Yatılı misafir

Esiniz gibi adamlari anlamıyorum, annelerinin begendigi bir kadinlar gorucu usulu neden evlenmiyorlar acaba? Baska sehirde yasamis, baska kulturleri gormus bir adam, gozu acilmamis birisi değil ki. Bariz kultur farki var aranızda, bunu sizden once o görmüş. Idare edip köprü olamayacaksa evlenmeseymis keske.
Benden size tavsiye, arabayi kurtarmaya bakın. Arac kimin ustune bu arada?
Simdiden bu tavsiye size agir gelebilir ama yorumumu unutmayin

Çok zor durumda kalınmadıkça yatılı misafir gitmeyi ve kabul etmeyi doğru bulmuyorum ben. Hastalık vs ayrı tabi ama bazıları gezmeye gidiyor, gitmişken o şehirdeki tanıdığında yatılı kalıyor. Gezmeyi planladıysan otelini de ayarla bi zahmet

Esiniz gibi adamlari anlamıyorum, annelerinin begendigi bir kadinlar gorucu usulu neden evlenmiyorlar acaba? Baska sehirde yasamis, baska kulturleri gormus bir adam, gozu acilmamis birisi değil ki. Bariz kultur farki var aranızda, bunu sizden once o görmüş. Idare edip köprü olamayacaksa evlenmeseymis keske.
Benden size tavsiye, arabayi kurtarmaya bakın. Arac kimin ustune bu arada?
Simdiden bu tavsiye size agir gelebilir ama yorumumu unutmayin
Bence farklı kültür falan görmemiş memleketinden dışarı atanana kadar çıkmamış,Erzurumda büyümüş orda üniversite okumuş ama cidden keşke anasının bulduğu biriyle evlenseydi benim peşimden koşmak yerine,tanıştığımızda benim ailesinin aşırı zıttı biri olduğum belliydi onunda aşırı zıttı olduğum belliydi uyum sağlamaya çalışıyordu başta sanırım bana ama yok.Ben gayet tek başıma tatillere giden biriydim,yurtiçi yurtdışı sadece onunla konuştuğumuz bir yıl boyunca 5-6 şehir 3 ülke gezip geldim.Onun ailesindeki kızlar bu şekilde yaşamıyor bizde ise herkes gittiği yeri haber verir,özgürdür.Üniversiteye giden kardeşim bile eşimden daha çok yer görmüştür bir aydır hollandadaydı devamsızlığını tükettiği için döndü mesela.Eşim her anlamda köylü ve köylü kurnazlığı var sanırım ailecek hepsinde,arabayıda zor bela noterde ortak olarak kaydettirmiştik bununda kavgasını çıkarmıştı sağolsun zaten evliyken % 50 oluyor niye ortak kaydettiriyoruz üstümüzede diye

Çok zor durumda kalınmadıkça yatılı misafir gitmeyi ve kabul etmeyi doğru bulmuyorum ben. Hastalık vs ayrı tabi ama bazıları gezmeye gidiyor, gitmişken o şehirdeki tanıdığında yatılı kalıyor. Gezmeyi planladıysan otelini de ayarla bi zahmet
Buna o kadar katılıyorum ki..ben Erzuruma gittiğimizde otelde öğretmenevinde kalalım cidden daha rahat olur iki taraf içinde diye teklif etmiştim çok garip tepkiler almıştım normal olan bu bence..gezmeye geldiler onlarda ve bu kadarı çalışan insan içinde zor bizim vaktimiz yoktu,evdede dinlenemiyorduk dinleneceğimiz vakitte insan gezdiricez diye koşturuyorduk

