Cana can kat, hayat ver..

ne güzel hayırlı evlatmışsın ben annemi bu hastalıktan çok küçükken kaybettim o zamanlar yoktu herhalde böyle nakiller
annem yaşasaydı bende hiç düşünmeden verirdim
Kim olsa yapardı diyorum her zaman. Başınız sağ olsun. 1990 yılında başlandı diye hatırlıyorum yanlış bilmiyorsam. Sizin de hayırlı bir evlat olduğunuz aşikar.

4,5 ay önce babamı kaybettik,gırtlak kanseriydi,koah hastasıydı,yıllardır öksürüğü hiç kesilmedi ..
Şurup verip yolladılar,hep dedik iyi bir doktora götürelim seni diye,yok bişeyim diyip bizimle hep kavga etti..
Son zamanda ses kısıklığı oldu,annemin çabasıyla gitti,maalesef kanser son aşamasına gelmiş,ses telleri alındı 6 sene yaşadı böyle..
Eğer erkenden gtseydi bunlar olmayacaktı belkide,inat etti gitmedi işte..
Bütün organlarımı 7 sene önce bağışladım,toprak altında kalacağına hayat kurtarırsam ne mutlu bana ...

4,5 ay önce babamı kaybettik,gırtlak kanseriydi,koah hastasıydı,yıllardır öksürüğü hiç kesilmedi ..
Şurup verip yolladılar,hep dedik iyi bir doktora götürelim seni diye,yok bişeyim diyip bizimle hep kavga etti..
Son zamanda ses kısıklığı oldu,annemin çabasıyla gitti,maalesef kanser son aşamasına gelmiş,ses telleri alındı 6 sene yaşadı böyle..
Eğer erkenden gtseydi bunlar olmayacaktı belkide,inat etti gitmedi işte..
Bütün organlarımı 7 sene önce bağışladım,toprak altında kalacağına hayat kurtarırsam ne mutlu bana ...
Abla başın sağ olsun.. Erken teşhis o kadar önemli ki. İnşallah bağışladığımız organlarımız cana can katar.

Çok geçmiş olsun Allah tekrarını göstermesin. Ben yıllar önce bağışladım tüm organlarımı ama maalesef organ bağışıyla ilgili ciddi bir handikap var. Siz bağışlasanız dahi -ki yapanlar bilir bağış en az bir şahit ile sağlıklı ve aklınız yerinde olarak yaptığınızı beyan ederek yapılıyor- siz vefat ettiğinizde birinci derece yakınlarınızın organlarınızın transplantasyonuna karşı çıkma hakları var! Ve bu gerçekten canımı çok sıkıyor! Bizim ailede ben harç herkes organ bağışına karşı bir tutum sergiliyor. Defalarca anlattım, eğer bana birşey olur da organlarmı vermezseniz hakkımı helal etmem dedim ama nafile....

Allah herkese toprak olacak organın kimse bir yararı olmadığını anlayabilecek akıl kuvveti versin!!

3 yıl önce ben 1 haftalık evliydim abiminde bizim balayıdnan döndüpümüz gün sözü vardı söze gittik biz evimize geçtik saat 3 bangır bangır telefonum caldı babam fenalasmıs hastaneye kaldırıldı..
poşetlerce kan kustu..
yapılan testlerde diabete baglı geliştiği ortaya cıktı ama içime sinmeyen seyler vardı(hemşireyim ben)
endoskopi yapmıslardı ordsa karaciğerde leke görüldü ne diye arastırmam gerekiyordu ama babam malesef cok ehvamlıdır ondan gizli yaptım herşeyi tam birsene türlü bahanelerle testler yaptırdım ve babamın siroz olsudugunu o kanamalarında siroza baglı özafagus kanamaları olduguu öğrendim
en kötüsüde son evresiydi...ve bu hastalıgı herkes alkol hastalığı diyebilirama değişik sebepleri var babam gram içki sürmedi agzına hepatitte yok onunki diyabete baglı siroz 1000de 1 görüülüyor
karaciğer nakli denildi babama söylemek zorunda kaldım yıkıldı tabiki ama naklide hemen yapmıyolar mens skalasıydı galiba ama aıdını yanlısta hatırlıyo olabilirim 12 olunca hazırlıklar başlanacak 15de amelyat diyolar biz bu skalaya11le başladık suan 9 lardayz..

geçtiğiniz evrelerden bizde geçeceğiz ve hazırlıklı olmamız gerekiyor bizdede kardeşim ve abim var ama canlı donörü kabul etmiyolar cok fazla ilerlemediği için..
offf çenem düştü belki ama bu konuda çok doluyum dediğin gibi canımın canı hasta ve elimde ounşa iligilenmekten baska bişey gelmiyor..
Rabim acil şifalar versin hastaalarımızaa:KK43:

