Anneme dayanamiyorum :(

Hem cok uzuluyorum bu cumlelerin kurulmasina vesile oldugum icin, hem de size o kadar hak veriyorum ki. Okulumun yaninda bir eve bile tasinmadi teyzelerimi birakip. Hayatinda birisi var 16 yildir. Bunu cok gormuyorum ayni evde kalip uvey baba adinda birisini cekmememiz icin evlenmedi onunla. Ama o kisiyle de yakin oturdugumuz icin o semti birakip baska semte bile gelmedi benim icin.
Hayatimdan cikarsam uyku uyuyamam. O kadar vicdan yaparim ki yine huzur bulamam. Tek istedigim sey huzur gercekten.

Şiddet de uyguluyor mu?

Evet cok zorluk cekmis. Ama simdi bitti gitti hepsi, yine de huyunu birakmiyor. Para da neyse hallolur bir sekilde okulumu bitirip zaten kendi ayaklarim ustunde durabilirim ama annem kiymetimi bilmiyor. Egosundan yanina yaklasamiyorum. Bel alti vuruyor. Anne degil kotu bir ev arkadasi gibi. Nazli, kaprisli, ozur dilemez, aglar durur. Olup gitmeyecekmisiz gibi yasiyor gercekten, dayim da boyle cok benzerler. Genetik midir nedir anlamadim

Canım geçti gitti ama sana geçti gitti.
O üzerinden o süreci atamamış.
Parayı kendisi için bir garanti olarak görmüş bir nevi savunma aracı edinmiş.

Kesinlikle bir psikolog yardımı almalısın onun için.

Aklı başında bir akrabandan yardım iste.

Yok ama kucukken olmamis bir sey degil.
Onun yerine bir stajdan bute kaldigimda odami yerle bir eder, kendine vurur, ciglik cigliga bagirir.

Canım vala ne yurda çıkmayı kabul ediyosun ne görüşmemeyi
Nefret edip vicdan azabı çekiyosun
Bence sen de sağlıklı değilsin bu ilişki normal değil
Sen de bi psikoloğa görünmelisin bence
Psikolojik şiddetin doruklarını yaşatıyo kadın sana ve sen kapana kısılmışsın
Bu seni yer bitirir aklın hala başındayken bi doktora git

Ayrıca annene anlayışlı ol diyenlere de hayret ettim, kız zaten bir şey yapmamış ki anlayışlı olsun. Kadın kızı hem parasal sömürüyor, hem aşağılıyor, hem kıyaslıyor, hem de özgüvenini sarsıyor.

Bu paragraf her seyi o kadar guzel ozetliyor ki ben bir araya getiremezdim bu cumleleri. :KK43:

Allah sabir versin ne zor bir hayat, anne olunca atsan atilmaz satsan satilmaz oluyor.
annenle guzelce konusmani oneririm bende, durumunu anlat, onu sevdigini birakmak istemedigini soyle, ama dayanamadiginida soyle. gidebileceginin sinyalini ver. belki tavri degisir.
goreve basladiginda da cok yakin bir yer tercih etme ilk basta derim.
ayrica sadece annen degil teyzeler falanma sorunlu sanirim, o.. olmak karninda bebekle gelmek falan.
topluca seni kisnaiyolar diycem ne yazikki.
umarin bu seneyide sorunsuz atlatir meslegini eline alir, ekndi hayatini kurarsin.
annene ve gordugum kadariyla akrdesine yeterince fedakarlik yapmissin, yine kalplerini kirma ama birazda kendini dusun derim.

Canım vala ne yurda çıkmayı kabul ediyosun ne görüşmemeyi
Nefret edip vicdan azabı çekiyosun
Bence sen de sağlıklı değilsin bu ilişki normal değil
Sen de bi psikoloğa görünmelisin bence
Psikolojik şiddetin doruklarını yaşatıyo kadın sana ve sen kapana kısılmışsın
Bu seni yer bitirir aklın hala başındayken bi doktora git

Ben annemin tutundugu dal gibiyim. O da beni somuren histerik bir arkadas. Ama vicdan mi dersiniz, bilincaltindaki aile kavrami mi dersiniz ne dersiniz bilmiyorum sanki o evden ayrilsam dunyanin en kotu insani olucam.
Ama kafaya koydugum sey okul biter bitmez kendi evimi kurmak. Bunu soyledigimde de olay cikiyor cunku onla oturmaliymisim evlenene kadar. Evlenince de cocuklarima bakicakmis, benimle yaslanicakmis.
Kimseye sikayet edemiyorum ki bir sey soylediklerinde savunasim geliyor. Hayir ama annem de bana araba aldi, her derdimi dinler, benim annem o, baskici degil cok modern yetistim gibisinden. Ama mutlu muyum degilim. Annelik kutsal diyorum bir yandan, bir yandan tam tersi.

