Premature Bebekler Kronolojik 11 Aylık Bebeğiniz Neler Yapabiliyordu?

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Canım gecen ay çektirdim.neler basımıza geldi inanamazsın.hatam cocuk doktorumuzu değiştirmekti. 2.gidişimizde bas cevresi küçük dedi. Erken ve gelisme geriligiyle doğdu dedim yine de norolojiye yönlendirdi. Aynı gün herhangi bir cocuk norologuna gittik aceleyle. Adam cocuğumu doğru düzgün muayene bile etmedi. Kızımın gözleri erken dogum nedeniyle kayıyor. 40 derece sasilik var. Yasına gelince ameliyat olacak. Ogün de biraz yorgundu. Dis çıkarıyor huysuzdu. Norologuna baktı gözlerine. Dediki sana benzemiyor esine de benzemiyor. Bu cocukta bir sendrom var gibi dedi. Neye uğradığımı şaşırdım. Sak sak yazdı testleri. Bı baktım down sendromu şüphesi, genetik analiz, mr vs... Koptum tabi.hastaneyi birbirine kattım ağlamaktan . Hemen mr çektirdik. Anestezili tabiki . Yavrumun damarını bulamadılar anestezi verdiler tam uyumadı falan filan. Neyse sonuc temiz çıktı, kostur kostur kromozom analizine bu sefer, yine kan alamadılar yarım saat sürdü yavrum ağlamaktan helak ben desen kopmuşum . Allahıma şükürler olsun Perşembe gunü aldık daha sonucu o da temiz . Dün çok ünlü bir prova götürdüm kızımı . Yaşadıklarımızı anlattım bir sürü kızdı. Bebeğimin norolojik gelişimini çok iyi buldu. Algıları 11 aylık bebek gibi dedi . Yakında konuşur bu annesi dedi. Ayak basması çok iyi dedi. Oturamamasini hiç takma neredeyse yurucek zaten dedi. Sayırmış kilo alınca oturur dedi. Bas cevresi de 41,5 çıktı. Çok iyi dedi. Hamdolsun kötü günleri bıraktık geride. Rabbim kimseyi zorda bırakmasın herkesin cocuğuna hem akıl hem beden saglıgı versin insallah

Canım gecen ay çektirdim.neler basımıza geldi inanamazsın.hatam cocuk doktorumuzu değiştirmekti. 2.gidişimizde bas cevresi küçük dedi. Erken ve gelisme geriligiyle doğdu dedim yine de norolojiye yönlendirdi. Aynı gün herhangi bir cocuk norologuna gittik aceleyle. Adam cocuğumu doğru düzgün muayene bile etmedi. Kızımın gözleri erken dogum nedeniyle kayıyor. 40 derece sasilik var. Yasına gelince ameliyat olacak. Ogün de biraz yorgundu. Dis çıkarıyor huysuzdu. Norologuna baktı gözlerine. Dediki sana benzemiyor esine de benzemiyor. Bu cocukta bir sendrom var gibi dedi. Neye uğradığımı şaşırdım. Sak sak yazdı testleri. Bı baktım down sendromu şüphesi, genetik analiz, mr vs... Koptum tabi.hastaneyi birbirine kattım ağlamaktan . Hemen mr çektirdik. Anestezili tabiki . Yavrumun damarını bulamadılar anestezi verdiler tam uyumadı falan filan. Neyse sonuc temiz çıktı, kostur kostur kromozom analizine bu sefer, yine kan alamadılar yarım saat sürdü yavrum ağlamaktan helak ben desen kopmuşum . Allahıma şükürler olsun Perşembe gunü aldık daha sonucu o da temiz . Dün çok ünlü bir prova götürdüm kızımı . Yaşadıklarımızı anlattım bir sürü kızdı. Bebeğimin norolojik gelişimini çok iyi buldu. Algıları 11 aylık bebek gibi dedi . Yakında konuşur bu annesi dedi. Ayak basması çok iyi dedi. Oturamamasini hiç takma neredeyse yurucek zaten dedi. Sayırmış kilo alınca oturur dedi. Bas cevresi de 41,5 çıktı. Çok iyi dedi. Hamdolsun kötü günleri bıraktık geride. Rabbim kimseyi zorda bırakmasın herkesin cocuğuna hem akıl hem beden saglıgı versin insallah

amin cnm.baya kötü şeyler yaşamışsın.Rabbim bi daha göstermesin.

ylmznrmncım,neler yaptın,gttinizmi gelişim pediatrisine,nelr dedi?çok merak ediom cnm.müsait olunca cvp yaz.

