Siz olsanız ne yapardınız

Buna benzer bir konu açılmıştı. Görümcenizin çocuğuna filan bakmak ne münasebet yahu. Diğer benzer konusa aman eline mi yapışacak iyilik yapmış olursun diyenler vardı. İyilik rıza ile olur. Mecbur bırakılmanın adı iyilik olmuyor. Kvnize siz neden bakmak zorunda oluyorsunuz. Tercihen bakabilirsiniz ama zorunda değilsiniz kendi çocukları zorunda. Eşiniz de maşallah damardan girmiş üzerimize düşeni yapalım falan. Burda üzerinize düşen sadece sizin üzerinize düşmüş galiba.

Kvye destek olup çocuğa bakmamak mı sizce mantıklı olan. Aslında hiç birini yapmak istemiyorum ama kvnin kimsesi yok. Destek olduğu kızı da asla izin alıp bakayım anneme demez.

Hayir kaynanaya bakmazdim, cocugunu okula da goturmezdim. Ozellikle gorumcenin evde oturuyor baksin demesinden sonra asla yapmazdim. Az yesin bakici vs tutsun işi birakma ya da izin alma yapamiyorsa.
Baştan bile cok yapmissiniz ben olsam ilk hastaneye yattiginda sadece 1-2 gun ugrardim goturulecek bisey varsa filan goturudum en fazla yapacagim sey bu olurdu am sizin gorumce onu da haketmiyor o ayri.

Merhaba kızlar.
Şimdi size bir soru sormak istiyorum. Biraz uzun olabilir şimdiden kusura bakmayın.
Diyelim ki görümceniz ve kv aynı evde yaşıyorlar ailecek. Kv, görümcenizin çocuğuna bakıyor, okula getirip götürüyor, akşama yemekleri hazırlıyor, çay servisini dahil yapıyor. Bu sırada görümce ve eşi eve faturaları ödeyerek ve bazı market alışverişlerine destek olarak yaşıyorlar. Kv kirayı ödüyor. Kv, hem bakıcılık yaparak hem kira ödeyerek kızının çalışmasına imkan sağlıyor. Normalde görümce köyde yaşıyor hem çalışıp hem çocuğu birine bırakması mümkün değil. Yani kv sayesinde görümce hem çalışabiliyor, hem çocuğuna bakıtıyor, zaten maddi olarak da çok az destek oldukları için kısa sürede para biriktirip araba alıyorlar vs vs.
Lakin gün geliyor kv hastanelik oluyor görümce diyor ki ben bakamam gelin bakabilir evde oturuyor diyor. Siz gidiyorsunuz kv’ye bakıyorsunuz, akşama kaç kişiye yemek çıkarıyorsunuz, görümcenin çocuğunu okula götürüp getiriyorsunuz, evle ilgileniyorsunuz. Neyse bunlar için kuru bir teşekkür bile edilmiyor.
Aradan yine zaman geçiyor. Kv, zor bir ameliyat geçirecek. Yine aynı şeyleri yapmanız sizden bekleniyor. Siz ne yapardınız merak ediyorum.
Kayınvalide dediğimiz kişi sizin de eşinizin annesi. Kadın anladığım kadarıyla baya iyi birisi. Başkalarının kötülüğünü de Allah görüyor en başta içinizi rahat tutun. Eşinizin annesine bakmanız sizin vicdanınız ve kalbinizin güzelliği ayrıca iyi günde kötü günde diyoruz bu da eşinizin kötü günü öyle düşünün. Fakat onun dışında görümcenizin kızını okula bırakıp almak bunlar artık kullanılmaya giriyor . Bence kendinizi savunmayı ve ifade etmeyi bir düşünmelisiniz. Ben olsam kayınvalidem benim de annem seve seve bakarım herşeyi yaparım ama onun dışında görümcemle ilgili hiçbir şeye elimi dahil sürmem. Ne diyorsa da desin umrumda değil kocam da bir zahmet arkamda dursun.

