Birde bez cantam var sari olan en ustteki oda hava ve sivi gecirmeyen bezleri attigim torba.
Ay ne guzelmisler ya unutmusum valla 😊 direkt yenidoganken bile baslayabilirim belki ya cok bez almayayim bari😅

Eklentiler

• 20220208_164610.jpg
    20220208_164610.jpg
    110,5 KB · Görüntüleme: 197
  • 20220208_164600.jpg
    20220208_164600.jpg
    182,2 KB · Görüntüleme: 208
Bu arada ic bezlerimin ve dis bezlerimin hepsi de bembeyaz duruyormus. Lekeli kalmiyorlardi demek ki 😄 ki ek gidaya gecmistik biz ybb kullanirken.

Ya inanin buraya yazinca geceleri nasi yapiyodum diye bi dusundum ama hatirlamiyorum 2 sene gecmis ustunden 😅 geceleri hazir bez mi takiyodum acaba hatirlamiyorum ki..
Cok unutmusum ya bende sifirdan bi arastircam tekrar kullanimini.
Kovada bekletiyodum kirlileri akitip onu hatirliyorum.
Sivi bitkisel deterjanla yikiyodum onu hatirliyorum.
Ama mesela ilk kullanimdan once 3 makine yuksek ayarda yikiyo muyduk emiciligi artsin diye oyle bi sey vardi mesela. Onu yine yapmam lazim heralde. Tekrar kullanmaya baslamadan oncede yapmak gerekiyodu diye hatirliyorum. Ama nasildi neydi hatirlamiyorum arastircam 😅
Instagramdan ybb_evim diye bi sayfa var ondan cok bez almistim. Bilgide veriyodu baya.
Bide yikanabilir kadin pedleri var onuda bi arastirin. Suan hamilelik surecinde cok isime yariyor. Akinti durumu icin gunluk pedler onerilmiyor ama ykp cok iyi oluyor tavsiye ederim 😊
Tamam o hesaba da bir bakayım güzel oluyor farklı yerlerden fikir almak. Ben de pamucco dan almıştım yıkanabilir ped dediğin gibi özellikle hamilelikte akıntı için o yıkanabilir günlük pedler çok harika bir şey.

13 tane pocket 3 tane cover bezim varmis. 19 tanede ic bezim varmis bide yanlarda gozuken 4 tane havlu parcasi ve 4 mini muslin parcasi var. Onlarida bazen ic bezin ustune kullaniyodum. Birde bez cantam var sari olan en ustteki oda hava ve sivi gecirmeyen bezleri attigim torba.
Ay ne guzelmisler ya unutmusum valla 😊 direkt yenidoganken bile baslayabilirim belki ya cok bez almayayim bari😅
Yaa çok tatlı bunlar bayıldım ben. Alınca ben de paylaşacağım hemen burda. Naturel tonları çok seviyorum ben de bakalım kargom gelecek sadece dış cover ları aldım birkaç hafta sonra anca paylaşabilirim. İçleri sonra alacağım Amazon'dan. Ama gerçekten beyaz kalmış olması da çok güzel demek ki sorun olmuyor 😍

Yaa çok tatlı bunlar bayıldım ben. Alınca ben de paylaşacağım hemen burda. Naturel tonları çok seviyorum ben de bakalım kargom gelecek sadece dış cover ları aldım birkaç hafta sonra anca paylaşabilirim. İçleri sonra alacağım Amazon'dan. Ama gerçekten beyaz kalmış olması da çok güzel demek ki sorun olmuyor 😍
Cover olanlari cok sevmemistim bu arada. Pocketlari daha cok kullaniyordum hatta hep onlari kullaniyordum. Babyneo ve little blooms mu ne o marka var. Little blooms olanin kalibi daha genis

Cover olanlari cok sevmemistim bu arada. Pocketlari daha cok kullaniyordum hatta hep onlari kullaniyordum. Babyneo ve little blooms mu ne o marka var. Little blooms olanin kalibi daha genis
Hmm ben de nedense pocket olanlara ısınamadım. Gerçi sadece resmini gördüm hiçbirini elime almışlığım da yok ama artık ilk bebek olacağı için deneye deneye en rahat edeceğim yöntemi bir şekilde bulurum inşaallah.

pamucco0532-scaled.jpg
2_ipli-yun-dis-bez-yenidogan-resim-477.jpg

A Atalanteda Bu ikisini aldım ben de. Pamucco 5 adet. Ecowoco yün 3 adet. Diğer türde polyester olanları mecbur kalmadıkça almak istemedim önce bunları deneyeceğim bakalım nasıl bir tecrübe olacak. Çok sıkıntı olursa mecbur ben de diğer türlere geçiş yapacağım ama ilk tercihim bunlar bi deneyelim bakalım.

X