Erkek arkadaşımın ailesi evlilik masraflarında yardımcı olmuyor

Ayrıca eşyalı eve çıkıp sonradan ev duzmek kötü bir fikir değil. Yapan arkadaşlarım da var. Ama siz istemiyorsanız istediğiniz şekilde yapın . İlla evlenin deneylerinin mantığını anlamadım nisanliliginiz uzun mu sürdü? Yaza kaç yıldır nişanlı kalmış olacaksınız?
Biz henüz nişanlı bile değiliz ama inanın nişanlı olsak ilişkimiz bu kadar duyurulmazdı 😄 Arkadaşlarınızın yaşadığı şehir neredi bilmiyorum ama İstanbulda affedersiniz ahır gibi evlere boş evden fazla para vermek akıl karı gelmiyor. Sözlüm de 3 bekar arkadaş birlikte kalıyorlar anca yetinebiliyorlar. Zaten haneye giren bir para da bu evin kirasına gideceğinden evlenmeden düzmemiz mantıklı olan olacak.

Şimdi beni taşlayacaklar ama yine de yazacağım evlenirken herşeyinizi mümkün mertebe yaptırın ilk kez evleniyorsunuz arkanızdan koşturan mi var bizim eskilerin bir sözü var sırtımda yumurta küfesi yok mecbur değilsiniz erkek tarafı masraftan kaçıyor bedavaya getirmeye çalışıyor sizin de özendiğiniz şeyler vardır saygı duysunlar ne öyle o hiç özensiz
Düğünde bir çeyrek takıp sonra kayın ailelik yapmaya geliyorlar, baş köşeyi talep ediyorlar, nazını çekmeni bekliyorlar. Binbir dertle boğuşurken nerde iseniz şimdi orda olmaya devam edin deyince de kötü oluyorsunuz.

Biz henüz nişanlı bile değiliz ama inanın nişanlı olsak ilişkimiz bu kadar duyurulmazdı 😄 Arkadaşlarınızın yaşadığı şehir neredi bilmiyorum ama İstanbulda affedersiniz ahır gibi evlere boş evden fazla para vermek akıl karı gelmiyor. Sözlüm de 3 bekar arkadaş birlikte kalıyorlar anca yetinebiliyorlar. Zaten haneye giren bir para da bu evin kirasına gideceğinden evlenmeden düzmemiz mantıklı olan olacak.
önceliği iyi bir iş bulmaya versin sevgiliniz. duyulabilir normal bir durum. duyuldu diye evlenmeye gerek yok.

Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Tam anlamıyla size katılamasam da beni en çok rahatlatan yorum sizin yorumunuz oldu. Çok sağolun. Borcu olan insanlara lüks isteklerle külfet olmak gibi bir niyetim yok sadece daha yeni mezunken bizden bu yola çıkmamızı istemelerinin ceremesini de bizimle beraber çekmeleri gerekiyor. Dediğiniz gibi benim de gelinlik giymek, evimde temiz eşyalarımla oturmak gibi hayallerim var. Bunların yarın bir gün içimde kalacağına eminim. O yüzden erkek arkadaşımla önce durumu yoklayıp daha sonra aileyi de mahcup etmemek ve rızalarından olmamak için düğünü ve tarihini kendi gönlümüzdeki gibi yapacağımızı uygun bir dille aktarmayı planlıyoruz.
Herşey gönlünüzce olsun şimdiden mutluluklar açık net olun söz nişan düğün aşamasında şans sizden yana olsun

Ne biçim aile o. Hem cart curt durumumuz yok hem evlenin diye ısrar. Siz çift olarak bunu belirlemelisiniz onlar değil ve birikim yapın biraz. Kimse karar vermesin siz verin buna. Bireysiniz ve hayatınızın belki de en önemli kararı bu.

Hem hicbir seye yardim etmiyorlar ama herseye karisiyorlar daha yeni mezunsunuz kredi cekilmesine karisan destek olmadigi halde bide siz sevdiginiz icin evleniyorsunuz diye sacma romantik akillar veren bu aileyle cok zorlanirsiniz evliligi erteleyin sevgilinize birey olmasini soyleyin kararlari birlikte almaniz gerektigini ve hersey tam olmazsa evlenmek istemediginizi soyleyin begenmiyosa kapi orda gidebilir

Kesinlikle bu adamla evlenme konu sahibi, bu aile hayatını mahveder, zehir eder, ama tabiki dinlemeyeceksiniz...

Ne zaman evleneceğinize, kredi çekilip çekilmeyeceğine vs neden babası karar veriyor, üstelik bir ( rakamla 1 ) kuruş faydası olmayacakken? Oldu madem ne zaman sevişeceğinize de o karar versin... " Babana saygım var ama ne zaman evleneceğimize biz karar vermeliyiz, maden herşeyi kendimiz yapacağız, bu kadar hayatımıza karışmasın. " diyemediğiniz adamla da evlenmeyin...