Benim kızım da 29 haftalık doğdu şu an düzeltilmiş 12 aylık 1 yaşında.baş 44 kilo 7200 ve boy 70cm. kilo alımı çok az ve desteksiz oturamıyor. emekliyor tay tay yapıyor algısı çok iyi. biz de izmir de hasan tekgül e götürdük geçen hafta. mr çekilmişti onu inceledi ve olumsuz hiçbir şey yok dedi. beyin de bacakları yöneden bölüm erken doğduğu için gelişmemiş. bu yüzden yürümesi geç olacakmış fizik tedavi önerdi. zihinsel gelişimyle ilgili bi sorun olmayacağını söyledi. biz zaten erken doğduğu için herşeyin geç olmasını bekliyorduk. Allah herkesin bebeğine şifalar versin. Çok değerliler.

ylmznrmncım,neler yaptın,gttinizmi gelişim pediatrisine,nelr dedi?çok merak ediom cnm.müsait olunca cvp yaz.

canım gittik çok şükür sorun çıkmadı ama 26 haftalık doğan bebeklerden veb bayer tesi diye birtest istiyorlar, görme-duyma, algılama bağlantısıyla ilgili imiş,aralık ayına gün aldık,sağ tafafını biraz az kullanıyor onu aktif hale getirim dedi, resimli kitap alın ondaki nesneleri öğretin dedi, gelişimi iyi idi

arkadaşlar oğlum artık yavaş yavaş emekliyor 2 gündür, arada düşsede yere inşallah düzelecek bakalım

kızlar benim bebeğimde bay bay yapmayı öğrendi. bay bay dediğimde direk elini kaldırıp sallıyor. acıktığında ya da mutfaga gectiğimde mamma diyor. bunlar son 1 haftada oldu. ayrıca örümceğe biniyor artık ve cok hızlı hareket ediyor. 2 günde örümcekte yürümeyi öğrendi. 1 haftadır denizdeydik. deniz suyu ve güneş çok iyi geliyor. doktorumuz önermişti zaten. sırtı baya güçlendi. yakında desteksiz oturacak gibi. daha kontrollü şu an. algıları arttı. merakı çok fazla. 1 haftada mucize şeyler gösterdi gerçekten

cnm,benim bebiş kronolojik yaşına girdi.emeklio ve de-de vb. heceler sölüo.seninki neler yapıo?.

arkadaşlar güzel haberleri alıyorum seviniyorum, benim oğlumda ayın 13 ünde kronolojik yaşına girecek,yaklaşık 20 gün önce emekliyordu fakat bayramdan önceki hafta gribal bir enfeksiyon geçirdi, hastanede yattık bronşit olmasın diye ondan sonra emeklemeyi bıraktı ama uyanır uyanmaz hemen emekleme pozisyonuna gelip ama dizlerini yerden kaldırıyor ayaklarına basıyor biz onu amuda kalkam diyoruz bebekce öle gitmeye başladı, 3 gündürde hiç yalnız kalmak istemiyor çok hiperaktif oldu dur durak yok, ellerinden tutunca direk ayağa kalkıyor karşımda öle durmayı çok sevir, erkekim büyümüşte gösteri yapıyor maşaallah, nöroloji takibine gittik, problem yok ama siz yinede altını değiştirirlen egzersiz yaptırın yardımcı olur yürümesine dediler, sonuçta prematüre ne zaman ne olacağı belli olmaz dediler

Benim kızımda hala emekleme yok. Bacakları çok güçlü ama kolları zayıf biraz. Fiziksel olarak biraz geriden geliyor ama algısı çok iyi. Taklit yapıyor, el cirpiyor, akşamları ben eve gelince dışarı çıkmaya alıştı. Hergün isten eve geldigimde ağlamaya başlıyor. Dis kapıya yöneldiğimde susuyor, geri içeri giriyorum ters ters bakıp bana sonra ağlıyor. Yani dışarıyı da öğrendi benim minik kızım. Perşembe gunü kontrolumuz var. Her doktora gidişimde çok korkuyorum hayırlısı bakalım bu sefer neler diyecek. Yalnız hala desteksiz oturamiyor, sizinkiler oturdumu, yoksa oturmadan mı emeklemeye başladılar

Allahıma şükürler olsun ki kızım bugün desteksiz 10dk oturdu. Tam dimdik değil otururken hafif one eğik ama buna da şükürler olsun. Çok bekledim çok ağladım bugün için. 1 haftadır bir teyzenin söylediği birşeyi sürüyorum sırtına belkide o oturttu kızımı. Çok mutluyum icim icime sığmıyor kızlar. Sizin bebisler nasıl.emeklemeler nasıl gidiyor. Öpüyorum onları