Bence farklı kültür falan görmemiş memleketinden dışarı atanana kadar çıkmamış,Erzurumda büyümüş orda üniversite okumuş ama cidden keşke anasının bulduğu biriyle evlenseydi benim peşimden koşmak yerine,tanıştığımızda benim ailesinin aşırı zıttı biri olduğum belliydi onunda aşırı zıttı olduğum belliydi uyum sağlamaya çalışıyordu başta sanırım bana ama yok.Ben gayet tek başıma tatillere giden biriydim,yurtiçi yurtdışı sadece onunla konuştuğumuz bir yıl boyunca 5-6 şehir 3 ülke gezip geldim.Onun ailesindeki kızlar bu şekilde yaşamıyor bizde ise herkes gittiği yeri haber verir,özgürdür.Üniversiteye giden kardeşim bile eşimden daha çok yer görmüştür bir aydır hollandadaydı devamsızlığını tükettiği için döndü mesela.Eşim her anlamda köylü ve köylü kurnazlığı var sanırım ailecek hepsinde,arabayıda zor bela noterde ortak olarak kaydettirmiştik bununda kavgasını çıkarmıştı sağolsun zaten evliyken % 50 oluyor niye ortak kaydettiriyoruz üstümüzede diye
Sizi çok ama çok farklıymışsınız, hem kültür hem bakış açısı olarak. Aileyi kenara koyalım eşinizle çok farklıymışsınız. Tüm o süreçte aileye nasıl laf etmediniz, buna da çok şaşırdım. Kaç gün kaldılar toplamda?
Eşiniz arabayı kendi üzerine mi istedi bu arada? O kısmı tam anlamadım.

Sizi çok ama çok farklıymışsınız, hem kültür hem bakış açısı olarak. Aileyi kenara koyalım eşinizle çok farklıymışsınız. Tüm o süreçte aileye nasıl laf etmediniz, buna da çok şaşırdım. Kaç gün kaldılar toplamda?
Eşiniz arabayı kendi üzerine mi istedi bu arada? O kısmı tam anlamadım.
Laf ettim aslında..flört sürecinde eşim benle biraz daha uyumlu olmaya çabalıyordu.Sonrasında biraz gerçekler değişti.Eşim arabayı kendi üstüne istedi ben kabul etmedim,her konuda böyle ona kalsa onlarda herşey erkeğin üzerine olurmuşmuş bizdede tam tersi diye tartışıyoruz,ki cidden bizde tam tersi annem babannem bizim ailede ekonomiyi kadınlar yönetir mallar kadının üzerinedir babam ve dedem neredeyse harçlık alır diyebilirim.Arabayı en son ortak olarak yaptırdık noterde.

Laf ettim aslında..flört sürecinde eşim benle biraz daha uyumlu olmaya çabalıyordu.Sonrasında biraz gerçekler değişti.Eşim arabayı kendi üstüne istedi ben kabul etmedim,her konuda böyle ona kalsa onlarda herşey erkeğin üzerine olurmuşmuş bizdede tam tersi diye tartışıyoruz,ki cidden bizde tam tersi annem babannem bizim ailede ekonomiyi kadınlar yönetir mallar kadının üzerinedir babam ve dedem neredeyse harçlık alır diyebilirim.Arabayı en son ortak olarak yaptırdık noterde.
Siz de kendi kültürünüzü koyun ortaya, bizde de böyle deyip çekilin kenara. Asla taviz vermeyin. Ben eşinizin bu kültür farkı meselesini, her yönden kendi lehine kullandığını düşünmeye başladım. İyi ki arabayı ortak yapmışsınız. Siz olmadan satamaz.

O taraflar maalesef öyle. Evlenmeden önce Bayburtlu biriyle görüşüyordum tanıdıklar tanıştırmıştı. Çocuk da Allah ı var boylu poslu yakışıklı meslek olarak da çok saygın bir mesleği olan biriydi. Zamanla işin içine aileler girdi (Antalyalıyım.) evlilik muhabbeti geçti. Abbo ben bi şok. Benim tanıdığım adam gitti bayramlarda ilk benim ailemin yanına gidilir anneme bayram temizliklerinde yardım edilir. Dedim yardımcı tutulur ikimizinde mesleği var. Aa öyle olmazmış orda ayıp olurmuş gelin yaparmış annesinin yanında konuşuyoruz bunları annesi de onaylıyor. Bize diyorlar ki evlenirseniz 4 odalı ev tutun biz geliriz kalırız falan filan. Daha tanışmaydı. Tabi ben şok 😂Tanışmaya eltide gelmişti. Kız tuvalette bana abla ben çok çekiyorum kendini yakma okumuş etmişsin kendi memleketinden biriyle evlen dedi😂 sonra neyse muhabbet dahada saçma bi hal aldı. Dedim annesine ablacım ben senin aradığın gelin değilim sen memleketinden oğluna bir tane bul. Bu dediklerini ne oğlunun mesleğimden biri ne de maaşı olan biri çeker. Tabi bizimki de şok böyle diyince. Son görüşmemiz o oldu. Ordan giderken bana saygısızsın falan diye konuşma yapıyordu. Hiç cevap vermedim o konuşurken yanımdayken heryerden engelledim. Bana ulaşamayınca tanıdıkları araya soktu.çiçek gönderdi iş yerime geldi yok dedirtemeyeceğim için 1 ay arazi görevine çıktım😅 sonra telefonla mesaj yazdım biz ayrı dünyaların insanlarıyız gibisinden. 2 3 gün önce duydum bi hakimle evlenmişti boşanıyorlarmış. Daha 1 buçuk sene evli kalmışlar. Kapalı kapı ardını kimse bilemez ama ben ailesinin rahat bıraktığını düşünmüyorum.

