Cana can kat, hayat ver..

Konun gerçekten çok anlamlı seni tebrik ediyorum :KK42:
Organ bağışlamayı ben de çok istiyorum. Hatta anneme sürekli diyorum 'bak ölürüm falan mutlaka bağışlayın' diye ama lafını yaptırmıyor tabi , insan kıyamaz ailesinden birinin organlarını vermeye :KK43: Ben kendim halletsem daha iyi olacak :)
Aynı benim annem.. Allah korusun öyle bir şey olması durumunda aileye soruluyor. Aslında aileye de hak veriyorum ben konduramıyorlar bile..

Çok çok geçmiş olsun.. Çok güzel bir konu olmuş..
Fakat aklıma takılan bazı konular var. Şuan organ bağışında bulunduğumuz zaman yani diyelim bugün gidip bağışladık talimatları verdik yarın ailemizde bir hastalık olsa ona veremiyoruz. çünkü sırada olan diğer kişiler var.
Ben bu şekilde duyum aldığımdan şuan gidip bağışlama yapmayı doğru bulmuyorum fakat öldüğüm zaman aileme tek sözümdür herşeyi bağışlayın..
Maalesef kesin bilgim yok. Keşke bilgim olsa da cevaplayabilsem. Allah umarım öyle zor günleri göstermez ama öyle bir şey olduğunu sanmıyorum çünkü istediğiniz an organ bağışı isteğinizi iptal edebiliyorsunuz zaten.

hakikaten Rabbim mükafatını versin size ..
ne mutlu sizee ...
:KK9::KK9:
En büyük müfakat şu an babamın karşımda bana gülümsediğini görebilmek sanırım. Bundan daha büyük bir mutluluk şu an olabilir mi bilmiyorum.. Bu çok manevi bir duygu, çok. Aklıma geldikçe ağlarım.

Son düzenleme:
En büyük müfakat şu an babamın karşımda bana gülümsediğini görebilmek sanırım. Bundan daha büyük bir mutluluk şu an olabilir mi bilmiyorum.. Bu çok manevi bir duygu, çok. Aklıma geldikçe ağlarım. :KK43:

ne mutlu sizin gibi evlada ..:KK9:
herkese versin insallahhh ..:KK16:
sımsıkı sarılın babacığınıza ..:KK16:
uzun mutlu ömürler dilerim ..:KK3:

Maalesef kesin bilgim yok. Keşke bilgim olsa da cevaplayabilsem. Allah umarım öyle zor günleri göstermez ama öyle bir şey olduğunu sanmıyorum çünkü istediğiniz an organ bağışı isteğinizi iptal edebiliyorsunuz zaten.

Bu konuda net bilgisi olan kişiler aydınlatsa bizi keşke.. Geçen senelerde böyle duyduğum için biraz bağıştan uzak durdum hayattayken.. tüm hastalarımıza acil şifalar olsun inşallah organ bağışı çok güzel bir olay, allah rahmet eylesin 4 sene evvel arkadaşım vefat etti annesi tüm organlarını bağışlattı şuanda da kızının organlarıyla can veren insalarla görüşüyor kızımdan birer parça, huzur buluyorum vakit geçirince diyor..

Bu konuda net bilgisi olan kişiler aydınlatsa bizi keşke.. Geçen senelerde böyle duyduğum için biraz bağıştan uzak durdum hayattayken.. tüm hastalarımıza acil şifalar olsun inşallah organ bağışı çok güzel bir olay, allah rahmet eylesin 4 sene evvel arkadaşım vefat etti annesi tüm organlarını bağışlattı şuanda da kızının organlarıyla can veren insalarla görüşüyor kızımdan birer parça, huzur buluyorum vakit geçirince diyor..
Acının içinde gelen mucize bu olsa gerek. Allah rahmet eylesin. Annesini de tebrik ediyorum. Dediğim gibi istediğin zaman iptal etme hakkına sahipsin. Bu karar geri dönüşü olmayan bir karar değil.

HALA İYİLİK MELEĞİ İNSANLARIMIZ VARMIŞ dedirttiniz bana :) Allah sizden razı olsun. Size de sizin gibi hayırlı evlatlar nasip etsin Rabbim !

Merhaba.

Belki bu yazacaklarım birine göre çok büyük dert, kimine göre ise sıradan olabilir. Bize göre hayatımızın en büyük derdiydi. Organ nakli.. Insan başına gelmeden anlamaz diyorlar ya evet öyleydik. Cahildik! Belki de düşüncesizdik.. Anlatacaklarımı sabırla okumanızı temenni ediyorum.

