Zorbalık karşısında ne yapıyorsunuz

Culhagibi

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
18 Ocak 2016
906
2.012
Güzel hanımefendiler nasılsınız,
Ben iyi sayılırım.
Sorunum şu, beş buçuk yaşında, sakin uyumlu arkadaş canlısı, fırsat verildiğinde kendini çok güzel ifade eden bir oğlum var.
Bu sene ana okuluna yazdırdım. Okulda yaşıtlarından zorbalığa uğruyor, bazen vuruyolar bazen sözlü şiddet oluyor, bana her zaman anlatmıyo. Bazen teyzesiyle paylaşıyo.
Öğretmenine çocukların vurduğundan bahsettim, çok da dikkat ederek suçlayıcı olmadan konuştum ama benimle tartıştı.
Bir veliye genelleme yaparak çocuklar birbirlerine vuruyo sürekli dedim, normal bunlar okulda daha fazlası olacak dedi, velisi de yöneticisi de, anlattığım herkes aynı mantıkta. Tamam ben de biliyorum olmaması imkansız ama siz evde çocuklarınızla konuşamaz mısınız? Ben çocuğuma vurma, karşılık verme demekle hata mı ettim, efendi çocuk, ezik algısı ne zaman bitecek, neden sorun bizdeymiş gibi görünüyo arkadaşlar ben yanlış mı yapıyorum?
Arkadaşların sana istemediğin bişey yaparsa onu uyar yine yaparsa öğretmenine söyle demekle yanlış mı yapıyorum?
Bu hafta teyzesine anlatmış çoçuklardan biri benim üstüme geliyo (iri yapılı) itiyo, kaçınca da korkak diyo bana demiş, biliyorum vurmalarından çok böyle sözler oğlumu daha çok yaralıyo, ben çocuğumu gelişsin arkadaş edinsin diye gönderdim ama daha çok içine kapatıyolar.

Çok üzülüyorum, ben de zorbalığa uğramıştım nasıl hissettiğini taa içimden biliyorum, bir annenin kendini çaresiz ve yalnız hissetmesi kadar kötü bir his yok, lütfen kırıcı olmadan yardımcı olur musunuz...

Ben iyi sayılırım.
Sorunum şu, beş buçuk yaşında, sakin uyumlu arkadaş canlısı, fırsat verildiğinde kendini çok güzel ifade eden bir oğlum var.
Bu sene ana okuluna yazdırdım. Okulda yaşıtlarından zorbalığa uğruyor, bazen vuruyolar bazen sözlü şiddet oluyor, bana her zaman anlatmıyo. Bazen teyzesiyle paylaşıyo.
Öğretmenine çocukların vurduğundan bahsettim, çok da dikkat ederek suçlayıcı olmadan konuştum ama benimle tartıştı.
Bir veliye genelleme yaparak çocuklar birbirlerine vuruyo sürekli dedim, normal bunlar okulda daha fazlası olacak dedi, velisi de yöneticisi de, anlattığım herkes aynı mantıkta. Tamam ben de biliyorum olmaması imkansız ama siz evde çocuklarınızla konuşamaz mısınız? Ben çocuğuma vurma, karşılık verme demekle hata mı ettim, efendi çocuk, ezik algısı ne zaman bitecek, neden sorun bizdeymiş gibi görünüyo arkadaşlar ben yanlış mı yapıyorum?
Arkadaşların sana istemediğin bişey yaparsa onu uyar yine yaparsa öğretmenine söyle demekle yanlış mı yapıyorum?
Bu hafta teyzesine anlatmış çoçuklardan biri benim üstüme geliyo (iri yapılı) itiyo, kaçınca da korkak diyo bana demiş, biliyorum vurmalarından çok böyle sözler oğlumu daha çok yaralıyo, ben çocuğumu gelişsin arkadaş edinsin diye gönderdim ama daha çok içine kapatıyolar.

Çok üzülüyorum, ben de zorbalığa uğramıştım nasıl hissettiğini taa içimden biliyorum, bir annenin kendini çaresiz ve yalnız hissetmesi kadar kötü bir his yok, lütfen kırıcı olmadan yardımcı olur musunuz...

Çocuklar arasında ufak tefek itiş kakış olabilir, ama düzenli şekilde bir çocuk şiddet görüyorsa bu noktada sınıftaki ve okuldaki görevlilerin hatası, ihmali vardır. Öğretmenin 100 tane eli yok, tüm öğrencilerin elini tutamaz, ama sürekli şahit olduğu bir şiddet varsa buna müdahale etmesi gerekir. Okulun rehberlik hocasından sınıfa gelip bu zorbalıkla ilgili etkinlik yapmasını isteyebilir ya da velileri toplayıp bir konuşma, uyarı yapabilir.

