Anneme dayanamiyorum :(

Aysenaz93

Omrum, canim, sinan'im❤️
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
24 Mayıs 2016
2.575
3.585
31
Kizlar merhaba ben aysenaz'in arkadasiyim bu konu icin hesabini rica ettim ondan.
En ufacik cumlenize ihtiyacim var. lutfen bisiler soyleyin.
Benim derdim annem. Ben universite okuyorum, babam kucukken vefat etti 1 erkek kardesim ve annemle yasiyorum.
Annem iyiyken cok iyidir sirdas arkadas akil hocam. Hatta bu yuzden konu acarken bile vicdan azabi cekiyorum annemi insanlara sikayet ettigim icin.
Kotu olan kisma gelirsek zaten stresli bir okul hayati icindeyim. Mesela arkadaslarimin ailesi surekli "bu dersten kalirsan canin sag olsun" modundalar ama annemden duydugum tek sey "asla kalamazsin gecmek zorundasin bitirmek zorundasin." Bu son buyuk tartismamizin sebebini olusturdugu icin burdan anlatmak istedim. Ben ne zaman sitem etsem evde "git basimdan senle tartismak istemiyorum" diyip kapiyi suratima kapatir ve asla icimde kalanlari soylememe izin vermez. Ben de teyzemlerle otururken dedim ki "herkesin ailesi boyle boyle soyluyor sen niye hep ustume geliyosun?" Tek soyledigim sey buydu. Sonrasi annemin bagirislari cagirislari. "Senin derdin ne? Sen kesin kuzenini kiskandin o yuzden boyle yapiyosun. Serefsiz vs bir suru laf ve aglamalar... Teyzelerim sok ustune sok olup niye agliyosun abla ne oldu simdi deyip durdular. Bu konu boyle kapanmadi ve gunlerce teyzelerimle telefonda konusup benim kuzenimi kiskandigimi cunku kuzenimin benden guzel oldugunu falan soyledi kulaklarimla duydum. Aramiz bu tartismadan sonra duzeldi ama karsisina gecip "ben niye onu kiskanayim ki anne?" Bile diyemedim cunku kavgaya doner biliyorum.
En ufacik tartismada "sen onun/bunun tirnagi olamazsin. O kizcagiz namusuyla okuyor ve kadar da terbiyeli" der durur. Ki ben tip okuyorum son sinifa gectim, hep basarili bir ogrenciydim.
Yani keske size sayfalarca yazabilsem cunku anlat anlat bitiremem ama her seyi unuttum da arkamdan "Kuzenini kiskaniyor iste kiskanc..." Deyisini unutamiyorum
Isteyenler devamini okumayabilir ama lutfen yorum yazin akil verecek kimsem yok... Yani en azindan beni rahatlatabilen kimsem yok...

xxx

Gik demeden kardesimle bana "ben babaniz olunce sizi halaniza biraksaydim ne halde olurdunuz, bana sukredin" der durur.
En buyuk problemimiz para. Bana hic para vermiyor sadece bursum var. ben o sekilde idare ediyorum ama evim okula cok uzak oldugundan arabayla gidip gelebiliyorum ve annem 150 lira kadar benzin aliyor bana sadece. Maddi durumumuz bunu karsilamaya yetiyor cunku ben de cocuk degilim gelen giden parayi hesap edebiliyorum. Dun benzinim bitti, anneme benzin almam lazim dedim param yok dedi. Kartta da limit yoktu. Bu sartlarda ben de zorla para bulacak degilim, razi oldum. Bugun baktim kredi kartinin limiti acilmis amcam bana burs veriyor o yatmis karta. Annemi aradim belki bir ihtiyaci vardir o para yatirmistir diye. Sen para mi yatirdin karta dedim. Hayir amcan yatirmistir dedi. "Iyi ben de benzin alirim biraz" dedim. Harcayamazsin o parayi yeter artik harcadiklarin kardesinle beni yiyip bitirdiniz benzin falan alamazsin..." Ama neden? Napicam benzin almayip? Dolmus da ayni paraya geliyor 2 dolmus gunluk 10 lira yapar... Ve yarin sinavim var ama kutuphanede calissam aklimda annem... Eve gitsem huzursuzluk... Icimdekileri ona dokemiyorum guzellikle bile konussam kavga cikariyor.
Hep der ki sen doktor olsan da parani halan gibi harcarsin, onun gibi borc icinde kalirsin ne evin olur ne araban. Insallah oyle olur da gorurum ben seni.
Madem anne bu kadar kavga ediyoruz ben de yurda cikiyim gidiyim evden dedim. Teyzem de vardi. Ikimiz aramizda cozemedigimiz icin onlara derdimizi aciyoruz. Teyzelerimden biri cok patavatsizdir ve dedi ki "evden gidince orospu mu olucan? Karninda bebeyle donersin ananin evine." Bu lafin ustune annem "sen ne diyosun" bile demedi. "Evet bu kiz boyle iste gucum yetmiyor arsiz bu." Dedi sadece. Ben yurda ciksam 3 tane gelirim var burs aliyorum. Kimseye muhtac olmam ama anneme kiyip evden gidemiyorum. Kardesime kiyamiyorum. Orospu da olmam cok sukur intern doktor oldum bu sene okulum sonraki yaza bitiyor. Ama annem beni yedi bitirdi, psikolojim alt ust.
Uzun bi iliskiden ciktim ve zar zor toparlandim, annem de yanimda oldu bu surecte. Ama ilk kavgamizda "cocuk seni nasi kapinin onune koydu bak. Sana kimse tahammul edemez." Bile dedi. Artik annemin bende yarattigi etkileri yok edemiyorum. Onu hem seviyorum hem hirslaniyorum hem gelecegimizden umutsuzum... Lutfen yorum yapin, tek cumle bile o kadar rahatlatir ki...