Ah insanlar bilinclense 25 yaşındayım ve 18 girdigimde bagısladım tümünü..ailem tepki gôstersede ah ettim..yenildiler tabi.ölümden sonra toprak olmuş kime yarar..rabbim böyle imkan sunmuş görmezden gelinemez.allah kimseye muhtaçlıgıni yaşatmasın

Çok geçmiş olsun Allah tekrarını göstermesin. Ben yıllar önce bağışladım tüm organlarımı ama maalesef organ bağışıyla ilgili ciddi bir handikap var. Siz bağışlasanız dahi -ki yapanlar bilir bağış en az bir şahit ile sağlıklı ve aklınız yerinde olarak yaptığınızı beyan ederek yapılıyor- siz vefat ettiğinizde birinci derece yakınlarınızın organlarınızın transplantasyonuna karşı çıkma hakları var! Ve bu gerçekten canımı çok sıkıyor! Bizim ailede ben harç herkes organ bağışına karşı bir tutum sergiliyor. Defalarca anlattım, eğer bana birşey olur da organlarmı vermezseniz hakkımı helal etmem dedim ama nafile....

Allah herkese toprak olacak organın kimse bir yararı olmadığını anlayabilecek akıl kuvveti versin!!
Annemle aynı konu üzerinde bazen anlaşmazlık yaşıyoruz. Sanırım en çok bir gün toprak olacağımızı düşünmek üzüyor onları. Bunu düşünmek bile istemediklerinden hemen konuyu kapatıyor kendi kabuğuna çekiliyor. Herkes bilincinde olsa şu an can bekleyen insanlar bu kadar çok olmaz. Umutla bekliyor hepsi.

Sizi tebrik ediyorum bu bilinçli davranışınızdan dolayı. Inşallah birilerine umut olur organlarımız. Annenize acil şifalar diliyorum dua edeceğim. Inşallah gerek kalmadan tez zamanda sağlığına kavuşur anneniz..

Teşekkür ediyorum.Allah razı olsun inşallah dualarımız kabul olur.

geçmiş olsun. benim annem de böbrek hastası şuan diyalize giriyor. 1991 de teyzem verdi 17 sene teyzemin böbreği ile idare etti. o da iflas etti şimdi şu an 7 senedir diyalize giriyor. bizler verelim diyoruz ama kabul etmiyor artık . abim var o vereyim diyor artık istemiyor. böbrek çok zor o bozuldu mu tüm vücut bozuluyor .

Sana da geçmiş olsun pembe..Diyaliz çok ağır tedavi.Annem ve teyzem dediğine göre ırsi sizinde..Anne tarafımda hemen herkeste var.Nakil heleki böbrekte çok zor uyuşan bir organ zaten..Dediğin gibi böbrek öyle bir organ ki bozuldu mu tüm vucuda etkisi var.Annem senelerdir tuzun tadını bilmiyor .Zapzayıf..Dayımda 10 senedir giriyor diyalize..Şu temmuz sıcagında su içemiyor,içsede günde 2 bardakla sınırlıyor..Allah hepsine şifa ve kolaylık ve uzun ömür versin..

3 yıl önce ben 1 haftalık evliydim abiminde bizim balayıdnan döndüpümüz gün sözü vardı söze gittik biz evimize geçtik saat 3 bangır bangır telefonum caldı babam fenalasmıs hastaneye kaldırıldı..
poşetlerce kan kustu..
yapılan testlerde diabete baglı geliştiği ortaya cıktı ama içime sinmeyen seyler vardı(hemşireyim ben)
endoskopi yapmıslardı ordsa karaciğerde leke görüldü ne diye arastırmam gerekiyordu ama babam malesef cok ehvamlıdır ondan gizli yaptım herşeyi tam birsene türlü bahanelerle testler yaptırdım ve babamın siroz olsudugunu o kanamalarında siroza baglı özafagus kanamaları olduguu öğrendim
en kötüsüde son evresiydi...ve bu hastalıgı herkes alkol hastalığı diyebilirama değişik sebepleri var babam gram içki sürmedi agzına hepatitte yok onunki diyabete baglı siroz 1000de 1 görüülüyor
karaciğer nakli denildi babama söylemek zorunda kaldım yıkıldı tabiki ama naklide hemen yapmıyolar mens skalasıydı galiba ama aıdını yanlısta hatırlıyo olabilirim 12 olunca hazırlıklar başlanacak 15de amelyat diyolar biz bu skalaya11le başladık suan 9 lardayz..