Kendi hayat hikâyemden yola çıkmak en doğru olanı. Bundan yaklaşık 3 yıl önceydi. Babam bir gece fenalaştı, ne olduğunu anlamadık. Istifra ediyordu sürekli ve beni uykuda bırakıp hastaneye götürdüler. Haberim yoktu, uyuyordum. Evet ayakta uyuyorduk ailece! Çünkü bir kontrol bile yaptırmaktan acizdik. Her 6 ayda bir kontrol diye doktorlar bas bas bağırırken biz kulaklarımızı tıkamıştık. Ciddi bir hastalık gelip bizi bulana kadar aklımız başımıza gelmeyecekti. Bilinçsizliğin böylesine pesti doğrusu.. Haftalar süren hastane koşuşturmaları sonucu kötü sonucu öğrendik. Sirozdu babam. İşin kötüsü hastalık ilerlemişti. Yıllardır varmış ve haberimiz yeni oluyordu. Eğer biraz sorumlu olsak, kontrole gitsek böyle olmayacaktı. Artık geçti.. Hastalık, ilaç tedavisine cevap vermiyordu. Böyle böyle 1 yıl daha geçti. Sonra nakil olmanın tek çare olduğunu öğrendik. Canlı vericili karaciğer nakli. Şaka gibiydi. Insan olayın içinde olunca inanamıyor. Dışarıdan biri hasta olunca üzülüyor, dert yanıyor ama içimizden biri hasta olunca donup kalıyor ifadesiz. Ülkemizde organ nakli bilincinde olan insanların sayısı oldukça az. Hak vermiyor değilim. Insan, kalbi atmıyor nefes almıyor da olsa kıyamıyor yakınının organlarını vermeye bile.. Biz bunun içindir ki nakil sırası bekledik. Kadavradan.. Çıkmadı. Canlı vericili karaciğer naklini araştırdık ve babam gitti tahliller yapıldı.

Ayrıntıları öğrendik. Artık bilinçliydik çünkü canımızın canı hastaydı. Yoksa bir ömür habersiz yaşayacaktık. Habersiz yaşamayı mı isterdim? Inanın bilmiyorum. Kan ve damarların uyumlu olması gerek dediler. Önce abim yaptırdı tahlil damarlar uymadı dediler. Kimse beni aklından bile geçirmiyordu. Kararlıydım ama onlar beni hâlâ evin küçük kızı sanıyorlardı. Küçükler hiç büyümüyor hesabı.. Tahliller yapıldı ve uydu. Ben 8, babam 12 saat ameliyatta kalıp sağ salim çıktık. Yendik! Şimdi iyiyiz, çok iyiyiz. Cana can katmanın ne demek olduğunu öğrendiğimden beri daha iyiyim.

Bu konuyu neden açtım?
Bu olaydan sonra gittim ve organlarımı bağışladım. Karaciğerim hariç diğer organlarım belki başkasına umut olur diye. Istemez misiniz bir aileye umut olmayı? Ölümün sizin için bir son değil bir hayatın başlangıcı olmasını? Ayrıca 6 ay kontrollerinizi unutmayın, unutturmayın. Allah herkese uzun ve sağlıklı ömürler versin.

Öncelikle çok geçmiş olsun,rabbim birlikte uzun ömürler versin inşallah.Bende bugünler maf-ı perişanım,annem yaklaşık 17 senedir kompanse karaciğer sirozu bizim önceden öğrenmek gibi bir şansımız oldu şükür.Annam safra kesesi ameliyatı olmuştu 17 sene önce ameliyatı yapan dr.o zaman görmüştü karaciğerdeki rahatsızlığı ve bizi uyardı.Bizde tetkiklerini yaptırdık ve kompanse aşamasında olduğunu öğrendik,o günden beride bir prof.tarafından kontrol altında fakat geçen hafta dr. kontrolünde karaciğer fonsiyonlarında yavaşlama ve karında su toplanması olduğunu söylemiş.Ablam götürüyor bu arada dr a eve geldiğinde ablam kendinde değildi birde anneme belli etmemeye çalışmış tabi bana anlatıncada bende aynı şekildeyim 1 haftadır.
Şu anda karaciğer mr ı vermiş iki tanede kan tahlili ona göre gidişat konuşulacak,ama nakil şart demiş.Biz 3 kardeşiz ve kan gruplarımız annemle aynı umarım birimizinki tutar.Daha o tetkiklere başlamadık ama zor sürece girdik.Merak ettiğim istanbuldamı oturuyorsunuz?nerede nakli gerçekleştirdiniz?nakil için istanbulda en iyi yer neresidir?ben internette biraz araştırdım istanbulda memorial şişli görünüyor.Devlet nakillerde tamamını ödüyor sanırım nerde olursa beni yönlendirebilirsen çok sevinirim.Bu deneyimi yaşamış insanlarla diyalog kurmaya çok ihtiyacım var.Şimdiden çok teşekkür ederim

En büyük müfakat şu an babamın karşımda bana gülümsediğini görebilmek sanırım. Bundan daha büyük bir mutluluk şu an olabilir mi bilmiyorum.. Bu çok manevi bir duygu, çok. Aklıma geldikçe ağlarım.