Şimdi beğenmedimler gelir ama oğluna söyle kendine yapılana karşılık versin. Madem her yerde olacakmış, o da öğrensin kendini savunmayı. Karşı taraflar tabii zorbalığa uğrayan olmadıkları için rahatlar.
Evet gerçekten karşıdaki kişiler kendileri zarar görse kıyamet koparır ama onların başına gelmeyince ne var bunda tavrındalar, ne kötü

Yazma şekliniz bile ne kadar naif bir insan olduğunuzu gösteriyor bence. Ben çocuğumun okulunu değiştirirdim. Her şeyden önce bu kafadaki bir öğretmen ile olmaz.

Not: ben de öğretmenim.
Teşekkür ederim öğretmenim. Okul değiştirmek için girişimde bulundum ama ,bunun çocuk için psikolojik olarak iyi olmayacağını öğrendim ve bi kaç olumsuz nedenden dolayı vazgeçtim. Üstelik bu beni maddi olarak, mesafe olarak, aracımın olmaması kış şartlarında küçük bir de oğlumla beraber gideceğim için sıkıntıya sokacak, buna artı bi kaç sebep de var ama uzun uzadıya yazamıyorum. Ama yine de başka çarem kalmazsa hala düşünüyorum değişiklik yapmayı.

Baska anaokuluna yazdirin. Orda da uyarin cocugunuzu sana siddet uygularlarsa karsiligini ver diye. Belki kizanlar olucak ama kendini korumasini ogrenmeli.
Başka okula yazdırmayı denedim ama bir önceki mesajda yazdığım gibi malesef tüm şartlar olumsuzdu ama yine de hala aklımda okul değişikliği.. Karşılık verme konusuna gelirsek ne ben oğluma bunu diyebiliyorum ne de o yapabilecek bi çocuk, inanın sen de ona vur oğlum cümlesini kuramıyorum, sonradan karşıdaki çocuğun başına gelecekleri düşünüyorum sürekli..

Teşekkür ederim öğretmenim. Okul değiştirmek için girişimde bulundum ama ,bunun çocuk için psikolojik olarak iyi olmayacağını öğrendim ve bi kaç olumsuz nedenden dolayı vazgeçtim. Üstelik bu beni maddi olarak, mesafe olarak, aracımın olmaması kış şartlarında küçük bir de oğlumla beraber gideceğim için sıkıntıya sokacak, buna artı bi kaç sebep de var ama uzun uzadıya yazamıyorum. Ama yine de başka çarem kalmazsa hala düşünüyorum değişiklik yapmayı.
Evet normalde okul değiştirmeyi son çare olarak öneriyoruz ama ne kurum yöneticisi ne de eğitimci arkadaş sizinle aynı perspektiften bakamıyor. Oysa öğrencilere zorba olmama mesajı oyunlar ile pek de güzel öğretilir.

Yönetici de bitiyor bu iş.
Eğer yönetim zorbalığı ciddiye alır tedbirli davranırsa ogretmende buna uymak zorunda velilerde, çocuklarda.
Ben kreş öğretmenliği yapıyorum şuan onun için rahatça konuşabilirim bizim kurumda zorbalık çok ciddi şekilde onlenmeye çalışılmış ki bunun için daha kres açılmadan eğitimler aldik.
Ayrica benim kızım lisede zorbalığa uğradı yönetim dahil herkesle 1 ay görüştüm konuştum sonuç alamayınca okul değiştirdik şuan çok rahatız.
Size de tavsiyem budur bu hafta okul değiştirin.

Madem okul değiştiremiyorsun bunu bir fırsat olarak gör ve çocuğuna gerekli eğitimi ver. Büyünce mobbinge uğrasa işyerinden mi ayrılacak… dişli olmayı öğrenmesi gerekiyor. Ha keşke hiç ihtiyaç olmasa ama oluyor maalesef

Evet normalde okul değiştirmeyi son çare olarak öneriyoruz ama ne kurum yöneticisi ne de eğitimci arkadaş sizinle aynı perspektiften bakamıyor. Oysa öğrencilere zorba olmama mesajı oyunlar ile pek de güzel öğretilir.
Malesef ben çok farklı insanlarla karşılaştım,böyle mesajlar verecek duyarlılıkla hareket eden yok şuan.
Çoçuğumun daha ilk kez adım attığı yerde ve hayatının başında böyle sindirilerek dışlanarak, belkide travmalar oluşarak okula başlaması beni o kadar üzüyor ki anlatamam. Herkes çocuğunu güle oynaya götürüyor bakıyorum hiç birinde böyle bir endişe yok ,ben içim huzursuz onu oraya bırakıp geliyorum, dua ediyorum sürekli, anne olmak o kadar ağır bişey ki, başkasının gülüp geçtiği şey sizin, sessiz sessiz ağladığınız şey olabiliyo.
Belki çok abartıyo gibi görünüyorum ama geçmişte ben de zorbalık yaşadığım için oğlumun ne hissettiğini biliyorum ve hayatım boyunca da okulda yaşadığım travmalar önüme çıktı, O'nun da benim yaşadıklarımı yaşamasını istemiyorum..

