Çocuk Hastalıkları Başına böyle gelen oldu mu? Cilt ile ilgili 5.Hastalık çıktı alerji değilmiş.

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği
Evet canım ama kaşıntı yoksa isilik de olabilir. Havalar ısındı terlemeyle oluyor. Nefes darlığını falan iyi kontrol et yeter. Alerji olayında tek önemli olan bu oluyor. Öbürünün altından ciddi bir şey çıkmıyor genelde, umarım sizinki de böyle basit bir sorundur. Geçmiş olsun şimdiden
Yok bu isilik tarzı değil isiliği biliyorum çünkü bebek iken olmuştu bu değişik bir çıkıyor bir kayboluyor gün içinde yoktu akşam yine çıktı olur da doktora gittiğimizde kaybolursa diye fotoğrafını çektim

Yok hiç farklı bir şey yemedi zaten o yüzden korktuk farklı bir şey yemeği halde güneşe çıkmadığı halde nasıl böyle oldu diye
Bugün yorucu bir gündü algılayamamışım kızınıza olduğunu 😳 hafif soğuk su kaşıntımı alırdı diye hatırlıyorum. Umarım neye alerjisi olduğu çözülür. Belki bir alerji doktoruyla görüşmek daha faydalı olur.

Cevap icinde kendi icinizde celistiginiz yerler var, ozellikle bagisiklikla ilgili kisimlar.

Kronik urtiker hastasiyim ben, yiyecekler de, kiyafetler de, parfumler de etkileyebiliyor. Baslangici bjr gidadan olmustu, yaban mersini. Dolayisiyla yiyecek tetikler evet
İnanın Gitmediğim Özel hastane kalmadı dermatolojiye ayrı alerji bölümüne ayrı bir dünya test yaptılar evet alerjik hassasiyetim olan seyler de çıktı ama neticesinde hiçbir alerji ilacı çözüm olmuyor ürtikere. Maksimum 2-3 hafta rahatlatıyor sonra aynı şiddette hiç ilaç almıyormuşum gibi tekrar başlıyordu. Üstüne üstlğk düşman başına anjiyo ödemli ürtikerdi benimki. Bir sabah bir kalkıyorum yüzüm gözüm dudaklarım sanki kamyon çarpmış gibi şişmiş tanınmaz halde uyanıyordım. Gece yarısı boğazım şişiyordu birden bire nefes alamıyordum bu yüzden. çam sakurada profesöre gittim en son çare.. 2 farklı doktor baktı alerji testlerime de şikayetlerimi de dinlediler. Neticesinde dedikleri tek şey ürtiker bir alerji değildir elle tutulur kesin bir tedavisi de yok. Tek sebebi stres psikosomatik bir durum olabilir daha sağlıklı beslen spor yap motivasyonunu yüksek tut. Özellikle kedi alerjim vardı ve evde 2 kedim vardı. Hiç alakası yok kediler solunum yoluna belki alerjik etki edebilir anlık kaşıntı yapabilir ama ürtikeri tetiklemez dediler. Nihayetinde evimizi taşıdık ve sonrasında bu değişiklikle birlikte benim ürtikere dair o gün bugündür bir sıkıntım olmadı çok şükür. Hala kedilerimle yaşıyorum.. Kafamdan uydurmadım bana prefesorun ve diğer dermatologumun soylediği açıklamayı yazdım.
Çok zor bir hastalık insallah siz de iyileşirsiniz. Benimkinin de tekrarlamayacağının bir garantisi yok zaten 🤷🏻‍♀️ bağısıklık konusunda da çeliştiğimi düşünmüyorum. Stres insanın bağışıklığını düşüren en büyük faktörlerden birisi. Zayıf bağışıklık +stres ile daha da düşen bağısıklık sonrası bazı insanlar ürtiker durumunu yasayabiliyor. Sağlıklı yaşam stresten uzak durma vs ile ancak hafifleyen bir hastalık..

Ürtiker demiş herkes ama ürtiker bir alerji değildir. Tamamen stres kaynaklı vücudun bağılıklığının düşmesiyle birlikte stresli sıkıntılı dönemlerde ortaya çıkabilir. Kremle ilaçla geçmez alerji ilaçları bir nebze semptomları azaltsa bile tamamen iyileşme sağlanmaz. Çoğu zaman bir süre semptomlar görülüyor kendiliğinden geçiyor stresli durum devam etmiyorsa ve vucut bağısıklığı iyiyse. Veya kortizon ilaçları ile baskılanıp kısa sürede tedavi ediliyor. Bazı insanlarda kronikleşir. Ben de yaşadım kronikleşmişti. çok yakın arkadaşımda da var onunki çok ileri boyutta stresi sıkıntısı hiç eksik olmadığı için. Benim ürtikerim 6-7ay kadar sürdü sonrasında birden bire yok oldu gitti. Tamamen stresle ilgili. Umarım ürtiker değildir alerjik bir durumdur en azından bir çözümü oluyor alerjinin.. İnsallah tez zamanda iyileşir yavrucuğunuz 💐💐💐
Ürtiker diğer adıyla kurdeşen alerjik bir deri hastalığı olduğu için alerji değil demek doğru gelmiyor. Sebepleri arasında stres elbette vardır ama tek sorun stres denemez şahsen benimki bir ilaç sonrası oluşmuştu. Çok şükür uzun bir süredir stresi yendim yani stres kaynaklı olsa bi 10 sene öncesinde başıma gelmesi gerekirdi