Şükürler olsun,Rabbim bizede göstersin o günleri.Bu mübarek günlerde tek dileğimiz bu,dualarımız hep bu yönde.

Öncelikle çok geçmiş olsun. Çok şükür sağlıklısınız bu çok güzel. Daha nice mutlu yıllara inşallah. Karaciğer kendini yenileyebilen bir organ. Umuyorum bağışlanır. Kart normalde verilir. Ben özel hastanede yaptırmıştım. Kart olası bir durumda geç kalmadan harekete geçilsin diye yanında taşıması istenilir gönüllülerin. İşaretlediğiniz organlar da dahil. Sağlığım boyunca bir daha karaciğer nakli yapamam ölümüm durumunda ise o doktorların bileceği iş artık. :) Tekrardan çok gecmiş olsun. Keşke herkes böyle çok duyarlı olsa.

Bende internetten çok araştırdığım için okumuştum karaciğer vericisi olmuşsan bir daha karaciğer bağışlayamıyorsun canlı verici olarak her ne kadar karaciğer kendini yenilesede olmuyor.Ama tabi öldükten sonrasını bilmiyorum,alırlarmı...

her kontrollere gidiş yinede bi kabus oluyor bana herşeyle herkesle önce ben konusuyorum babama moral bozacak seyler söylesinler istemiyorum..
haftaya salı abdominal usg var opak maddeyle yaptıklarından inşallah oda iyi cıkacak...
eskilere döndüm şimdi o dönemler cok kötüydüm dile kolay 1 yıl tek başıam saavastım babamın hastalıgıyla kimselere söylemeden ilaçların prospektüslerini saklayarak daha neler neler yaptım dahada yapıcam Rabbim izin verdiği sürece...
sen de yapmıssın elindnen geleni gerisi takdiri ilahi canım

Şimdi aynısını biz yaşıyoruz 3 kardeş ama abimle ben çalıştığım ablam daha çok yaşıyor.Ablam getirip götürüyor dr a ama bu son tetkiklerden sonra beraber gideceğiz onunda gücü kalmadı.Bizde anneme belli etmemeye çalışıyoruz ama zaten hemen hergün hasta halsiz,yorgun bilinç bulanıklığıda oluyor söylenenleri algılamıyor bazen.Bazı günlerde çok iyi oluyor belli olmuyor.Nakil konusunda gerekebilir diye söyledik sadece anneme o kadarını biliyor.Ama biz ise inşallah nakille kurtarabiliriz kısmındayız.Bunu yaşamak içine atmak çok acı,şu an bile gözümden yaşlar dökülüyor.Rabbim nerde varsa yardım etsin bizede inşallah..

Şükürler olsun,Rabbim bizede göstersin o günleri.Bu mübarek günlerde tek dileğimiz bu,dualarımız hep bu yönde.
Öncelikle merhaba. Çok geçmiş olsun. Sizi çok iyi anlıyorum. Bütün sorularınıza cevap vermeye çalışacağım. Ne isterseniz buyrun sorun. Kesinlikle sormamazlık yapmayın. Güçlü durun ve annenize güç verin. Bu hastalık halsizlik, yorgunluk yapar. Hepatit mi anneniz? Karın su toplaması iyi olmamış. Bizim doktorumuz son aşamaya gelmeden nakil dedi. Bu hastalığın maalesef nakilden başka kesin çözümü yok. Çünkü hastalık sadece donduruluyor ötesi yok. Umuyorum tahlilleriniz uyar. Adana'da oturuyorum. Biz çok araştırdık çok geniş kapsamlı araştırma yaptık. Babam burada özel muane yerlerine gitti yani her şeyi eksiksiz yapıldı. Şimdi demek istediğim yere geliyorum. Bakın, doktor bize Memeriol'u da söyledi. Özel bir hastane ama asıl bu naklin gerçekleştirildiği asıl eğitimin verildiği yer Malatya Turgut Özal Tıp Fakültesi. Günde 2 kere nakil yapıyorlar gerisini siz tahmin edin. Özel hastaneyi karşılayacak durumumuz vardı bu konuda kesinlikle sıkıntı yaşanmazdı ama biz ona rağmen oraya gittik. Babamın doktorları orayı söyledi ve anlattılar. Daha önce hiç bilmediğimiz şehir ilk defa gittik bizde. Sağlık olunca gidiyormuş insan. Mesela direk oraya uçak yok buradan. İstanbul olsa ulaşım açısından çok rahat ederdik. Ameliyat ücretiniz Memorial'da yaklaşık 20-30 milyar arası tutar. Biz hastaneye nakil karşığı ücret ödemediğimiz halde bizim de masraflarımız bu aralığı geçti. Bunları mutlaka göz önünde bulundurun. Ameliyat öncesi ve sonrasına dair ne sorunuz varsa mutlaka sorun. Destek olmaya her zaman hazırım.