Anneniz hasta maalesef bu tür hastalar da hasta olduğunu kabul etmezler. Gerçi siz doktorsunuz daha iyi bilirsiniz.
Daha kötüye gitmeden tedaviye başlatın akrabalar yardım ederse, siz demeyin size daha çok kinlenir.
Allah yardımcın olsun

Bana aynı muameleyi ablam ve birkaç akrabam yaptı üniversite hayatımca o. muamelesi de dahil. Kıskançlıklarından ve başarımdan dolayı benim de babam yoktu. Hiçbiriyle görüşmüyorum sadece bayramlarda. Bana böylesi zarar veren annem dahi olsa görüşmem ben. Ki o da zamanında çok ihmal etti gerekli tepkiyi ona da gösterdim şimdi gayet dikkatli
Nasıl kıyar insan yavrusuna böyle. Konu sahibi vicdan yapacak birşey yok ortada. Daha fazla heder edilmemek için uzaklaş o ortamdan

Ben annemin tutundugu dal gibiyim. O da beni somuren histerik bir arkadas. Ama vicdan mi dersiniz, bilincaltindaki aile kavrami mi dersiniz ne dersiniz bilmiyorum sanki o evden ayrilsam dunyanin en kotu insani olucam.
Ama kafaya koydugum sey okul biter bitmez kendi evimi kurmak. Bunu soyledigimde de olay cikiyor cunku onla oturmaliymisim evlenene kadar. Evlenince de cocuklarima bakicakmis, benimle yaslanicakmis.
Kimseye sikayet edemiyorum ki bir sey soylediklerinde savunasim geliyor. Hayir ama annem de bana araba aldi, her derdimi dinler, benim annem o, baskici degil cok modern yetistim gibisinden. Ama mutlu muyum degilim. Annelik kutsal diyorum bir yandan, bir yandan tam tersi.
Küçüklükten beri sana o bilinci aşılamış çünkü "benden ayrılırsan çok kötü bir evlat olacaksın, herşey çok kötü olacak"
Sen evlendiğinde de çocuklarına bakıp senle mi yaşlanacakmış??? Son damlasına kadar kanını emerek varolacağım diyor yani. Korku filmi gibi. Bi çık git evden, silkelen, kendine gel. İlk iş terapi hatta psikanaliz almak olsun bence. Seni çok fena etkisi altına almış

Küçüklükten beri sana o bilinci aşılamış çünkü "benden ayrılırsan çok kötü bir evlat olacaksın, herşey çok kötü olacak"
Sen evlendiğinde de çocuklarına bakıp senle mi yaşlanacakmış??? Son damlasına kadar kanını emerek varolacağım diyor yani. Korku filmi gibi. Bi çık git evden, silkelen, kendine gel. İlk iş terapi hatta psikanaliz almak olsun bence. Seni çok fena etkisi altına almış
Evet terapiye ihtiyacim var galiba bunu fark edebiliyorum

Kizlar merhaba ben aysenaz'in arkadasiyim bu konu icin hesabini rica ettim ondan.
En ufacik cumlenize ihtiyacim var. lutfen bisiler soyleyin.
Benim derdim annem. Ben universite okuyorum, babam kucukken vefat etti 1 erkek kardesim ve annemle yasiyorum.
Annem iyiyken cok iyidir sirdas arkadas akil hocam. Hatta bu yuzden konu acarken bile vicdan azabi cekiyorum annemi insanlara sikayet ettigim icin.
Kotu olan kisma gelirsek zaten stresli bir okul hayati icindeyim. Mesela arkadaslarimin ailesi surekli "bu dersten kalirsan canin sag olsun" modundalar ama annemden duydugum tek sey "asla kalamazsin gecmek zorundasin bitirmek zorundasin." Bu son buyuk tartismamizin sebebini olusturdugu icin burdan anlatmak istedim. Ben ne zaman sitem etsem evde "git basimdan senle tartismak istemiyorum" diyip kapiyi suratima kapatir ve asla icimde kalanlari soylememe izin vermez. Ben de teyzemlerle otururken dedim ki "herkesin ailesi boyle boyle soyluyor sen niye hep ustume geliyosun?" Tek soyledigim sey buydu. Sonrasi annemin bagirislari cagirislari. "Senin derdin ne? Sen kesin kuzenini kiskandin o yuzden boyle yapiyosun. Serefsiz vs bir suru laf ve aglamalar... Teyzelerim sok ustune sok olup niye agliyosun abla ne oldu simdi deyip durdular. Bu konu boyle kapanmadi ve gunlerce teyzelerimle telefonda konusup benim kuzenimi kiskandigimi cunku kuzenimin benden guzel oldugunu falan soyledi kulaklarimla duydum. Aramiz bu tartismadan sonra duzeldi ama karsisina gecip "ben niye onu kiskanayim ki anne?" Bile diyemedim cunku kavgaya doner biliyorum.
En ufacik tartismada "sen onun/bunun tirnagi olamazsin. O kizcagiz namusuyla okuyor ve kadar da terbiyeli" der durur. Ki ben tip okuyorum son sinifa gectim, hep basarili bir ogrenciydim.
Yani keske size sayfalarca yazabilsem cunku anlat anlat bitiremem ama her seyi unuttum da arkamdan "Kuzenini kiskaniyor iste kiskanc..." Deyisini unutamiyorum
Isteyenler devamini okumayabilir ama lutfen yorum yazin akil verecek kimsem yok... Yani en azindan beni rahatlatabilen kimsem yok...