Tam tahmin ettigim gibi . Erkek eger bilincliyse ve aile anlayisliysa kultur farkliligi minimum hissediliyor ama bilincsizse kör topal ilerliyor. Eşiniz bikac yil daha sizi idare eder, bosanirim derseniz alttan alir. Cocuk sahibi olursaniz isler tersine döner. Yine kendi kulturunun bakis acisiyla cocuklu kadin bosanamaz vs düşünür.

Karisinin bekarken biriktirdigi parayla alinan arabayi kendi ustune kaydettirip erkekligini hissedecek oyle mi :) eger ortak olmasina itiraz etmeseydi kesinlikle boyle dusunmezdim onuda belirteyim. Ortak olmasin diye kavga ettigi icin bu sekilde dusunuyorum

Okurken içim daraldı.
Yeni evli insanların evine gelmek,hele de sormadan. Destur Bismilllah ya nikah defterindeki imzanın mürekkebi kurumadı daha.

Misafir gelinen eve misafir çağırmak,evin dğzenini değiştirmek falan korkunç ya. Ben kendi anneme bile evimin düzenini değiştirdiği zaman bile uyarıyorum. Küçüklüğümden beri böyleydim ama. Odamın düzeninin değiştirilmesini,bana sormadan bir şey yapılmasını sevmezdim.

Bunu sizin değil eşinizin düşünüp fırsat vermemesi lazım aslında. Daha yeni evlisiniz,hamilesiniz ve çalışıyorsunuz. Bunlara dur demesi gereken kişi eşiniz.

Bide umarım ya yaşarsam bir dahasına dayanamam😊🙏🏻 kafaları çok garip herşeyi oğullarının sanıyorlar ki öyle değil,arabayıda oğlumun arabası falan diye biniyo çıldırıyordum arabamızda diyo ki değil ,yeni aldık 740 bine mesela 400-420 bini ben verdim biriktirdiğim altınlarımdan onların düğünde kendi taktığı bilezik ve besi bir yerde 320-340 etti, ki düğünde diğer insanların taktıkları onlarda kaldı vermediler (?) bana kendi taktıkları takı +daha çok benim birikimim ama onlara kalsa herşey çocuklarının ama gel gör ki çocuklarından çok benim aslında.
Paranın çoğunluğunu ben verdiysem ortak tapu bile kabul etmezdim üzerime alırdım arabayı. 🥲 Dediğiniz gibi ailesi ve eşiniz köylü kurnazı tipler. Bence siz dikkatli olun.

Parasını verdiğim arabaya kimseyi ortak falan yapmam. Erkek erkek halleri tripleri olan da kendi biraz utanırdı eşinin parasıyla üstüne araba istemeye. Gerçekten aklım almıyor bazı şeyleri, parasını verdiğiniz arabaya eşinizi neden ortak ediyorsunuz yani hangi mantıkla?

Buna o kadar katılıyorum ki..ben Erzuruma gittiğimizde otelde öğretmenevinde kalalım cidden daha rahat olur iki taraf içinde diye teklif etmiştim çok garip tepkiler almıştım normal olan bu bence..gezmeye geldiler onlarda ve bu kadarı çalışan insan içinde zor bizim vaktimiz yoktu,evdede dinlenemiyorduk dinleneceğimiz vakitte insan gezdiricez diye koşturuyorduk
Benim de Erzurumlu öğretmen bir arkadaşım vardı;bir ay kayınpederiyle kayınvalidesi, bir ay annesi babası gelirlerdi kalmaya.Onlara göre o kadar normaldi ki.

Kayınvalidesini gönderdi,bizimkileri çağıracağım hafta sonu deyince kızdık;eşinle vakit geçir,ne gerek var,dedik.
Cevabı biz eşimle yalnız evde sıkılıyoruz oldu.

X