Pardon da bu insanlar o pozisyonlara gelebilmek için pedagojik eğitim alıyorlar yani sokaktan geçen bakkal amca cevabı vereceklerse orda oturamazlar. Bence sorun sizin yumuşak başlılığınızdan kaynaklanıyor. Çocuğunuza vurulduğunu söylediğinizde öğretmen sizle nasıl tartışabilir, orda böyle olaylar yaşanmasın diye o orda var zaten. Tavrınızı net bir şekilde belirtip soruna çözüm bulmasını çünkü bunun kronik bir sorun haline geldiğini belirtmeniz gerekir öğretmene.

Ayrıca benim de aynı yaşta çocuğum var. Ben ona hiçbir arkadaşına vuramazsın ama sana vuran olursa kendini savunucaksın diyorum her zaman. Çocuğunuzu da fazla pıstırmayın şimdi dışarda herkes azman.

Yönetici de bitiyor bu iş.
Eğer yönetim zorbalığı ciddiye alır tedbirli davranırsa ogretmende buna uymak zorunda velilerde, çocuklarda.
Ben kreş öğretmenliği yapıyorum şuan onun için rahatça konuşabilirim bizim kurumda zorbalık çok ciddi şekilde onlenmeye çalışılmış ki bunun için daha kres açılmadan eğitimler aldik.
Ayrica benim kızım lisede zorbalığa uğradı yönetim dahil herkesle 1 ay görüştüm konuştum sonuç alamayınca okul değiştirdik şuan çok rahatız.
Size de tavsiyem budur bu hafta okul değiştirin.
Teşekkür ederim, bu durum kreşlerde dediğiniz gibidir.
Malesef burda sorunlu bizmişiz gibi görünüyor. Okul değişikliği için durumlar yazdığım gibi ama sürekli düşünüyorum bunu ,ne kadar zor olsa da belki de bunu yapmam lazım

normal bunlar okulda daha fazlası olacak dedi
Ortaokuldan bildiriyorum. Daha fazlası falan yok. İşin için şiddet girdi mi anında müdahale ediyoruz, gereken önlemi rehberlik vs ile alıyoruz. Bir çocuk arkadaşlarına pergel ile güç gösterisi yaptı. 2 haftadır ben, rehberlik hocamız, idare ve veli olarak uğraşıyoruz. Davranış tekrarlanmadı ama dipten çözene kadar da bırakmayacağız.
Öğretmen kendi uğraşmamak için başında savmaya çalışmış sizi.

Kimse bir şey yapmıyorsa şiddet gösteren çocuğu siz bulup oğlunuzla arkadaş olmasını sağlayın. El ele tutuşturup siz iyi arkadaşlarsınız tamam mı birbirinize sahip çıkın okulda deyin. Kimseye vurmayın diye öğütlemeyin. Sebebsiz yere kimseye vurma ama biri sana vurursa sen de karşılıl ver diye çğretin.

Ben iyi sayılırım.

Konu evlat oldumu içimden vahşi bir aslan çıkıyor 😜 size tavsiyem okula gittiğinizde oğlunuza karışan çocuğu bulup elinizde çikolatayla güzelce konuşun .Bunu her gittiğinizde yapın . Baktınız olmuyor velisini çağırın güzelce konuşun haaa baktınız oda olmuyor çocuğun gözünü korkutun ne diyim artık gıı 😬 bide öğretmen ne diye sizle tartışıyormuş çözüm bulacağı yerde . Müdürle konuşun gerekirse

Öğretmenin çocuğuna öyle yapsalar okul değiştirtir karşıdaki insana zorla ama olabilirmiş doğru biz eğitime değil dayak yedirmeye gönderiyoruz çocuğumuzu. Okulu değiştirin bu kafalar güzel değil

Ortaokuldan bildiriyorum. Daha fazlası falan yok. İşin için şiddet girdi mi anında müdahale ediyoruz, gereken önlemi rehberlik vs ile alıyoruz. Bir çocuk arkadaşlarına pergel ile güç gösterisi yaptı. 2 haftadır ben, rehberlik hocamız, idare ve veli olarak uğraşıyoruz. Davranış tekrarlanmadı ama dipten çözene kadar da bırakmayacağız.
Öğretmen kendi uğraşmamak için başında savmaya çalışmış sizi.
Öğretmenim benden küçüksündür ama yine de ellerinden öperim, böyle sorunların üstüne eğilip önemsizleştirmediğiniz için sizi tebrik ediyorum, Allah yolunuzu açık etsin.

Sürekli tekrar eden bir durum haline gelmişse bu durum gerekiyorsa öğretmenle her gün tartışacaksınız. Baktınız ters tepki veriyor şikayet edin . Öğretmen ılımlı yaklaşsa asla böyle birşey önermem ama siz kendiniz dişli durup çocuğunuzu korumalısınız. Kendi kurallarınızı naifliğinizi yıkıp çocuğunuza kendisini korumasını öğretmelisiniz. Siz yapamıyorsanız babası söylesin teyzesi söyleyin. Milletin zorba çocuğuna katlanmak zorunda değil evladınız.

X