tüp bebek sürecinde sizi bekleyen seyler (testler, opu, transfer süreci)

eflaak

Üye
Kayıtlı Üye
13 Eylül 2023
386
220
29
Herkese merhaba çocuk üzerine bı suru konu baslıgım var kafaya taktı gıbı gozukebılırım lakın oyle değil takmadım ama içimden bı ses hep bıraz daha gıtmem gereken bı yol oldugunu soyluyordu :)
sebepsiz infertilite tanısı konmuştu bıze yanı sızde sorun gorunmuyor ama neden olmadıgını bulamıyoruz dıyorlardı.
Bız de kendımızde sorun olmadıgını düşünüyorduk cünkü yumurta gelısımı süper tüpler açık rahım şekli iyi kan degerlerı ıyı esımın sprem değerleri normal bu sebeble cocuk olmamasına sebepsız ınfertılıte dedıler yanı açıklanamayan kısırlık.
İlk etapta devlette aşılamam oldu her sey cok guzel gozukuyordu ama sonuc olumsuz oldu sebebını bulamadılar
ikinci aşılamam yine olumsuz oldu sebebını bulamadılar
En son iyi bi infertilite uzmanına gıtmek ıstedım sebep ne dıye Tolga Ecemiş hoca ile anlaştık.Çok tatlı sevecen ınsanın ıcını ısıtan bı doktor. Sızı her konuda bılgılendırıp gereksız umut tacirliği de yapmıyor.

Tüp bebeğe başlamak ıstıyorsanız sızı bekleyen ılk sey reglının 2.veya 3. gunu gıdıp kontrol olmanız gerekıyor cunku kan verıyorsunuz değerlerinize ve yumurtalarınıza bakılıyor sonra yumurta gelıstırıcı ıgne serüvenınız baslıyor
Gonal F 900 Ml den gunluk dozum 225 ml idi iki kutu ılaca raporsuz 12.000 TL ödeme yaptık
birde duphaston verdı her gun sabah 9 öğlen 4 akşam 10da onu kullanıyordum
erkeğin sprem degerlerı 3 ay oncesının oluyor zaten dedıgı ıcın ona bır sey vermedı
bana et tavuk balık yeme bol bol sebze beslen çikolata seker hıc tuketme opu oncesı yumurtaların kalıtesı acısından bunlara dıkkat et dedı
4 gun gectı 1. kutum bıttı kontrol gunum gelmıstı gıttıgmızde yumurta gelısımı cok guzel dedı cok yumurta vardı super deyıp ılaca devam ettık

4 gun sonra tekrar gıttık kutum bıtıgınde çatlatma ıgnemı aldım 980 tlye. ve opu işlemınden 36 saat once vurmamı soyledıler opu oncesı de kan alımı oldu
opu işlemine kadar kasık ağrısı cok çektım çok yumurta oldugu ıcın normal dendı esımde sprem ornegı verdı
Anestezi altında yumurtalarım toplandı 26 yumurta toplandı. Çıktığımda hıc bı sey hıssetmedım hafıf regl agrısıydı. Gozunuzu korkutmayın dıyecegım ama benım acı eşiğim çok yuksek bu sebeble kımseyı yanlıtmıyım sımdı. Çünkü şöyle soylıyım rahım rontgenını cekıldıgımde anestezısız yapmıslardı cıglık bıle atmamısımdır he agrım tabıkı oldu ama oyle konularda kendıme hakım olurum acıyı sindirebiliyorumm. bu sebeple bu agrı bana yokmuscasına gelmıstı. Neyse 2 gun rapor alıp evde dınlendım esımde hep yanımdaydı butun sureçte
1.3.5 gunlerde haber vereceklerını soyledıler işlemden sonrakı 1 gun bılgılendırme ıcın bizı aradılar ve bingoo!
Benım yumurtalarım buyuyor gelısıyor ama işi boş çoğunun!