İnanın Gitmediğim Özel hastane kalmadı dermatolojiye ayrı alerji bölümüne ayrı bir dünya test yaptılar evet alerjik hassasiyetim olan seyler de çıktı ama neticesinde hiçbir alerji ilacı çözüm olmuyor ürtikere. Maksimum 2-3 hafta rahatlatıyor sonra aynı şiddette hiç ilaç almıyormuşum gibi tekrar başlıyordu. Üstüne üstlğk düşman başına anjiyo ödemli ürtikerdi benimki. Bir sabah bir kalkıyorum yüzüm gözüm dudaklarım sanki kamyon çarpmış gibi şişmiş tanınmaz halde uyanıyordım. Gece yarısı boğazım şişiyordu birden bire nefes alamıyordum bu yüzden. çam sakurada profesöre gittim en son çare.. 2 farklı doktor baktı alerji testlerime de şikayetlerimi de dinlediler. Neticesinde dedikleri tek şey ürtiker bir alerji değildir elle tutulur kesin bir tedavisi de yok. Tek sebebi stres psikosomatik bir durum olabilir daha sağlıklı beslen spor yap motivasyonunu yüksek tut. Özellikle kedi alerjim vardı ve evde 2 kedim vardı. Hiç alakası yok kediler solunum yoluna belki alerjik etki edebilir anlık kaşıntı yapabilir ama ürtikeri tetiklemez dediler. Nihayetinde evimizi taşıdık ve sonrasında bu değişiklikle birlikte benim ürtikere dair o gün bugündür bir sıkıntım olmadı çok şükür. Hala kedilerimle yaşıyorum.. Kafamdan uydurmadım bana prefesorun ve diğer dermatologumun soylediği açıklamayı yazdım.
Çok zor bir hastalık insallah siz de iyileşirsiniz. Benimkinin de tekrarlamayacağının bir garantisi yok zaten 🤷🏻‍♀️ bağısıklık konusunda da çeliştiğimi düşünmüyorum. Stres insanın bağışıklığını düşüren en büyük faktörlerden birisi. Zayıf bağışıklık +stres ile daha da düşen bağısıklık sonrası bazı insanlar ürtiker durumunu yasayabiliyor. Sağlıklı yaşam stresten uzak durma vs ile ancak hafifleyen bir hastalık..
Zaten cilt hastalıkları pek kolay geçebilen bir şey değil eşim 2 yıla yakın egzama ile yaşadı neleri denedik farklı hastanelerin cilt doktorları iğneler o bu en son aktardan krem aldık o biraz rahatlattı bir de sıvı sabunu değiştirdik azaldı yoksa ilaç falan hiç fayda etmedi. Sizin de bu kırmızılıklar kaybolup çıkıyor muydu?

Yok bu isilik tarzı değil isiliği biliyorum çünkü bebek iken olmuştu bu değişik bir çıkıyor bir kayboluyor gün içinde yoktu akşam yine çıktı olur da doktora gittiğimizde kaybolursa diye fotoğrafını çektim
Anladım canım ama ürtikerde kaşınma da oluyor benim bildiğim. Yukarıda bir arkadaş salgından bahsetmiş belki öyle olabilir. Yeme içme tarzının değişmemesine de aldırma bazen vücutta bir şeye karşı sonradan alerji gelişebiliyor. Yarın sonucu bize de bildirirsen sevinirim, bilinçlenelim biz de :)

Google a yazdığımda tarife göre bu çıkıyor
Screenshot_20240520_000923_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg

Ben akupunkturla cozdum, eskisi kadar buyuk ataklarim olmuyor ki ben aylarca kortizon kullandim cozebilmek icin.