annenin psikolojisinin çok yerinde olmadığını düşünüyorum
belki babanın vefatı
belki babanın ailesine olan bir öfkesi bilemedim
ya da sadece size yetemiyor olmanın verdiği öfkeyle size saldırıyor olabilir
üzüldüm size de annenize de :KK43:
Allah yardımcınız olsun

Allah yardımcın olsun.
Tek basına iki evlad buyıtmek annenizde derin yaralar acmiş olmalı.
Hem anne hem baba olacak derken kendini de sizi de yıpratmiş.
Belki de yaşayamadıklarından sizi sorumlu tutuyor belkide kendi doğrusu bu.aklınca nasihat veriyor.
Mesleğiniz güzel mezun olacakmişsşniz.
Bence annenizle etkili bir konuşma yapın.
Uyarın onu.devam ederse ayrı eve cıkacagınızı söyleyin.Ve sorunlarınız bitmezse de ayrı eve çıkın.O zaman kıymetinizi anlar belki

Annen suçsuz demeyeceğim.
Anneler de hata yapar canım.
Zor bir hayatı var, belki çok genç kaybetti babanı ve size tek başına bakmak çok zor olmuştur eminim.

Yılların yıpranmışlığı, bozuk bir psikoloji getirmiş olabilir.

Ona karşı biraz daha anlayışlı olmanı öneririm.

Allah kolaylıklar versin sana da zor annene de..

annenizin sıkıntıları var da

maddi durumunuz iyi mi kötü mü

arabanız var benzin almak mı dert oluyor

150 tl benzin ile kaç gün gidilir ki

bursum var sadece dediniz sonra 3 burs oldu da toplamı ne

anneniz derslerinizi takılmadan geçin diye baskı yapıyor işte

onu da anlamaya çalışın

bu evden ayrılan kız orospu olur da moda cümle yani kimse evden ayrılma ile orospu falan olmaz deyin geçin

ayrıca da yarın atanınca gitmeyecek misiniz evden

Annen ciddi ciddi psikolojik vakka canım, ikna et doktora götür desem bana çok seni sallar gibi gelmedi. O çok güzel ve namuslu kuzenine rica et de teyze seni psikoloğa götürelim desin, belki onu ciddiye alır.

Ayrıca baban ölünce sizi halanıza bırakmadığıma şükret ne demek ya, sanki kedi yavrularını sahiplendiriyor. Lütuf mu şimdi bu, evlada söylenir mi?

Annen piskolojik hasta bence bunu kabullen iyice icinde ve onun yapip soylediklerini kafana takma.

Neyine acıyosun allah aşkına yapma etme kendine hatta bence ebediyen hayatından sil.
Sen tıp okuyan biri olarak şunu çok iyi anlıyosundur ki seni kıskanan kendisi bence.
Anne falan denmez böylelerine millette ne analar var kızının bebeğine bakmak için ülke değiştiriyo insanlar aklını başına al kaç kurtar kendini.