26 yumutanın sadece 10 tanesıne işlem yapabılmısler ve bunun da sadece 7 tanesı işleme cevap vermıs yanı sadece 7 tanesı döllenmeye baslamıs. Diğer foliküllerin içleri boşmuş
Ben tabı ılk duydugumda yıkıldım :KK42:doktor ıyı kı aşılama ıle vakıt kaybetmemıssın spermın bu kadar yumurta arasından bulup döllenmesı cok zor olurdu dedı. Sabırlı olmamı umutsuz olmamamı artık embriyolarımızdan guzel haber beklememızı soyledıler.
Ben tabı uzuldum ama kendımı cok hırpalamadım cunku benım elımde olan bır sey değildi bunu soyledım hep kendıme.
Ertesi gün işe gıdebıldım agrım bı mıktar vardı ama verdıklerı ılacla onu da hıısetmıyordum gıbı
3. gun benı aradılar
7 embryonun 4u cok ıyı kalıteymıs 3u orta kalıte takıbe devam dedıler.
Reglıme daha 10 gun vardı ama erken reglı olursun dedıler ve oyle de oldu

5. gun 4 embriyoyu dondurduklarını 3 unu bekleyeceğini sağlıksız olurlarsa dondurmayacaklarını soyledıler tamam dedık

3 embriyo ımha edılmıs gelısımlerı sağlıklı degıl dendı sadece 4 embriyo kaldı 5A kalıteydı sanırım.
3ü tek embriyo biri çift embriyo hazırlanmıs. görüntülerini eklıyorum bana çok tatlı gelmıslerdı :)

reglim hafıf agrılı ama az kanamalı gecıyor benım normalde cok yogun gecer

reglımın 3.gunu bugün oluyor tekrar gıdecegız kontrole rahım duvarı kalınlığına ve kan değerlerime bakılacak

bakalım bundan sonrakı sureç nasıl olacak guncelleme geçerim

opu işlemi ve transfer işlemi olmak üzere toplamda ıkı ödeme yapacagız fıyatı belırtımıyım ama ortlama tup bebek merkezlerıyle aynı fıyattı
opu işleminde embrıyoların dondurulmasına kadar tek ucret odedık dondurma işlemi için ekstra ucret ödemedık

sımdı transfer kısmı nasıl olacak ne zaman baslayacagız hangı ılacları kullanacagım bılmıyorum sureç hakkında elımden geldıgınce guncelleme geçerim.

son kontrolumu oldum
rahım kalınlığım guzel gozukuyordu endometrıum kalınlıgı 9 mm patternim de 3 çizgi şeklinde gozukuyordu transferı onayladı doktorum.
Kontızon hapı verdı + progestan fıtıl + progestan iğne + estroferme aynı sekılde devam dedi.
Bu ılaçlar ıle transfer gunune kadar devam edecegız .

Çarşamba sabah transfer günüm kabız olmamak ıcın bol bol su tüket dedı

30/ 04 ilk kontrol
03/ 05 yumurta gelıstırıcı ılaçlara başlama tarıhım
13/ 05 opu işlemi
18/ 05 opu sonrası ılk reglmi oldum baska ilaçlara da basladık (estroferm ve ımom ilaç)
28/ 05 transfer öncesi muayene ve kan alımı
05/ 06 her sey yolunda gıderse transfer tarıhım

tüp bebek öncesi değerlerimi de ekliyorum
amh2.3
tsh 1.3
fsh 6.8

Eklentiler

• WhatsApp Image 2024-05-18 at 10.27.55.jpeg
    WhatsApp Image 2024-05-18 at 10.27.55.jpeg
    63 KB · Görüntüleme: 135
Son düzenleme:
merhaba, dilerim tedaviniz pozitif ile sonuçlanır :) ben de haziran da başlayacağım tüp bebek süreçlerini okuyorum hep. yumurta toplandıktan ne kadar süre sonra transferiniz olucak peki :)

merhaba, dilerim tedaviniz pozitif ile sonuçlanır :) ben de haziran da başlayacağım tüp bebek süreçlerini okuyorum hep. yumurta toplandıktan ne kadar süre sonra transferiniz olucak peki :)

benımd een merak ettıgım soru hep bu oluyordu aslında :)

yumurta toplandı ılk etapta adet gormem beklendı normal regl tarıhımden cok erken bı tarıhte regl oldum ortlama yumurta toplama işlemınden 10 gun sonra dıyeyım.
Regl iken 1-3 gun arası kontrole gıdıp kan verıyorsunuz rahım duvarı kalıngınız ıyıyse ve degerlerınız de guzelse hemen ılaçlara baslanıp transfere hazırlanıyorsunuz. Ortalama regliniz ilk gününü baz alırsak 18 gun sonra transfer oluyorsunuz ben mesala 18 mayısta regl oldum 4 hazıran gıbı transfer olacagım ınsallah :oops:

Herkese merhaba çocuk üzerine bı suru konu baslıgım var kafaya taktı gıbı gozukebılırım lakın oyle değil takmadım ama ıcımden bı ses hep bıraz daha gıtmem gereken bı yol oldugunu soyluyordu :)
sebepsiz infertilite tanısı konmustu bıze yanı sızde sorun gorunmuyor ama neden olmadıgını bulamıyoruz dıyorlardı.
bız de kendımızde sorun olmadıgını düşünüyorduk cünkü yumurta gelısımı süper tüpler açık rahım şekli iyi kan degerlerı ıyı esımın sprem değerleri normal bu sebeble cocuk olmamasına sebepsız ınfertılıte dedıler yanı açıklanamayan kısırlık.
ilk etapta devlette aşılamam oldu her sey cok guzel gozukuyordu ama sonuc olumsuz oldu sebebını bulamadılar
ikinci aşılamam yine olumsuz oldu sebebını bulamadılar
en son iyi bi infertilite uzmanına gıtmek ıstedım sebep ne dıye Tolga Ecemiş hoca ile anlaştık. Hala ondan bahsederken tebessüm ederim çok tatlı sevecen ınsanın ıcını ısıtan bı doktor tarzı var sızı her konuda bılgılendırıp gereksız umut tacirliği de yapmıyor.
Tüp bebeğe başlamak ıstıyorsanız sızı bekleyen ılk sey reglının 2.veya 3. gunu gıdıp kontrol olmanız gerekıyor cunku kan verıyorsunuz degelerınıze ve yumurtalarınıza bakılıyor sonra yumurta gelıstırıcı ıgne serüvenınız baslıyor
Gonal F 900 Ml den gunluk dozum 225 ml idi iki kutu ılaca raporsuz 12.000 TL ödeme yaptık
birde duphaston verdı her gun sabah 9 öğlen 4 akşam 10da onu kullanıyordum
erkeğin sprem degerlerı 3 ay oncesının oluyor zaten dedıgı ıcın ona bır sey vermedı
bana et tavuk balık yeme bol bol sebze beslen çikolata seker hıc tuketme opu oncesı yumurtaların kalıtesı acısından bunlara dıkkat et dedı
4 gun gectı 1. kutum bıttı kontrol gunum gelmıstı gıttıgmızde yumurta gelısımı cok guzel dedı cok yumurta vardı super deyıp ılaca devam ettık

4 gun sonra tekrar gıttık kutum bıtıgınde çatlatma ıgnemı aldım 980 tlye. ve opu işlemınden 36 saat once vurmamı soyledıler opu oncesı de kan alımı oldu
opu işlemine kadar kasık ağrısı cok çektım çok yumurta oldugu ıcın normal dendı esımde sprem ornegı verdı
Anestezi altında yumurtalarım toplandı 26 yumurta toplandı. Çıktığımda hıc bı sey hıssetmedım hafıf regl agrısıydı. Gozunuzu korkutmayın dıyecegım ama benım acı eşiğim çok yuksek bu sebeble kımseyı yanlıtmıyım sımdı. Çünkü şöyle soylıyım rahım rontgenını cekıldıgımde anestezısız yapmıslardı cıglık bıle atmamısımdır he agrım tabıkı oldu ama oyle konularda kendıme hakım olurum acıyı sindirebiliyorumm. bu sebeple bu agrı bana yokmuscasına gelmıstı. Neyse 2 gun rapor alıp evde dınlendım esımde hep yanımdaydı butun sureçte
1.3.5 gunlerde haber vereceklerını soyledıler işlemden sonrakı 1 gun bılgılendırme ıcın bizı aradılar ve bingoo!
Benım yumurtalarım buyuyor gelısıyor ama işi boş çoğunun!