Size de gecmis olsun

Anladım canım ama ürtikerde kaşınma da oluyor benim bildiğim. Yukarıda bir arkadaş salgından bahsetmiş belki öyle olabilir. Yeme içme tarzının değişmemesine de aldırma bazen vücutta bir şeye karşı sonradan alerji gelişebiliyor. Yarın sonucu bize de bildirirsen sevinirim, bilinçlenelim biz de :)
Tabii ki yazarım güncellerim konuyu kaşınma var ama aşırı değil bakalım inşallah geçer hayırlısıyla

Ürtiker diğer adıyla kurdeşen alerjik bir deri hastalığı olduğu için alerji değil demek doğru gelmiyor. Sebepleri arasında stres elbette vardır ama tek sorun stres denemez şahsen benimki bir ilaç sonrası oluşmuştu. Çok şükür uzun bir süredir stresi yendim yani stres kaynaklı olsa bi 10 sene öncesinde başıma gelmesi gerekirdi
Tabii ki her strese giren ürtiker olmuyor sonucta. Zaten o yuzden bağısıklığa bu kadar vurgu yaptım.
Alerji ürtikeri tetikleyebilir belki ama tek başına sadece bir alerji türü de değildir. Bazen alerjiden bağımsız veya alerjik olmayan bir insanda da bu durum olabilir. Sonucta Alerjiler veya kullanılan ilaçlar bağısıklık sisteminize zarar veriyor ve dolayısıyla vucut bunu bir sekilde dısarı vuruyor.
Neticede Ben doktor değilim bana doktorlarımın söylediğini aynen aktardım. Zira bana alerji kaynaklı bir sorun bu kedilerden kurtul deselerdi onu da yapacak raddeye gelmiştim. İyi ki demediler kedilerim hala benimle 🩷 ve ürtikersiz bi hayatla devam ediyorum.

Ben akupunkturla cozdum, eskisi kadar buyuk ataklarim olmuyor ki ben aylarca kortizon kullandim cozebilmek icin.

Size de gecmis olsun
Akupunkturun çözüm olabileceği hiç aklıma gelmemişti. Yakın arkadasım hala uğraşıyor 2.5 sene oldu. Ona da tavsiye edeyim belki bir umut iyi gelir ona da 🙏🏻

Niloya bu 5.hastalik degil, 5.hastaligin tipik belirtisi yanakta kizarikliktir.

6.hastalik diyen olursa o da degil, oncesinde atesli hastalik gecirmesi gerekiyor.

Bu biraz isirgan otu tarzi biseyin dolamasina da benziyor, kabariklik var mi yok mu fotodan emin olamadim. Temas kaynakli alerjik tepkimelerde genelde kizarikliga kabariklik eslik ediyor.

O sebeple ben gida kaynakli urtiker oldugunu düşünüyorum. Bir sor bakalim ufakliga bugunlerde senden gizli seker tüketmiş mi? Anane babanne çikolata mi vermis? Atiyorum yumurta gibi alerjen bir yiyeceği ust uste tuketmis olabilir, senden habersiz bir bitkiyi agzina atmis ve su an korkudan bunu anlatamiyor olabilir.

Kızımın kollarında, ellerinde aniden çıkıyor kızarıklıklar sonra kayboluyor korkup acile gittik alerji dedi yarın dermatolojiye randevumuz var başına gelen oldu mu bu şekilde?

Evde kızarıklık varken doktora giderken çoğu kaybolmuştu.
Kayboluyor sonra tekrar gelip gidiyor şekliyse eğer geçen sene kızım geçirdi. Zaten biraz hassas bünyesi var. Bir gün öncesinde yer fıstığı yemişti havada çok sıcakti. Ertesi sabah 6 da başladı aynı gün doktora gittik alerji dedi. Farklı olarak yer fıstığı yemişti ona bağladı doktor. Bu şekilde farklı yediği bişey oldu mu?

Kayboluyor sonra tekrar gelip gidiyor şekliyse eğer geçen sene kızım geçirdi. Zaten biraz hassas bünyesi var. Bir gün öncesinde yer fıstığı yemişti havada çok sıcakti. Ertesi sabah 6 da başladı aynı gün doktora gittik alerji dedi. Farklı olarak yer fıstığı yemişti ona bağladı doktor. Bu şekilde farklı yediği bişey oldu mu?
Farklı bir şey yemedi o yüzden telaş yaptık kahvaltıda patates kızartması yedi her zaman yediği şey kahvaltı sonrası çıktı

Kızımın kollarında, ellerinde aniden çıkıyor kızarıklıklar sonra kayboluyor korkup acile gittik alerji dedi yarın dermatolojiye randevumuz var başına gelen oldu mu bu şekilde?

Merhaba egza yada ürtiker bu büyük ihtimal ürtiker. Üniversite döneminde cok oluyordu bende

Alerjiyede benziyor kaşınıyormu?Ben en son alerji olunca buna benzerdi kabarık kırmızı kaşınıyordu.Serumla geçti çogaliyordu zamanla.

X