geçtiğiniz evrelerden bizde geçeceğiz ve hazırlıklı olmamız gerekiyor bizdede kardeşim ve abim var ama canlı donörü kabul etmiyolar cok fazla ilerlemediği için..
offf çenem düştü belki ama bu konuda çok doluyum dediğin gibi canımın canı hasta ve elimde ounşa iligilenmekten baska bişey gelmiyor..
Rabim acil şifalar versin hastaalarımızaa:KK43:
Yazdıkların bana çok tanıdık. Neden mi? Babam şeker hastası. Alkol ve sigara kullanmıyor. Karaciğer yağlanması siroza çevirmiş. Benim babamın hastalığı hepatit olanlar kadar ağır değildi. En ağır onlar geçiriyor. Doktor yine de yapılsın dedi ne kadar erken o kadar iyi. Ilaç tedavisi de dondurmadı hastalığı. Dalak da iyice büyüyünce bir an önce karar verdik. Bizim ailede de abimle benim kan grubum babamla aynı. Allah acil şifalar versin. Her konuda yardımcı olabilirim. İstediğin gibi derdine de anlatabilirsin asla çenem düştü gibi bir şey kullanma buna çok kızarım. Iyi olacak, göreceksin. Yeter ki bu nakil konusunu iyi araştırın ve geç kalmadan yaptırın.

Ah insanlar bilinclense 25 yaşındayım ve 18 girdigimde bagısladım tümünü..ailem tepki gôstersede ah ettim..yenildiler tabi.ölümden sonra toprak olmuş kime yarar..rabbim böyle imkan sunmuş görmezden gelinemez.allah kimseye muhtaçlıgıni yaşatmasın
Amin inşallah. En doğru olanı yapmışsınız.

Cok cij gecmis olsun rabbim babanizi basinizdan eksik etmedin cok guzel bir konuya deginmişsiniz bende cok istiyorum organ bağışıni toprak olup Çürüyene kadar birilerine can olsun hayat olsun Rabbimin verdihi nimetleri paylaşalım insallah bundan sonra cok saglikli olursunuz herkese saglikli günler

Yazdıkların bana çok tanıdık. Neden mi? Babam şeker hastası. Alkol ve sigara kullanmıyor. Karaciğer yağlanması siroza çevirmiş. Benim babamın hastalığı hepatit olanlar kadar ağır değildi. En ağır onlar geçiriyor. Doktor yine de yapılsın dedi ne kadar erken o kadar iyi. Ilaç tedavisi de dondurmadı hastalığı. Dalak da iyice büyüyünce bir an önce karar verdik. Bizim ailede de abimle benim kan grubum babamla aynı. Allah acil şifalar versin. Her konuda yardımcı olabilirim. İstediğin gibi derdine de anlatabilirsin asla çenem düştü gibi bir şey kullanma buna çok kızarım. Iyi olacak, göreceksin. Yeter ki bu nakil konusunu iyi araştırın ve geç kalmadan yaptırın.
kaç kez yalvardım babama bi kez bile şeker ölçtürmedi hastalığpına dikket etmedi hiç en son böyle patladı işte...
dediğin gibi hepatit olmaması büyük şans hemen aşısınıda yaptırdım bagısıklılığı oldu...
ilaçlarla iyiyiz şimdi 2 yıldır düzenli kontroller var önce her aydı sonraa 3 ay oldu şimdi 6 aya cıktı dalak 12 cm di galiba karında sıvı birikmesi yok durmu iyi çok şükür uludağ üniversitesinde tedavi görüyruz
ameliyat için erken kararı aldılar hocalar çünkü ilaç tedavisi işe yarıyo en azından ilerletmiyor

Annemle aynı konu üzerinde bazen anlaşmazlık yaşıyoruz. Sanırım en çok bir gün toprak olacağımızı düşünmek üzüyor onları. Bunu düşünmek bile istemediklerinden hemen konuyu kapatıyor kendi kabuğuna çekiliyor. Herkes bilincinde olsa şu an can bekleyen insanlar bu kadar çok olmaz. Umutla bekliyor hepsi.

İnsan öldüğü hal üzere dirilir diye bir ayet var o kadar yanlış anlamışlar ki, eğer organ bağışlanırsa ymauk yumuk haşrolacağım gibi saçma sapan bir inanışları var. Ben Allah ömür verdikçe bu konuda savaş vereceğim. Bugün sağlıklı olabiliriz yarın bizim de ihtiyacımız olmayacağının hiç bir garantisi yok...

kaç kez yalvardım babama bi kez bile şeker ölçtürmedi hastalığpına dikket etmedi hiç en son böyle patladı işte...
dediğin gibi hepatit olmaması büyük şans hemen aşısınıda yaptırdım bagısıklılığı oldu...
ilaçlarla iyiyiz şimdi 2 yıldır düzenli kontroller var önce her aydı sonraa 3 ay oldu şimdi 6 aya cıktı dalak 12 cm di galiba karında sıvı birikmesi yok durmu iyi çok şükür uludağ üniversitesinde tedavi görüyruz
ameliyat için erken kararı aldılar hocalar çünkü ilaç tedavisi işe yarıyo en azından ilerletmiyor
Ilaç tedavisinin işe yaradığı dondurduğuyla alakalı. Çok şükür sizde işe yaramış. Babam ameliyata girmeden 18'e çıktı şimdi 14'e düştü çok şükür.