Allahıma şükürler olsun ki kızım bugün desteksiz 10dk oturdu. Tam dimdik değil otururken hafif one eğik ama buna da şükürler olsun. Çok bekledim çok ağladım bugün için. 1 haftadır bir teyzenin söylediği birşeyi sürüyorum sırtına belkide o oturttu kızımı. Çok mutluyum icim icime sığmıyor kızlar. Sizin bebisler nasıl.emeklemeler nasıl gidiyor. Öpüyorum onları

cnm çookk sevindim inan.bizim meleklerimiz nerelerden nerelere geldiler,onlar çoookk güçlüler.sadece biz braz sabırsısız galiba.zamanı gelince herşeyi sırasıyla yapıolar aslında.benim bebiş emeklemeyi baya hızlandırdı.ama el çırpmayı alkışı öğretmeye çalışıom ama yapamıo benim de buna canım sıkılıo yani yine sabırsızlık ediorum :)

Canım her cocuğun gelişimi çok farklı. Buna kesinlikle inandım artık. Seninki de emekliyor bak. Benimkinin hiç emeklemeye niyeti yok, cabası da yok. Yuzustu yatırdım mı basbas bağırıyor. Bende neden emeklemiyor sürünmüyor diye çok canımı sıkıyorum. El cirpmayida unuttu :KK43: ama dil çıkarıyor ben çıkarında. Yani taklit yapıyor. Hepsinin gelisme alanları farklı demekki. Desteksiz oturuyormu seninki. Geçenlerde bir arkadaşımın bebeğini gördüm. 1 yasına yeni girdi. Ama premature değil. Cocuk benim kızımdan çok ılerde. Kızımı görünce bebek dedi. Ağzım açık kaldı. Sakalar yapıyor. Kızıma elindeki anahtarligi uzatıyor kızım almaya çalışınca da geri çekip gülüyor. Elindeki biberonun kapağını açıp kapatıyor. Bana gelişimi çok ileri geldi. Ama başka bir arkadaşımın bebeği onla aynı yaşıt olmasına rağmen benim kızımdan daha geri. Daha elindeki yiyeceği tam ağzına goturemiyor bile. Aslında canımızı bosa sıkıyoruz ama annelik iste insan bı de erken doğdukları için çok endişeleniyor. Neyse paylaşımları bekliyorum kızlar. Hayirlisiyla buyuselerdi bı bizde rahata kavuşsaydık. Hoscakalin bebisleri öptüm

Canım her cocuğun gelişimi çok farklı. Buna kesinlikle inandım artık. Seninki de emekliyor bak. Benimkinin hiç emeklemeye niyeti yok, cabası da yok. Yuzustu yatırdım mı basbas bağırıyor. Bende neden emeklemiyor sürünmüyor diye çok canımı sıkıyorum. El cirpmayida unuttu :KK43: ama dil çıkarıyor ben çıkarında. Yani taklit yapıyor. Hepsinin gelisme alanları farklı demekki. Desteksiz oturuyormu seninki. Geçenlerde bir arkadaşımın bebeğini gördüm. 1 yasına yeni girdi. Ama premature değil. Cocuk benim kızımdan çok ılerde. Kızımı görünce bebek dedi. Ağzım açık kaldı. Sakalar yapıyor. Kızıma elindeki anahtarligi uzatıyor kızım almaya çalışınca da geri çekip gülüyor. Elindeki biberonun kapağını açıp kapatıyor. Bana gelişimi çok ileri geldi. Ama başka bir arkadaşımın bebeği onla aynı yaşıt olmasına rağmen benim kızımdan daha geri. Daha elindeki yiyeceği tam ağzına goturemiyor bile. Aslında canımızı bosa sıkıyoruz ama annelik iste insan bı de erken doğdukları için çok endişeleniyor. Neyse paylaşımları bekliyorum kızlar. Hayirlisiyla buyuselerdi bı bizde rahata kavuşsaydık. Hoscakalin bebisleri öptüm

cnm benimki desteksiz oturuyor.bi de de-de ,ha-de,an-ne gibi heceler sölüyo.seninki neleri söylüyo mrrak ettim.dil gelişimi açısından geri mi benimki acaba:44:

canım dil gelişimi çocuklarda cok farklılıklar gösteriyor. çok takılmıyorum ben. cünkü 18 aya kadar konusamayan cocuklar var. benim kızımda heceleri söylüyor. anne, mama, aba,memme gibi

ylmznrmn arkadasım bebeğinin bas çevresini sormuştum 43 tü. şimdi kaç oldu yazabilirmisin

Son düzenleme:
sidelyacım senin bebiş nsl,neler yapıo?ben benimkine ancak öğrettim alkışı tam yapamıo ama yapıo yinede :)

öğretirsen herşeyi yaparlar canım merak etme.benim kızım da alkışa geri başladı. kulağını öğrettim. 1 haftadır hani kulak annecim deyince gülerek kulağını tutuyor. renkli hayvanlı bir kitabı var.kitap okuyorum hergün. hayvanları gösteriyorum. dokunuyorum o da dokunuyor benim dokunduklarıma. çok hoşuma gidiyor :) desteksiz oturması hala çok iyi deil. ben de hoppalaya bindiriyorum çok seviyor.

X