annenizin sıkıntıları var da

maddi durumunuz iyi mi kötü mü

arabanız var benzin almak mı dert oluyor

150 tl benzin ile kaç gün gidilir ki

bursum var sadece dediniz sonra 3 burs oldu da toplamı ne

anneniz derslerinizi takılmadan geçin diye baskı yapıyor işte

onu da anlamaya çalışın

bu evden ayrılan kız orospu olur da moda cümle yani kimse evden ayrılma ile orospu falan olmaz deyin geçin

ayrıca da yarın atanınca gitmeyecek misiniz evden

Annem cok para biriktirir. Yillarin biriktirdigiyle araba aldi ki artik ben evden cikip yurda yerlesmeyim diye mecbur kaldi almaya yani. Babamin emekli maasi var burslarimin toplami da 900 lira kadar yapiyor. Ama hepsini aileme veriyorum kardesimi okula yazdirdik yillik 8 bin lira onu odedik yeni bitti. Farkindayim ucu ucuna yetistiriyoruz. Arsamiz var bankada birikmisi var biraz ama onlari asla harcamaz bizim icin. Kit kanaat parasiz okula gidip gelmeme goz yumuyor. Atanip gidiceksin sabret diyorlar da mesele sabretmek falan degil annemin baskisini ustumde hissediyorum hep. Kilometrelerce uzakta olsam bile bir sekilde kafamda annem var. bir yerde param bittiginde "naparsan yap"tan baska bir sey soylemedi bana. Tekerim patladi dedim napiyosan yap dedi. Ders calisicam yemek yiyecek param yok dedim yeme o zaman dedi. 1 lirasi gitmesin nolursa olsun... Alisveris yapar benim icin elverdigince, ama son 1 yildir onu da yapmiyor, 20 lira icin birbirimize giriyoruz. Baska eve ciksam maasimla bu kez de nereye harciyosun bu parayi diye hesap soracak. Cevap vermezsem ayni halan gibisin der. Beklentileri cok fazla benden. Ben de anneme dunyalari vermek isterim ama oyle kiriyor ki beni vicdanimla ofkem arasinda kaliyorum.

Neyine acıyosun allah aşkına yapma etme kendine hatta bence ebediyen hayatından sil.
Sen tıp okuyan biri olarak şunu çok iyi anlıyosundur ki seni kıskanan kendisi bence.
Anne falan denmez böylelerine millette ne analar var kızının bebeğine bakmak için ülke değiştiriyo insanlar aklını başına al kaç kurtar kendini.
Hem cok uzuluyorum bu cumlelerin kurulmasina vesile oldugum icin, hem de size o kadar hak veriyorum ki. Okulumun yaninda bir eve bile tasinmadi teyzelerimi birakip. Hayatinda birisi var 16 yildir. Bunu cok gormuyorum ayni evde kalip uvey baba adinda birisini cekmememiz icin evlenmedi onunla. Ama o kisiyle de yakin oturdugumuz icin o semti birakip baska semte bile gelmedi benim icin.
Hayatimdan cikarsam uyku uyuyamam. O kadar vicdan yaparim ki yine huzur bulamam. Tek istedigim sey huzur gercekten.

Bence yurda çıkmalısınız.. onlara or... olmadan nasıl mezun olunduğu göstermelisiniz. Annene bunu bu şekilde açıkla.. madem bursunda var annen senden ve maddi olarak külfetinden bıkmış biraz uzaklaşmanız da fayda var.

Allahım ne biçim anne ne biçim teyze bu!
Şok oldum resmen.
İnsan çocuğuna nasıl böyle pis laflar edebilir? Psikolojisi berbat malesef ahlak problemi de var.
Kardeşim git yurtta kal böyle annenin nesine kıyamıyorsun Allah aşkına? Git kafan rahat dersini falan çalışırsın en azından.
Akrabalarının içinde hiç mi aklı başında bir büyük yok bu kadını tedaviye ikna etsin?

Annem cok para biriktirir. Yillarin biriktirdigiyle araba aldi ki artik ben evden cikip yurda yerlesmeyim diye mecbur kaldi almaya yani. Babamin emekli maasi var burslarimin toplami da 900 lira kadar yapiyor. Ama hepsini aileme veriyorum kardesimi okula yazdirdik yillik 8 bin lira onu odedik yeni bitti. Farkindayim ucu ucuna yetistiriyoruz. Arsamiz var bankada birikmisi var biraz ama onlari asla harcamaz bizim icin. Kit kanaat parasiz okula gidip gelmeme goz yumuyor. Atanip gidiceksin sabret diyorlar da mesele sabretmek falan degil annemin baskisini ustumde hissediyorum hep. Kilometrelerce uzakta olsam bile bir sekilde kafamda annem var. bir yerde param bittiginde "naparsan yap"tan baska bir sey soylemedi bana. Tekerim patladi dedim napiyosan yap dedi. Ders calisicam yemek yiyecek param yok dedim yeme o zaman dedi. 1 lirasi gitmesin nolursa olsun... Alisveris yapar benim icin elverdigince, ama son 1 yildir onu da yapmiyor, 20 lira icin birbirimize giriyoruz. Baska eve ciksam maasimla bu kez de nereye harciyosun bu parayi diye hesap soracak. Cevap vermezsem ayni halan gibisin der. Beklentileri cok fazla benden. Ben de anneme dunyalari vermek isterim ama oyle kiriyor ki beni vicdanimla ofkem arasinda kaliyorum.

