Mutfak Püf Noktaları Yogurt içi kaymaklanma!

athena

Goddess of Wisdom
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
11 Ağustos 2013
6.524
24.151
Merhaba. Uzun suredir yogurdumu evde ;mayasini dogal olarak elde etmis bir arkadasimdan aldigim ile ureterek yapiyorum. Ancak bu bir defa daha basima gelmisti bu ikinci oluyor ki yogurdum bitmeye yakin icinde kaymak parcalari olusup yerken agzimiza gelen bir hale burunuyor. Yani oyle yogurdun ustunde falan degil bildiginiz icinde parca parca kaymak olusmus. Bu neden olur ve nasil onlenir bileniniz var mi? Internette bir sey bulamadim. Ilk yapildiginda gayet tas gibi sorunsuz bir yogurttu, simdi ben bu maya ile yeni yogurt mayalarsam nasil olacak? O da mi ayni sekilde icten kaymaklanacak? Bilenler cevap yazarsa cok mutlu olurum.

Sütü kaynatıp sonra bir kaba mı alıyorsunuz?Kaba alırken sıcak mı oluyor ılık mı?
Mayalanmaya yakın boşaltıyorsanız kaymak üstte tutmuyordur içine karışıyordur.

Sütü kaynatıp sonra bir kaba mı alıyorsunuz?Kaba alırken sıcak mı oluyor ılık mı?
Mayalanmaya yakın boşaltıyorsanız kaymak üstte tutmuyordur içine karışıyordur.
Yok bu sefer ayri bir kaba almadim. Mayamda da oyle ici kaymak tutma durumu yokru. Hatta yogurdum ilk mayalandiginda tas gibi ipeksi bir kivamdaydi bitmeye yakin bu oluyor sicaklik degisimi falan mi acaba? Ve ben bu yogurdun mayasini yenisimde kullansam o da mi bu hal alir?:KK43:

Yok bu sefer ayri bir kaba almadim. Mayamda da oyle ici kaymak tutma durumu yokru. Hatta yogurdum ilk mayalandiginda tas gibi ipeksi bir kivamdaydi bitmeye yakin bu oluyor sicaklik degisimi falan mi acaba? Ve ben bu yogurdun mayasini yenisimde kullansam o da mi bu hal alir?:KK43:
Süt kesilmiş olabilir mi yada taze mi oluyor.Kaymak değilde kesik kesik mi dibi acaba🤷🏼‍♀️

Yok mu yardim edecek birisi🤔
Canım ben kendi yaptığım şekilli anlatıyım belki farklılık varsa Bi bak
Sütü istediğim sıcaklıkta ısıtıp kenara alıyorum mayamı kasenin içine koyuyorum ısıttığım sütten Bi kaç kaşık alıyorum karıştırıp sütünün ortasına döküyorum kaşıkla da sütün ortasından Bi çevirip üstünü kapatıyorum sütümün

Süt kesilmiş olabilir mi yada taze mi oluyor.Kaymak değilde kesik kesik mi dibi acaba🤷🏼‍♀️
Kesik degil canim ozellikle baktim kaymaklanma olmus. Su sekilde. Bu dibinde kalan son yogurdum. Bu gece yemegin yanina koydum ici hep kaymakti. Uzun uzun ... sutte bir sey yoktu dedigim gibi yogurt gayet guzeldi..
20210109_182956.jpg

Kesik degil canim ozellikle baktim kaymaklanma olmus. Su sekilde. Bu dibinde kalan son yogurdum. Bu gece yemegin yanina koydum ici hep kaymakti. Uzun uzun ... sutte bir sey yoktu dedigim gibi yogurt gayet guzeldi..Eki Görüntüle 2757675
Sütü çok mu kaynatıyorsun.Dibi tutmasa bile dibinde tabaka oluşabiliyor.Başka bir kaba alıp kaynattıktan sonra :KK66:

20210109_183329.jpg

Boyle oluyor ici hep. Ama bitince oldu. Kesilme mi bu?

Peki mayayı koyduğunuzda nasıl karıştırıyorsunuz?

Ben kaymak parçalanıp, yoğurda karışmasın diye mayayı sadece bir köşeye yerleştirip, bulunduğu bölgede kaşık yardımı ile hafif hareketlerle çırparım?

Peki mayayı koyduğunuzda nasıl karıştırıyorsunuz?

Ben kaymak parçalanıp, yoğurda karışmasın diye mayayı sadece bir köşeye yerleştirip, bulunduğu bölgede kaşık yardımı ile hafif hareketlerle çırparım?
Komple kaymagi sutten ayirip oyle mayasini katarim. Ilk oldugunda yogurt cok iyiydi boyle bir durum yoktu ki mayalamada hata ettim diyim? Sonlara dogru gordum bu durumu :KK43: tamam yogurt bitti ama mayalik ayirmistim demekki o da boyle ben simdi bununla nasil mayaliyim yeni sutu?:KK43:

X