Merhabalar,
Ben ve erkek arkadaşım bu sene üniversiteden mezun olduk. Ve ailesi benimle tanışmak, ciddi bir yola girmek için şehir dışından ben ve ailemle tanışmaya oturduğumuz şehire geldi. Aileleri tanıştırdık ve erkek arkadaşımdan bu yaz evlenme teklifi aldım. Evlenme teklifi aldıktan sonra arkadaşımın ailesi beni arayarak bu yaz düğün yapmak istediklerini oğullarının bekar evinde kalmaya masraf yapacağına kendi evine masraf yapmasının daha uygun olduğunu söylediler. Fakat henüz iş bulamadığım ve erkek arkadaşımın işinde oryantasyon sürecinde olduğu için bu tekliflerini nezaketle erteleyip en azından önümüzdeki yaz olması konusunda ben ve ailem ısrarcı olduk.

Erkek arkadaşım asgari ücretin bir tık üstü bir maaş alıyor. Bense şu an yeni mezuna göre nispeten daha iyi bir maaş alıyorum. Ailesi evlenmemiz konusunda bu kadar ısrarcı olduğu için bize evlilik yolunda destek çıkacaklarını düşünüyordum ki yeni ev aldıklarını ve borçları olduğunu bizim ev eşyası için değil birbirimizi sevdiğimiz için evlendiğimizi ve eşyalı evde oturmamızı söylemeleriyle dünyam başıma yıkıldı. Erkek arkadaşımı elbette çok seviyorum fakat sadece sevgiyle de evlilik topunun altına girmenin doğru olmadığını düşünüyorum. Erkek arkadaşıma bunu istemediğimi her şeyi kendimiz yapacaksak en azından evleneceğimiz süreyi de buna göre belirlememiz gerektiğini söyledim fakat babasının işi uzatmakta razı olmadığını söyledi. Kredi çekelim dediğimde de babasının faizden ötürü kredi çekilmesine karşı olduğunu söyledi.

Borçları olduğundan yardım edemeyecek olmalarını anlıyorum fakat kendim yapmayı düşündüğümde de buna karışmaları zoruma gidiyor. Yaza kadar beyaz eşyası mobilyası ev kiralaması depozitosunun altından çıkabilecek bir durumumuz yok.

Sizce erkek arkadaşıma ve ailesine karşı tutumum nasıl olmalı?
Sevgili konu sahibi, kızkardeşim diyeceğim izninizle epey küçüksünüz benden.
Erkek arkadaşınızın ailesinin bencilliğini, erkek arkadaşınızın pısırıklığını falan geçiyorum. Yazan yazmış zaten.
Evlenmek için acele etmeyin. Çok gençsiniz. Biraz hayatı tanıyın. Bekar olarak para kazanın, harcayın, gezin, görün. Çok seviyor olabilirsiniz, evlenince çok mutlu olacağınızı düşünüyor olabilirsiniz. İyi bir evliliğinin olur belki ama bekleyebilir bu evlilik birkaç yıl bence. Hemen borçtu, krediyi, ev dizmeydi, kaynanaydı, kayın pederdi bu işlere kalkışmayın. kendinize yazık.

Merhabalar,
Ben ve erkek arkadaşım bu sene üniversiteden mezun olduk. Ve ailesi benimle tanışmak, ciddi bir yola girmek için şehir dışından ben ve ailemle tanışmaya oturduğumuz şehire geldi. Aileleri tanıştırdık ve erkek arkadaşımdan bu yaz evlenme teklifi aldım. Evlenme teklifi aldıktan sonra arkadaşımın ailesi beni arayarak bu yaz düğün yapmak istediklerini oğullarının bekar evinde kalmaya masraf yapacağına kendi evine masraf yapmasının daha uygun olduğunu söylediler. Fakat henüz iş bulamadığım ve erkek arkadaşımın işinde oryantasyon sürecinde olduğu için bu tekliflerini nezaketle erteleyip en azından önümüzdeki yaz olması konusunda ben ve ailem ısrarcı olduk.

Erkek arkadaşım asgari ücretin bir tık üstü bir maaş alıyor. Bense şu an yeni mezuna göre nispeten daha iyi bir maaş alıyorum. Ailesi evlenmemiz konusunda bu kadar ısrarcı olduğu için bize evlilik yolunda destek çıkacaklarını düşünüyordum ki yeni ev aldıklarını ve borçları olduğunu bizim ev eşyası için değil birbirimizi sevdiğimiz için evlendiğimizi ve eşyalı evde oturmamızı söylemeleriyle dünyam başıma yıkıldı. Erkek arkadaşımı elbette çok seviyorum fakat sadece sevgiyle de evlilik topunun altına girmenin doğru olmadığını düşünüyorum. Erkek arkadaşıma bunu istemediğimi her şeyi kendimiz yapacaksak en azından evleneceğimiz süreyi de buna göre belirlememiz gerektiğini söyledim fakat babasının işi uzatmakta razı olmadığını söyledi. Kredi çekelim dediğimde de babasının faizden ötürü kredi çekilmesine karşı olduğunu söyledi.

