Premature Bebekler ocuu Cerebral Palsi (Spastii)olan arkadalar var m?

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
izmir hatay da oturuyorum ben canım. hasan tekgül e gidiyoruz. şu ana kadarki tek tedavimiz nootropil kullanmak oldu bizim daha işin çok başındayız sanırım.

fizyoterapi ye başlatmadılar kızıma kendi kendine bir takım gelişimler gösteriyor dediler. bende endişeliyim geçmi kalıyoruz diye

izmir hatay da oturuyorum ben canım. hasan tekgül e gidiyoruz. şu ana kadarki tek tedavimiz nootropil kullanmak oldu bizim daha işin çok başındayız sanırım.

slm arkadaşm biz de kullandık o ilacı ama pek etkisi olmadı .ben de bucada yım ve ege hastanesinde tedavi görüyorum oğlum ayın 29 da ameliyat olacak eylülün .onuda çok araştırdık ve egede olmasını istemediler o yüzden meşhur bir doktar olan fatih sürenkök adında tepecikte görev yapan bir doktara ameliyat olacak seninle tanışmak isterim çünkü kader yolldaşıyız rabbim her şeyin hayırlısını versin allah kolaylığımızı versin kalın sağlıcakla.vereliniortak:Saruboceq:vereliniortak

slm arkadaşm biz de kullandık o ilacı ama pek etkisi olmadı .ben de bucada yım ve ege hastanesinde tedavi görüyorum oğlum ayın 29 da ameliyat olacak eylülün .onuda çok araştırdık ve egede olmasını istemediler o yüzden meşhur bir doktar olan fatih sürenkök adında tepecikte görev yapan bir doktara ameliyat olacak seninle tanışmak isterim çünkü kader yolldaşıyız rabbim her şeyin hayırlısını versin allah kolaylığımızı versin kalın sağlıcakla.vereliniortak:Saruboceq:vereliniortak

ben de aslen bucalıyım. bizim gittiğimiz dr da ege üniversitesi çocuk hastanesinin nöroloji servisinden ama özel muayenehanesine gidiyoruz. boşuboşunamı nootropil i veriyorum acaba bende çok ta acı tadı yavrum zorla yutuyor.
tanışmayı bende isterim inşallah en kısa zamanda ayarlayabiliriz.
ameliyatta inşallah olumlu geçer ve allahım bir an önce şifa verir. ( bu arada neden ameliyata gerek duyuldu fizik tedavi yeterli olmadığı içinmi)

geçmiş olsun canım
benim oğlumda erken doğdu .minimimcık 780 gram
aynı dertten bizdede ardı.ayağındaki titremeyle anladım.
geciktirmeden fizik tedaviye başlayın 3 kere diyorlarsa 10 kere yapın
eminim faydasını göreceksiniz erken anlamakta çok önemli şimdi
oğlum 5 yaşında ilk yürümesi koşarak oldu.hiç bir problemi yok umarım sizde
atlatırsınız başarılar ve tekrar geçmiş olsun

geçmiş olsun canım
benim oğlumda erken doğdu .minimimcık 780 gram
aynı dertten bizdede ardı.ayağındaki titremeyle anladım.
geciktirmeden fizik tedaviye başlayın 3 kere diyorlarsa 10 kere yapın
eminim faydasını göreceksiniz erken anlamakta çok önemli şimdi
oğlum 5 yaşında ilk yürümesi koşarak oldu.hiç bir problemi yok umarım sizde
atlatırsınız başarılar ve tekrar geçmiş olsun

maşallah inşallah bizimde çocuklarımız böyle bir gelişim gösterir bizde müjdelerini yazarız

slm arkadaslar benimkide sizinle ayni durum bebegim 32 haftalik dunyaya geldi suan 7 bucuk aylik benimde bebegim daha oturamiyor mr indada sorun var tam olarak ne bilmiyorum gozleri kayiyor bakmiyor ilgilenmiyor cevresiyle bizi takip etmiyor hic ilgisi yok yani ne yapacagimi sasirdim bacak kaslari da cok gergin parmak uclarini kasiyor filan insallah cp li degildir 18 kasimda fizik tedavimiz basliyor

slm arkadaslar benimkide sizinle ayni durum bebegim 32 haftalik dunyaya geldi suan 7 bucuk aylik benimde bebegim daha oturamiyor mr indada sorun var tam olarak ne bilmiyorum gozleri kayiyor bakmiyor ilgilenmiyor cevresiyle bizi takip etmiyor hic ilgisi yok yani ne yapacagimi sasirdim bacak kaslari da cok gergin parmak uclarini kasiyor filan insallah cp li degildir 18 kasimda fizik tedavimiz basliyor
allah sağlık versin inşallah kıza zamanda çözülür sıkıntınız benim kızımdada göz kayması 6 aylık ken çok çok etkiliydi şu an 1 yaşında ve çok az kaldı göz kayması fizik tedaviye başladık bizde.