Öncelikle merhaba. Çok geçmiş olsun. Sizi çok iyi anlıyorum. Bütün sorularınıza cevap vermeye çalışacağım. Ne isterseniz buyrun sorun. Kesinlikle sormamazlık yapmayın. Güçlü durun ve annenize güç verin. Bu hastalık halsizlik, yorgunluk yapar. Hepatit mi anneniz? Karın su toplaması iyi olmamış. Bizim doktorumuz son aşamaya gelmeden nakil dedi. Bu hastalığın maalesef nakilden başka kesin çözümü yok. Çünkü hastalık sadece donduruluyor ötesi yok. Umuyorum tahlilleriniz uyar. Adana'da oturuyorum. Biz çok araştırdık çok geniş kapsamlı araştırma yaptık. Babam burada özel muane yerlerine gitti yani her şeyi eksiksiz yapıldı. Şimdi demek istediğim yere geliyorum. Bakın, doktor bize Memeriol'u da söyledi. Özel bir hastane ama asıl bu naklin gerçekleştirildiği asıl eğitimin verildiği yer Malatya Turgut Özal Tıp Fakültesi. Günde 2 kere nakil yapıyorlar gerisini siz tahmin edin. Özel hastaneyi karşılayacak durumumuz vardı bu konuda kesinlikle sıkıntı yaşanmazdı ama biz ona rağmen oraya gittik. Babamın doktorları orayı söyledi ve anlattılar. Daha önce hiç bilmediğimiz şehir ilk defa gittik bizde. Sağlık olunca gidiyormuş insan. Mesela direk oraya uçak yok buradan. İstanbul olsa ulaşım açısından çok rahat ederdik. Ameliyat ücretiniz Memorial'da yaklaşık 20-30 milyar arası tutar. Biz hastaneye nakil karşığı ücret ödemediğimiz halde bizim de masraflarımız bu aralığı geçti. Bunları mutlaka göz önünde bulundurun. Ameliyat öncesi ve sonrasına dair ne sorunuz varsa mutlaka sorun. Destek olmaya her zaman hazırım.

Çok teşekkür ederim ilginiz için.Turgut özal ı bende araştırdım sanırım dünyada 1 numara şu anda .Beni endişelendiren kısım ameliyat sonrası 2 ameliyatlımız olacak çünkü annem ve bizlerden biri inşallah sürekli kontrollere gidilecek olması,haftada 1 yada 2 kez çağırılıyormuş nakil hastaları 1 sene boyunca.Uzakta olursak nasıl olcak bu süreç?birde devlet organ naklinde 100 de 100 karşılıyor diye duydum bir arkadaşımdan onunda tadığını oldu çünkü ataşehir memorial da ödenmiş.Ama bizzat gidip konuşmak lazım tabi.

Çok teşekkür ederim ilginiz için.Turgut özal ı bende araştırdım sanırım dünyada 1 numara şu anda .Beni endişelendiren kısım ameliyat sonrası 2 ameliyatlımız olacak çünkü annem ve bizlerden biri inşallah sürekli kontrollere gidilecek olması,haftada 1 yada 2 kez çağırılıyormuş nakil hastaları 1 sene boyunca.Uzakta olursak nasıl olcak bu süreç?birde devlet organ naklinde 100 de 100 karşılıyor diye duydum bir arkadaşımdan onunda tadığını oldu çünkü ataşehir memorial da ödenmiş.Ama bizzat gidip konuşmak lazım tabi.
Maalesef bilgim yok. Karşılamıyor olması gerek. 20-30 milyar arası dediler Memorial'da. Belirli süre orada kalınıyor zaten ve kesinlikle balım gerekli hem de çok temiz. Ben babamı ameliyattan beri öpemedim var gerisini sen düşün. Hâlâ yemek, tabak, kaşık ayrı. Enfeksiyon o kadar önemli ki. Zor bir süreç ama sonrası iyi. Ben 4 gün yoğun bakımda kaldım sonra hastanede yattım çıktım Adana'ya geldik ve annem bana burada baktı abim orada babama. Çok sabır gerek. Yine de her şeye değer. Asla zaman kaybetmeyin asla.

X