Neden bu kadar paracı.
Sizi büyütürken bir zaman çok maddi zorluk çekmiş olabilir mi?

Annenin hayata bakışını değiştirmelisin.

Hepimiz ölüp gideceğiz, giderken götüremeyeceğiz hiç birini bunları unutmuş gibi..

Neden bu kadar paracı.
Sizi büyütürken bir zaman çok maddi zorluk çekmiş olabilir mi?

Annenin hayata bakışını değiştirmelisin.

Hepimiz ölüp gideceğiz, giderken götüremeyeceğiz hiç birini bunları unutmuş gibi..

Evet cok zorluk cekmis. Ama simdi bitti gitti hepsi, yine de huyunu birakmiyor. Para da neyse hallolur bir sekilde okulumu bitirip zaten kendi ayaklarim ustunde durabilirim ama annem kiymetimi bilmiyor. Egosundan yanina yaklasamiyorum. Bel alti vuruyor. Anne degil kotu bir ev arkadasi gibi. Nazli, kaprisli, ozur dilemez, aglar durur. Olup gitmeyecekmisiz gibi yasiyor gercekten, dayim da boyle cok benzerler. Genetik midir nedir anlamadim

sen onun/bunun tirnagi olamazsin. O kizcagiz namusuyla okuyor ve kadar da terbiyeli"

Ahh ne kadar yaralayıcı sözler...

Canım anneni hasta olarak kabul edip ondan normal davranışlar beklememeye çalış. Zaten normal olan kimse evladına bu şekilde yaklaşmaz.

Okulunu bitirmene de az kalmış.

İnşaAllah su gibi gelir geçer, bir an evvel ayakların üzerinde durursun.

Allah yardımcın olsun..

Sen tıp okurken bu kadar seni aşağılarken, kuzenin ne okuyor merak ettim.

Canım kusura bakma ama annen seni kıskanıyor olabilir. Acaba şu sevgilisinden seni kıskanma ihtimali var mı?

Ayrıca annene anlayışlı ol diyenlere de hayret ettim, kız zaten bir şey yapmamış ki anlayışlı olsun. Kadın kızı hem parasal sömürüyor, hem aşağılıyor, hem kıyaslıyor, hem de özgüvenini sarsıyor. Ne yapsın kız, okulu bırakıp hizmetçilik mi yapsın annesine?

Ya bir de koca kadın 16 yıldır sevgili hayatı yaşıyor, kız evden gidince o...u oluyor.

Yavrum annen tedavi olsa da değişmez, anne diyip bağrına bas bas senin hayatın geçiyor, salla git yurda. Sana iyi davranması bile çıkar için olabilir. O değil psikolojik olarak telef olup gideceksin, annenin sevgilisi, kardeşleri var, onlar bakar annene.... Sen de çalışınca para yollarsın işte. Kardeşini de yanın al, o kadın onu da etkiler bu cehaletle....

Sen tıp okurken bu kadar seni aşağılarken, kuzenin ne okuyor merak ettim.

Canım kusura bakma ama annen seni kıskanıyor olabilir. Acaba şu sevgilisinden seni kıskanma ihtimali var mı?

Ayrıca annene anlayışlı ol diyenlere de hayret ettim, kız zaten bir şey yapmamış ki anlayışlı olsun. Kadın kızı hem parasal sömürüyor, hem aşağılıyor, hem kıyaslıyor, hem de özgüvenini sarsıyor. Ne yapsın kız, okulu bırakıp hizmetçilik mi yapsın annesine?

Ya bir de koca kadın 16 yıldır sevgili hayatı yaşıyor, kız evden gidince o...u oluyor.

Yavrum annen tedavi olsa da değişmez, anne diyip bağrına bas bas senin hayatın geçiyor, salla git yurda. Sana iyi davranması bile çıkar için olabilir. O değil psikolojik olarak telef olup gideceksin, annenin sevgilisi, kardeşleri var, onlar bakar annene.... Sen de çalışınca para yollarsın işte. Kardeşini de yanın al, o kadın onu da etkiler bu cehaletle....

Kuzenim sehirdisinda cevre muhendisligi okuyor.
Sevgilisinden kiskanma durumu yok ona eminim. Ama onla da aralari kotu belki bu da psikolojisini etkiliyordur. Hatta 24 saat aklinda o var.
Daha once dayanamayip yurda ciktim, 2 gun sonra yalvar yakar geri eve goturdu beni. Ben de insanlardan utandim acikcasi dayak yok zulum yok niye evi terk ettin dendiginde haksiz ve asi evlat olmak istemedim.

X