xxx

Gik demeden kardesimle bana "ben babaniz olunce sizi halaniza biraksaydim ne halde olurdunuz, bana sukredin" der durur.
En buyuk problemimiz para. Bana hic para vermiyor sadece bursum var. ben o sekilde idare ediyorum ama evim okula cok uzak oldugundan arabayla gidip gelebiliyorum ve annem 150 lira kadar benzin aliyor bana sadece. Maddi durumumuz bunu karsilamaya yetiyor cunku ben de cocuk degilim gelen giden parayi hesap edebiliyorum. Dun benzinim bitti, anneme benzin almam lazim dedim param yok dedi. Kartta da limit yoktu. Bu sartlarda ben de zorla para bulacak degilim, razi oldum. Bugun baktim kredi kartinin limiti acilmis amcam bana burs veriyor o yatmis karta. Annemi aradim belki bir ihtiyaci vardir o para yatirmistir diye. Sen para mi yatirdin karta dedim. Hayir amcan yatirmistir dedi. "Iyi ben de benzin alirim biraz" dedim. Harcayamazsin o parayi yeter artik harcadiklarin kardesinle beni yiyip bitirdiniz benzin falan alamazsin..." Ama neden? Napicam benzin almayip? Dolmus da ayni paraya geliyor 2 dolmus gunluk 10 lira yapar... Ve yarin sinavim var ama kutuphanede calissam aklimda annem... Eve gitsem huzursuzluk... Icimdekileri ona dokemiyorum guzellikle bile konussam kavga cikariyor.
Hep der ki sen doktor olsan da parani halan gibi harcarsin, onun gibi borc icinde kalirsin ne evin olur ne araban. Insallah oyle olur da gorurum ben seni.
Madem anne bu kadar kavga ediyoruz ben de yurda cikiyim gidiyim evden dedim. Teyzem de vardi. Ikimiz aramizda cozemedigimiz icin onlara derdimizi aciyoruz. Teyzelerimden biri cok patavatsizdir ve dedi ki "evden gidince orospu mu olucan? Karninda bebeyle donersin ananin evine." Bu lafin ustune annem "sen ne diyosun" bile demedi. "Evet bu kiz boyle iste gucum yetmiyor arsiz bu." Dedi sadece. Ben yurda ciksam 3 tane gelirim var burs aliyorum. Kimseye muhtac olmam ama anneme kiyip evden gidemiyorum. Kardesime kiyamiyorum. Orospu da olmam cok sukur intern doktor oldum bu sene okulum sonraki yaza bitiyor. Ama annem beni yedi bitirdi, psikolojim alt ust.
Uzun bi iliskiden ciktim ve zar zor toparlandim, annem de yanimda oldu bu surecte. Ama ilk kavgamizda "cocuk seni nasi kapinin onune koydu bak. Sana kimse tahammul edemez." Bile dedi. Artik annemin bende yarattigi etkileri yok edemiyorum. Onu hem seviyorum hem hirslaniyorum hem gelecegimizden umutsuzum... Lutfen yorum yapin, tek cumle bile o kadar rahatlatir ki...

Sen o evden acil çık canım annen seni kıskanıyor net! Halaya bırakmak ne demek. Teyzen annen aynı evde büyümüş insanlar birbirlerini tamamlamislar işte. Bence sen ya halana geç ya da amcana. Annenin telefonlarını bile açma!

Hem cok uzuluyorum bu cumlelerin kurulmasina vesile oldugum icin, hem de size o kadar hak veriyorum ki. Okulumun yaninda bir eve bile tasinmadi teyzelerimi birakip. Hayatinda birisi var 16 yildir. Bunu cok gormuyorum ayni evde kalip uvey baba adinda birisini cekmememiz icin evlenmedi onunla. Ama o kisiyle de yakin oturdugumuz icin o semti birakip baska semte bile gelmedi benim icin.
Hayatimdan cikarsam uyku uyuyamam. O kadar vicdan yaparim ki yine huzur bulamam. Tek istedigim sey huzur gercekten.