Borçları olduğundan yardım edemeyecek olmalarını anlıyorum fakat kendim yapmayı düşündüğümde de buna karışmaları zoruma gidiyor. Yaza kadar beyaz eşyası mobilyası ev kiralaması depozitosunun altından çıkabilecek bir durumumuz yok.

Evlenme böyle evlenir mi? Çile mi çekeceksin

Merhabalar,

yani yaza kadar evlenmenizi gerektiren bir durum göremedim. Karşı tarafın durumu sıkışık ve durumu yoksa yarım edememeleri normal ama beyaz eşya, ev kiralama gibi durumları iki taraf da maddi olarak karşılayamıyorsa o zaman evlenme planın biraz erteleyin.

Merhabalar,

Kimse size maddi destek olmak zorunda değil ama sizin işinize de karışma hakkını kendinde gormemeliler. Aynı sey benimde başıma geldi kv ne gerek var esya almaya esyali evde oturun ikinci el alin bosa para vermeyin modundaydi hep. Ama dinlemedik. Kredi cektik herseyi kendi butcemize ve kendi zevkime gore aldim. Fikrini söyledi yönlendirmeye çalıştı ama ne ben ne eşim hicbir konuda dinlemedik. Babasının razı olup olmamasından size ne? hem taşın altina elini koymuyor adam hemde ahkam kesiyor hemen evlenin ama esya almayin, kredi cekmeyin. Bizde bayiliyorduk sanki kredi cekmeye. Kredisiz evlenebilen mi var bu devirde Allah aşkına. Kabul etme bence kesinlikle. Benim ailemde ikinci el esya kabul etmiyor de geç bitek onun ailesinin mi fikirleri ve istekleri önemli

Ben anlamadım. Destek olmuyorlar. Sizin de paranız yok. Kredi çekip yapalım diyorsunuz krediye karşılar. Yani nasıl olacak peki? Tam olarak ne istiyorlar

Merhabalar,

Anne baba istiyor diye evlenilir mi hiç yeni mezunsaniz daha yaşınızda küçük evlenip onun sorumluluğunu yaşamak kolay değil emin ol acele etmeyin

Fazla uyaniklarmis nisanlinizin ailesi. Bekar evi yerine kendi evine masraf yapsın dediği de aslında şu oluyor. Sen de o eve gel de geçinmeye destek ol. Oğlum tek zar zor geçinir. Hem yemeğini icmegini hazirlarsin. Hem çamaşırını yıkarsın. Oğulları belki ailesine bile yardım yapabilir.

Yorumunuz ve tutumunuz için çok teşekkür ederim öncelikle. Ben de aynısını düşünüyorum. Birikimimi yapıp borcum olmadan evlenme fikri evlenip ilk yıllarımı borç ödeyerek çar çur etme fikrinden daha iyi geliyor. Ailelerse bu kadar kısa sürede tüm meclislerine duyurdukları için hemen olsun bitsin laf söz olmasın düşüncesindeler ama el alemin lafından dolayı ömrümü içimde ukteler kalarak yaşamak istemiyorum. Son kararın bize bırakılması konusunda ısrarcı olacağım.
O zaman kredi çekeceksiniz. Benim de eşimin ailesi yok. Kredi çektik. Adam akıllı işlerimiz de yoktu. Min harcama ile evlendik. Balayına bile gitmedik. Sonra düğünde toplanan takiyla hemen krediyi kapattık. Bir kaç eşya taksiti kalmıştı onları ve benim öğrenim kredisini ödemek de bir yıl sürdü. Sonra bileziklerimle de ev pesinatina girip ucuz bir ev almıştık. Ama bunların yönetimi hep bendeydi. Hemen evlenmeyi de ben istemiştim. Hem destek olma hem krediye karış hem tarihe karış o biraz fazla olmuş

Eşyalı ev çok pahalıya geliyor. Hem de hijyenik değil. Ayrıca bir ömür pişman olursunuz geri dönüşü olmaz. İnsan evlenince yeni eşya, yeni ev, aidiyet hissi istiyor. Yeni mezun olduğunuza göre yaşlar da küçüktür. Bu ne acele.

Su an tabi bu imkansız ama benim bir arkadaşım sevgilisi ile birikim yaptı ayrı ayrı. Acele etmediler evlenmek için. 1+1 ev aldılar. Birikimlerini peşinat yaptılar. Ona göre az eşya aldılar. Evlendikten sonra ev alınca mesela küçük ev aldığın zaman aldığın eşyalar falan sorun oluyor. Bu tabi mümkün değil artik ama para biriktirip temiz bir 1+1 tutup ona göre minimal ev döşemek varken ne gerek var eşyalı eve.

X