anuur mrb canım ameliyat nasıldı oğlunun durumu nasıl .bizde bucada özel eğitim okuluna başladık 3 hafta oldu siz nereye gidiyorsunuz bilgi verirmisin

merhaba bende 31 haftalık erken doğum yaptım alper 1,350 kg akın bebeğim 970 gram olarak dünyaya geldiler 36 gün alper 40 gün akın hastanede kaldı. ilk 4 ay anlayamadık daha sonra banyo yaptırırken anladım ayak kaslarındaki sertlikten ikiz eşi olmasa gene anlamazdım. şimdi 22 aylık cp li sadece sağ ayak etkilenmiş durumda oksijensiz kalmasından kaynaklanıyor doğduğu gece bir şeyler olmuş ama tam olarak neler oldu küvezde bilemiyoruz. 11 aylıkken aturmaya başladı 12 aylık emeklemeye başladı 15 aylıktı koltuklara tutunup kalkıp sıralıyor 25 eylülde botoks olduk kaslardaki sertliklerden dolayı denge kurmaya çalışıyor. inş. atlatıcaz bu işi kardeşi ikizi yürürken yada hoplarken öle bakıyor gülüyor o kadar üzücü bir olayki ama yavrum çok savaşçı bir ruhu var eminim atlatıcaz biz bu işi ilk botoksumuzdu ve çaprazlama kalktı adım atarken çok rahat adım atıyor zorlanmıyor. tay tay durmasıda uzadı. sıkı bir fizik tedavimiz var.
BEROS O söylediğin ÖZCAN KALKAN ben daha bişey demiyorum ilk deneyimimiz onda oldu ben bilirim ben yaparım edasında idi gittiğimiz noroloji hocası ona yönlendirmişti ama yalovadan istanbula gitmek maddi yönden tamamen çökertti bizi. bir defasında ben çok kötü bozmuştum bizim çocuğumuz çok iyidi birden başladı bize hiç iyi değil 10 aylıktı çok iyi hatırlıyorum 5 aylık motor gelişimi bile yok falan demeye ama bize resmen adam banka şubesi muamalesi yaptığını anladık ve bir daha asla gitmedim eşi izmitte gene böle bir kliniği var bir kaç kezde oraya gitmiştik şimdi akının yürümesini bekliyorum yürümeye başlayınca çıkıcam karşısına hani yürüyemezdi diye göstericemmm.
spastisesi var deyince bazı aileler sanki oğlumun zihinsel özürlü olduğunu sanıyorlar ama öle akıllı bir çocukki çok şükür motor gelişimde hiç bir sorun yok.
Bu hastalıkla uğraşan bütün ailelere allahım yar ve yardımcısı olsunn.

gönül 77 fizyoterapide neler yapıyorlar açıkçası ben hiç tatmin olmuyorum ayaklarını tabandan geri götürerek esnetiyorlar ayalarını açıp kapatıyor karnına çekip bıraktırıyorlar eller konusunda daha da az çeşitte hareketler evde biz çok daha fazla uğraşıyoruz açıkçası. iyi bir fizik tedaviyi nasıl anlayablirim daha fazla neler yapabilirim kızım 12 aylık desteksiz bile oturamıyor

berilin annesi allah bağışlasın çok tatlı kızın var biz akına ayak bileğinden tutup ayağını aşşağı yukarı hareket ettiriyoruz ayağa kaldırıp diz çöktürüyoruz benim oğlum dengeli oturuyor 12 aylıktan beri W olarakta oturuyor yürüme egzersizi yapıyor. inşallah berilde dengesiz oturur. akın şimdi ocak veya şubatta tekrar botoks olabilir demişti dr muz cuma günü fizyoterapiye gittiği zaman gerek olmaya bilir dedi botoksu fizyoterapiste gittiğimizde yarım saat yapıyorlar biz eve gelince oyun olarak yaptırıyoruz ayağa kaldırıp bacak kaslarını güçlendirmesi için yürütüyoruz daha sonra sırt üstü yatıp bisiklet çevirir gibi hareket yapıyoruz bunu ailece ikizi ben ve babası hep beraber oyun olduğunu sanıp hevesle yapıyor ellerinden tutup ayaklarına ağarlık versin diye çömelip kaldırıyoruz birde oturtup bir ayağını uzatıp diğer bacağını üçgen yaptırıyoruz. evde çalışmak daha önemli bencee