Ah be kuzum nasıl kistirmis seni. Anne sevgisi değil bu. Kendi ihtiyaçları için seni somuruyor. Emin misin o adamla sizin için evlenmedi. O bahsettiğin karakterde biri senin için bu fedakarlığı yapmaz gibi geliyor. Bunun bir fedakarlık olduğunu söylemek ve seni kendine mahkum etmek için böyle yapıyor olabilir. Yoksa seni seven önemseyen biri değil malesef annen. Bence yurda amcaya halaya mumkunse ama baba tarafina anne tarafina değil çık git.

önce siz bir psikologa gidin. bu yaşadıklarınız tek başına atlatılacak şeyler değil. belki d sonra annenizi de götürmenin bir yolunu bulursunuz. mezun olun işe başlayın ve evden ayrılın.
bir de kafama şu takıldı, madem size 1liranın bile hesabını soruyor kardeşiniz neden özelde okuyor 8bin lira durduk yerde gidiyor?

Anneniz kendisi 16 yıldır bir ilişki yaşıyor ama siz yurda çıkınca o.. oluyorsunuz öyle mi , ne yaman çelişki.
Yurda çıkın ve o.. olmadan okuduğunu gösterin, bu şekilde sizinde psikolojiniz normal kalmaz maalesef, ilerde çocuğunuza aynı şekilde davranırken bulursunuz kendinizi.

önce siz bir psikologa gidin. bu yaşadıklarınız tek başına atlatılacak şeyler değil. belki d sonra annenizi de götürmenin bir yolunu bulursunuz. mezun olun işe başlayın ve evden ayrılın.
bir de kafama şu takıldı, madem size 1liranın bile hesabını soruyor kardeşiniz neden özelde okuyor 8bin lira durduk yerde gidiyor?

Dersaneler kapatildi ozel okullar acildi falan. Kardesimin de lise son senesi normal lisesinden almak zorunda kaldik universiteyi kazanmasi icin. Annem onun da cok ustune gidiyor surekli basina kakiyor verdigimiz parayi

Ah be kuzum nasıl kistirmis seni. Anne sevgisi değil bu. Kendi ihtiyaçları için seni somuruyor. Emin misin o adamla sizin için evlenmedi. O bahsettiğin karakterde biri senin için bu fedakarlığı yapmaz gibi geliyor. Bunun bir fedakarlık olduğunu söylemek ve seni kendine mahkum etmek için böyle yapıyor olabilir. Yoksa seni seven önemseyen biri değil malesef annen. Bence yurda amcaya halaya mumkunse ama baba tarafina anne tarafina değil çık git.

Diger 2 teyzem cok anlayisli bana karsi, gel bizde kal annenle muhatap olma bile dediler. Hatta bir tanesi dedi ki: "sen anneni 22 yildir mi taniyosun? Ben 40 senedir taniyorum merak etme annen hep boyleydi degismez idare et."
Onun disinda sabret okulun bitsin diyorlar. Baska da bir sey yok. Napsinlar ki baska

Bir çok yorumda olduğu gibi bende annenin psikolojisnin bozuk oldugunu düşünüyorum.
Ayrıca "millet namusuyla okuyor, o senden güzel, baban öldüğünde seni halana bıraksaydım" bu cümleler çok itici. Sen bir namussuzluk mu yaptın sana o yaftayı yapıştırıyor?? insan kendi evladını nasıl çirkin bulur evlat bu ya en çirkini bile melek gibi gelir bi anneye.

Annen hiç normal değil tedavi görmeli.

Bir çok yorumda olduğu gibi bende annenin psikolojisnin bozuk oldugunu düşünüyorum.
Ayrıca "millet namusuyla okuyor, o senden güzel, baban öldüğünde seni halana bıraksaydım" bu cümleler çok itici. Sen bir namussuzluk mu yaptın sana o yaftayı yapıştırıyor?? insan kendi evladını nasıl çirkin bulur evlat bu ya en çirkini bile melek gibi gelir bi anneye.

Annen hiç normal değil tedavi görmeli.
Kuzenim kiloluydu ameliyatla zayifladi. Guya zayiflamis guzellesmis ben de kiskaniyormusum.

Simdiden onumu daha net gormeye basladim. Evden ayrilip kendi duzenimi kurmanin felaket bir sey olmadigini gormus oldum yorumlardan dolayi. Bu bile hayata bakisimi/durusumu olumlu yonde oldukca etkiledi.
Bir de dusundum ki annemi birakacagim bir insan olsa, evlense mesela gozum arkada kalmazdi. Keske babam olsaydi ya da annem tekrar evlenseydi. Tesekkur ederm Vicdanimi biraz olsun susturabildim desteklerinizle.

X