26 yumutanın sadece 10 tanesıne işlem yapabılmısler ve bunun da sadece 7 tanesı işleme cevap vermıs yanı sadece 7 tanesı döllenmeye baslamıs. Diğer foliküllerin içleri boşmuş
Ben tabı ılk duydugumda yıkıldım :KK42:doktor ıyı kı aşılama ıle vakıt kaybetmemıssın spermın bu kadar yumurta arasından bulup döllenmesı cok zor olurdu dedı. Sabırlı olmamı umutsuz olmamamı artık embriyolarımızdan guzel haber beklememızı soyledıler.
Ben tabı uzuldum ama kendımı cok hırpalamadım cunku benım elımde olan bır sey değildi bunu soyledım hep kendıme.
Ertesi gün işe gıdebıldım agrım bı mıktar vardı ama verdıklerı ılacla onu da hıısetmıyordum gıbı
3. gun benı aradılar
7 embryonun 4u cok ıyı kalıteymıs 3u orta kalıte takıbe devam dedıler.
Reglıme daha 10 gun vardı ama erken reglı olursun dedıler ve oyle de oldu

5. gun 4 embriyoyu dondurduklarını 3 unu bekleyeceğini sağlıksız olurlarsa dondurmayacaklarını soyledıler tamam dedık

3 embriyo ımha edılmıs gelısımlerı sağlıklı degıl dendı sadece 4 embriyo kaldı 5A kalıteydı sanırım.
3ü tek embriyo biri çift embriyo hazırlanmıs. görüntülerini eklıyorum bana çok tatlı gelmıslerdı :)

reglim hafıf agrılı ama az kanamalı gecıyor benım normalde cok yogun gecer

reglımın 3.gunu bugün oluyor tekrar gıdecegız kontrole rahım duvarı kalınlığına ve kan değerlerime bakılacak

bakalım bundan sonrakı sureç nasıl olacak guncelleme geçerim

opu işlemi ve transfer işlemi olmak üzere toplamda ıkı ödeme yapacagız fıyatı belırtımıyım ama ortlama tup bebek merkezlerıyle aynı fıyattı
opu işleminde embrıyoların dondurulmasına kadar tek ucret odedık dondurma işlemi için ekstra ucret ödemedık

sımdı transfer kısmı nasıl olacak ne zaman baslayacagız hangı ılacları kullanacagım bılmıyorum sureç hakkında elımden geldıgınce guncelleme geçerim.

tüp bebek oncesı degerlerımı de eklıyorum
amh2.3
tsh 1.3
fsh 6.8
Merhaba bende Tolga hocada tedavi görüyorum. Nisan ayında gördüm. Su an transfer için bekliyorum. Bir kaç güne adet olurum. Hepımızın için olumlu olur inşallah sonuç 🙏🏻

Merhaba bende Tolga hocada tedavi görüyorum. Nisan ayında gördüm. Su an transfer için bekliyorum. Bir kaç güne adet olurum. Hepımızın için olumlu olur inşallah sonuç 🙏🏻

merhabalar sızın ıcın de hayırlı olur ınsallah bır sey soracaktım size rahım dınlendırme yapmıs mıydık yanı 1 regl bekledı mı

Bende iğnelerin 7.günündeyim iki gün sonra yumurtalarım toplanacak. 5 yumurta varmış ama kaliteli mi bilmiyorum. Sonra yaş 42 eğer döllenirse genetik teste gönderecekler sağlıklı gelirse transfer 2 ay sonra çok değişik bir süreç ya aşırı heycan merak dua her şey bir arada allahım ilk seferde verir inşallah

Bende iğnelerin 7.günündeyim iki gün sonra yumurtalarım toplanacak. 5 yumurta varmış ama kaliteli mi bilmiyorum. Sonra yaş 42 eğer döllenirse genetik teste gönderecekler sağlıklı gelirse transfer 2 ay sonra çok değişik bir süreç ya aşırı heycan merak dua her şey bir arada allahım ilk seferde verir inşallah

amın canım sekerlı beısnlerı elınden geldıgınce tuketmemeye calıs tresten uzak dur her sey olacagına varır ınsallah

benımd een merak ettıgım soru hep bu oluyordu aslında :)

yumurta toplandı ılk etapta adet gormem beklendı normal regl tarıhımden cok erken bı tarıhte regl oldum ortlama yumurta toplama işlemınden 10 gun sonra dıyeyım.
Regl iken 1-3 gun arası kontrole gıdıp kan verıyorsunuz rahım duvarı kalıngınız ıyıyse ve degerlerınız de guzelse hemen ılaçlara baslanıp transfere hazırlanıyorsunuz. Ortalama regliniz ilk gününü baz alırsak 18 gun sonra transfer oluyorsunuz ben mesala 18 mayısta regl oldum 4 hazıran gıbı transfer olacagım ınsallah :oops:

30/ 04 ilk kontrol
03/ 05 yumurta gelıstırıcı ılaçlara başlama tarıhım
13/ 05 opu işlemi
18/ 05 regl oldum baska ilaçlara da basladık (estroferm ve ımom ilaç)
28/ 05 transfer öncesi muayene ve kan alımı
04/ 06 her sey yolunda gıderse tabı tahmını transfer tarıhı

Ya bu yumurtaların kaliteli olup olmadığı ne zaman belli olur ki ultrasoundda belli olmıyor mu toplama günü mü belli oluyor acaba

kızlar bir şey soracağım, bu iğneleri kendiniz mi yaptınız ? yaptırdığınız mı yoksa ?

yaaa kıyamam..
nereden yaptı göbek mi hepsi ?
zor oluyor mu bi de ?
Evet göbek. İlk iğne zordu hemşire yaptır göstermek için. Ama sonra evde alıştım biraz yanma oldu menopur iğnesinde o kadar. Korkmayın kolay zaten 5-6 günlük bi şey. Ömür boyu iğne yaptıranlar var. Hamile kalınca hepsi unutulur.

Evet göbek. İlk iğne zordu hemşire yaptır göstermek için. Ama sonra evde alıştım biraz yanma oldu menopur iğnesinde o kadar. Korkmayın kolay zaten 5-6 günlük bi şey. Ömür boyu iğne yaptıranlar var. Hamile kalınca hepsi unutulur.
çok teşekkür ederim.
ben bu ay başlayacaktım ama iğneler yüzünden erteledim.
opu bayrama kadar yetişecek dendi
opu sonrası iğneler varmış. şimdi bayramda her yer kapalı hem git gel sıkıntı olacak diye
hiç biz yaparız diye düşünmedim
gonalf kolaymış da diğerleri gözümü korkuttu

Ya bu yumurtaların kaliteli olup olmadığı ne zaman belli olur ki ultrasoundda belli olmıyor mu toplama günü mü belli oluyor acaba
yumurtalar toplantıktan sonra lab a alınıyor ya hem esınızın spermı hem sıızn toplanan yumurtalarınız döllennıyor bu sekılde yumurta ıcı analız yapılabılıyor

çok teşekkür ederim.
ben bu ay başlayacaktım ama iğneler yüzünden erteledim.
opu bayrama kadar yetişecek dendi
opu sonrası iğneler varmış. şimdi bayramda her yer kapalı hem git gel sıkıntı olacak diye
hiç biz yaparız diye düşünmedim
gonalf kolaymış da diğerleri gözümü korkuttu
aslında gonal f ınsılün iğnesı gıbı kucuk ınce ıgneler ınanın ondan daha buyuk ığneler yapanlar vardır bunlar hıc bır sey
bu arada ben yumurta toplamadan sonra ıgne kullanmamıstım sızın soyledıgınız hangı ıgneler acaba

aslında gonal f ınsılün iğnesı gıbı kucuk ınce ıgneler ınanın ondan daha buyuk ığneler yapanlar vardır bunlar hıc bır sey
bu arada ben yumurta toplamadan sonra ıgne kullanmamıstım sızın soyledıgınız hangı ıgneler acaba
bende aslında dr sormadım.
ordan buradan yaptıranlardan duyduğum
evet gonalf hiç bi şey dendi onda sıkıntı yok
oksapar ve progestan dendi. transfer sürecine kadar oluyor muş bu iğneler

bende aslında dr sormadım.
ordan buradan yaptıranlardan duyduğum
evet gonalf hiç bi şey dendi onda sıkıntı yok
oksapar ve progestan dendi. transfer sürecine kadar oluyor muş bu iğneler

evet onu bana da dedıler ama ben hep su mantıkla düşünüyorum
hayırlısıyla cocuk sahıbı olmayı çok ıstıyorum bu iğne de o ıstegıme engel olmayacak kadar kucuk
bu sebeple cok ıstedıgım o annelık duygusunu ve evlat hasretını gozumun onune getırıp bu iğneler de ne kı dıyorum hep kendıme allah sonunu hayırlı eylesın. evladına kavusmayı dusun onu hayal et o zaman o iğneler oldugunda da kucuk ve acısız gozukur :oops:

X