berilin annesi allah bağışlasın çok tatlı kızın var biz akına ayak bileğinden tutup ayağını aşşağı yukarı hareket ettiriyoruz ayağa kaldırıp diz çöktürüyoruz benim oğlum dengeli oturuyor 12 aylıktan beri W olarakta oturuyor yürüme egzersizi yapıyor. inşallah berilde dengesiz oturur. akın şimdi ocak veya şubatta tekrar botoks olabilir demişti dr muz cuma günü fizyoterapiye gittiği zaman gerek olmaya bilir dedi botoksu fizyoterapiste gittiğimizde yarım saat yapıyorlar biz eve gelince oyun olarak yaptırıyoruz ayağa kaldırıp bacak kaslarını güçlendirmesi için yürütüyoruz daha sonra sırt üstü yatıp bisiklet çevirir gibi hareket yapıyoruz bunu ailece ikizi ben ve babası hep beraber oyun olduğunu sanıp hevesle yapıyor ellerinden tutup ayaklarına ağarlık versin diye çömelip kaldırıyoruz birde oturtup bir ayağını uzatıp diğer bacağını üçgen yaptırıyoruz. evde çalışmak daha önemli bencee

Ben çalışıyorum açıkçası berille çok zaman geçiremiyorum akşamları bende evde tekrar etmeye çalışıyorum hareketleri ama malesef zamanımız az berilin beslenmesi bir mesele akşam maması 1- 1.5 saatimizi alıyor 8 de evde oluyoruz zaten mamayı yiyor biraz hareketleri yapmaya çalışıyoruz saat 11 uykusu geliyor hemen yatırmak zorunda kalıyorum çünkü sabah 7 de evden çıkıyoruz. çok üzülüyorum bu duruma ve çaresizlikten ne yapacağımı bilmiyorum

selam herkeze berilin annesi merhaba
birsey soracam berilin hakkinda bana biraz bilgi verirmisiniz nelr yapabiliyor hareketleri nasil gibisinden
bu arada beril cp li

selam herkeze berilin annesi merhaba
birsey soracam berilin hakkinda bana biraz bilgi verirmisiniz nelr yapabiliyor hareketleri nasil gibisinden
bu arada beril cp li

beril cp li değil canım ama benzer reaksiyonları var beril henüz kendi başına desteksiz oturamıyor ben kollarının altından tutup gezdirirsem evde adım atabiliyor ama emekleme yok sağa ve sola dönebiliyor çok çok nadir sırtüstünden yüzüstüne dönebiliyor.oyuncağını bir elinden diğer eline geçiremiyor tutma refleksi çok gelişmiş değil. 1 aydır fizyoterapi alıyor bende gelişiminin nasıl olacağını merak ediyorum.berilin sorunu periventriküler lökomalazi

anladim canim peki gozleri bence pvl de gozlerdede sorun oluyormus yalnis hatirlamiyorsam

evet gözlerde kayma var fakat 6. ayında çok çok fazlaydı şu an çok dikkatli bakılırsa fark edilebiliyor zamanla onu tolere etmeye başladı

ama gormesinde bir problem yok demi sizi takip falan edbiliyormu
cevresiyle iletisimi nasil seninle mesela ne tur oyunlar oynuyorsunuz benim oglum hemen sikiliyor oyundan cunku ilgilenmiyor 5 haftadir daha bugun yeni bir gulumseme gordum yuzunde cok mutlu oldum

kızlar merhaba benimde 2 aylık üçüzlerim tam anlamıyla geçmişi okuma fırsatım olmadı malum bebeklerden ama şöyle bir göz attım ve kanım dondu benim oğlumun birinde şunları gözlemliyorum kilo alımı zayıf yada hiç olmuyor kusuyor ve ağlayarak yemek yiyiyor takip etmiyor ve hep aşağı doğru bakıyor mama yerken kendini kasıp uzatıyor sizce bunlar dediğiniz hastalığın işaretleri olabilirmi çok korktum ya nereye götürmem gerek bu hafta içi götürcxem dr belki yarın bilemiyorum nasıl anlarım kızlar buarada hepinize çok geçmiş olsun

kızlar merhaba benimde 2 aylık üçüzlerim tam anlamıyla geçmişi okuma fırsatım olmadı malum bebeklerden ama şöyle bir göz attım ve kanım dondu benim oğlumun birinde şunları gözlemliyorum kilo alımı zayıf yada hiç olmuyor kusuyor ve ağlayarak yemek yiyiyor takip etmiyor ve hep aşağı doğru bakıyor mama yerken kendini kasıp uzatıyor sizce bunlar dediğiniz hastalığın işaretleri olabilirmi çok korktum ya nereye götürmem gerek bu hafta içi götürcxem dr belki yarın bilemiyorum nasıl anlarım kızlar buarada hepinize çok geçmiş olsun
canim benim yutmasi nasil kolay yutabiliyormu
bence bir cocuk norolojisine gotur bebegini birsey soyleyemiyecem benim bebegimin kilosu cok iyi mesela yemegi duzgun doktorum bana iyiki yemegi iyi demisti

hiç zaman kaybetme pitos bir çocuk nöroloğuna göster bebeklerini bence 3 ünüde muayene ettir

X