Anlayamadım, sana düşen nedir tam olarak 1. Görumce KVnin evladı tabi ki bakacak 2. Kv de görümcenin çocuğuna bakıyor, çunkü kendi kızı. Sen bu tablonun hiçbir yerinde değilsin, çünku KVnin çocuğu değilsin sana da düşen bir şey yok. Eşin KVnin evladı, gitsin kendi baksın klanına. Sen ne demeye gittin hala anlayamadım kızım sen hizmetçi misin🙄Ben olsam gitmem deli miyim hizmetçilik etmeye tonla yol tepip köye gideyim😵‍💫
Köyü bırakıp annesinin yanına gelen görümce ama anneye bakmak için değil işe girip çocuğunu baktırmak için geliyor. Ben de ilk hastalığında üzüldüm destek oldum ama kuru teşekkür bile edilmedi. İşte şimdi gitmek istemiyorum. Aslında eşim haklısın diyor. Benden bir talebi de yok ama annesi için üzülüyor. Ben de o üzülünce kötü hissediyorum işte. Aslına bakarsanız ben kv’ye çat çat sen kızına destek olurken iyi hastalanınca niye bizi arıyorsun vs demek istiyorum yaa.

Görumcenin sizin çalışmıyor olduğunuz için annesine bakmanız gerektiğini söylemesi de çok çirkin. Çalışan kendine çalışıyor, çok biliyorsa çalışan bir kadın olarak annesine bakıcı tutsaydı..
Bu yüzden kayinvalideyle ameliyat sonrası bir süre bakmak isterseniz bile kendi evinize alın, görümce de ne yapıyorsa yapsın.

Son düzenleme:
Kayınvalide dediğimiz kişi sizin de eşinizin annesi. Kadın anladığım kadarıyla baya iyi birisi. Başkalarının kötülüğünü de Allah görüyor en başta içinizi rahat tutun. Eşinizin annesine bakmanız sizin vicdanınız ve kalbinizin güzelliği ayrıca iyi günde kötü günde diyoruz bu da eşinizin kötü günü öyle düşünün. Fakat onun dışında görümcenizin kızını okula bırakıp almak bunlar artık kullanılmaya giriyor . Bence kendinizi savunmayı ve ifade etmeyi bir düşünmelisiniz. Ben olsam kayınvalidem benim de annem seve seve bakarım herşeyi yaparım ama onun dışında görümcemle ilgili hiçbir şeye elimi dahil sürmem. Ne diyorsa da desin umrumda değil kocam da bir zahmet arkamda dursun.
Ya benim eşim için söyleyebilecek tek sözüm yok. O bana sadece haklısın diyor. Kendisinin de işi gücü bırakıp annesine bakma gibi bi durumu olamaz. Bi yandan da annesine üzülüyor bunu hissediyorum. Aslında kv’ye destek olmak bana ağır gelmez ama işin içine torun, ev işi vs girince ben yokum.

Eşim bana haklısın diyor ama bi yandan da annesine üzülüyor. Ben de acaba eşim için bi fedakarlık yapmalı mıyım acaba diye düşünüyorum

Ben en basinda da sadece kendi icime sinen kadari yaparim gerisine de duvar olurum
Yani bir gunse bir gun, yemek destegi ise o. Ama siz fazlasini yapmissiniz denge sart.

Eşime net bi şekilde söyledim ama yine içimde bir yer kv’ye üzülüyor çünkü kötü günde bakacak kimsesi yok
Yoo hiç üzülme kızı ve diğer çocukları bakmak zorunda gelinler degil. Sağlığında en çok kime faydası varsa o baksın kadın bir anda ameliyatlık olmamıştır çocuk bakmakta çok yıpratıyor yaşlıları bir zahmet baksın annesine.

Ben en basinda da sadece kendi icime sinen kadari yaparim gerisine de duvar olurum
Yani bir gunse bir gun, yemek destegi ise o. Ama siz fazlasini yapmissiniz denge sart.
Evet ilkinde fazlasını yaptım. Misafirleri bile karşıladım. Ama bu sefer yapamam. Sadece kv’ye bakılacak olsa 1-2 gün bakabilirim ama onun dışında hiç bir şey yapamam. Eşimin bu konuda ısrarı yok zaten ama ben bu fikirlerimi karşı tarafa söylemek istiyorum. Çünkü ilkinde kullanıldığımı farkettiğim, bir daha yapamacaklarını söylemek istiyorum. Eşimi arada bırakmadan nasıl söyleyebilirim acaba

Yoo hiç üzülme kızı ve diğer çocukları bakmak zorunda gelinler degil. Sağlığında en çok kime faydası varsa o baksın kadın bir anda ameliyatlık olmamıştır çocuk bakmakta çok yıpratıyor yaşlıları bir zahmet baksın annesine.
Çok doğru söylüyorsunuz yaa. Çok teşekkür ederim içim açıldı resmen yorumunuzla

X