Merhaba.

Belki bu yazacaklarım birine göre çok büyük dert, kimine göre ise sıradan olabilir. Bize göre hayatımızın en büyük derdiydi. Organ nakli.. Insan başına gelmeden anlamaz diyorlar ya evet öyleydik. Cahildik! Belki de düşüncesizdik.. Anlatacaklarımı sabırla okumanızı temenni ediyorum.

Kendi hayat hikâyemden yola çıkmak en doğru olanı. Bundan yaklaşık 3 yıl önceydi. Babam bir gece fenalaştı, ne olduğunu anlamadık. Istifra ediyordu sürekli ve beni uykuda bırakıp hastaneye götürdüler. Haberim yoktu, uyuyordum. Evet ayakta uyuyorduk ailece! Çünkü bir kontrol bile yaptırmaktan acizdik. Her 6 ayda bir kontrol diye doktorlar bas bas bağırırken biz kulaklarımızı tıkamıştık. Ciddi bir hastalık gelip bizi bulana kadar aklımız başımıza gelmeyecekti. Bilinçsizliğin böylesine pesti doğrusu.. Haftalar süren hastane koşuşturmaları sonucu kötü sonucu öğrendik. Sirozdu babam. İşin kötüsü hastalık ilerlemişti. Yıllardır varmış ve haberimiz yeni oluyordu. Eğer biraz sorumlu olsak, kontrole gitsek böyle olmayacaktı. Artık geçti.. Hastalık, ilaç tedavisine cevap vermiyordu. Böyle böyle 1 yıl daha geçti. Sonra nakil olmanın tek çare olduğunu öğrendik. Canlı vericili karaciğer nakli. Şaka gibiydi. Insan olayın içinde olunca inanamıyor. Dışarıdan biri hasta olunca üzülüyor, dert yanıyor ama içimizden biri hasta olunca donup kalıyor ifadesiz. Ülkemizde organ nakli bilincinde olan insanların sayısı oldukça az. Hak vermiyor değilim. Insan, kalbi atmıyor nefes almıyor da olsa kıyamıyor yakınının organlarını vermeye bile.. Biz bunun içindir ki nakil sırası bekledik. Kadavradan.. Çıkmadı. Canlı vericili karaciğer naklini araştırdık ve babam gitti tahliller yapıldı.

Ayrıntıları öğrendik. Artık bilinçliydik çünkü canımızın canı hastaydı. Yoksa bir ömür habersiz yaşayacaktık. Habersiz yaşamayı mı isterdim? Inanın bilmiyorum. Kan ve damarların uyumlu olması gerek dediler. Önce abim yaptırdı tahlil damarlar uymadı dediler. Kimse beni aklından bile geçirmiyordu. Kararlıydım ama onlar beni hâlâ evin küçük kızı sanıyorlardı. Küçükler hiç büyümüyor hesabı.. Tahliller yapıldı ve uydu. Ben 8, babam 12 saat ameliyatta kalıp sağ salim çıktık. Yendik! Şimdi iyiyiz, çok iyiyiz. Cana can katmanın ne demek olduğunu öğrendiğimden beri daha iyiyim.

Bu konuyu neden açtım?
Bu olaydan sonra gittim ve organlarımı bağışladım. Karaciğerim hariç diğer organlarım belki başkasına umut olur diye. Istemez misiniz bir aileye umut olmayı? Ölümün sizin için bir son değil bir hayatın başlangıcı olmasını? Ayrıca 6 ay kontrollerinizi unutmayın, unutturmayın. Allah herkese uzun ve sağlıklı ömürler versin.
bende böbreğimi kardeşime verdim canım hiç bir problemim yok gayet sağlıklıyım ilaç kullanmıyorum yılda 1 defa kontrole gidiyorum
RABBİM tüm hastalara şifa versin.

Cok cij gecmis olsun rabbim babanizi basinizdan eksik etmedin cok guzel bir konuya deginmişsiniz bende cok istiyorum organ bağışıni toprak olup Çürüyene kadar birilerine can olsun hayat olsun Rabbimin verdihi nimetleri paylaşalım insallah bundan sonra cok saglikli olursunuz herkese saglikli günler
Çok teşekkür ederim. Belki insanların durup düşünmesine sebep olurum diye açtım. Inşallah bilinçli oluruz ve daha ılımlı yaklaşırız. Size de sağlıklı ve uzun ömür diliyorum sevdiklerinizle. :)

X